Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Filtreerimine

Näita tooteid
Hind
Ventilaatori suurus, cm
Võimsus, W
Toitebloki võimsust mõõdetakse vattides. Mida suurem võimsus, seda stabiilsemelt arvuti töötab. Kaasaegsetele arvutitele soovitatakse toiteblokki 500W ja enam.
PFC tüüp (Power Factor Correction)
Võimsuse koefitsendi kontroller. Ta vähendab reaktiivvõimsust, mida arvuti genereerib. Sel moel teeb toiteblokk PFC ökoloogiliselt puhtaks- see seade kasutab ainult elektrienergia energoefektiivseid komponente tekitamata kunstlikku kulu ja müra.
Modular kaablid
Et korpus oleks paremini ventileeritav ja PSU kaablid ei segaks õhu liikumist on mõned toiteallikad varustatud moodulkaablitega.
SATA pistikute arv
See on kõvaketta, optiliste ja teiste perifeersets seadmete toitja. Mida rohkem, seda parem.
Molex PATA pistikute arv
See on kõvaketta, optiliste ja teiste perifeersets seadmete toitja.
PFC tüüp (Power Factor Correction) Aktiivne×
Kaubamärk Phanteks×
Kuvatud: 2
Sorteeri:
Toiteplokk Phanteks Revolt PH P1000PR BK01C 1000 W, 13.5 cm
213,70 / tk
SMART LEASING 10
Toiteplokk Phanteks Revolt PH P1000PR BK01C 1000 W, 13.5 cm
  • Ventilaatori suurus: 13.5 cm
  • Võimsus: 1000 W
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist
Toiteplokk Phanteks Revolt PH P1200PR BK01C 1200 W, 13.5 cm
262,10 / tk
SMART LEASING 10
Toiteplokk Phanteks Revolt PH P1200PR BK01C 1200 W, 13.5 cm
  • Ventilaatori suurus: 13.5 cm
  • Võimsus: 1200 W
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist

Toiteplokk ehk PSU

Arvestades kui oluline on hea toiteallikas arvuti süsteemi stabiilsusele ja pikaajalisele töökindlusele, on kahju, et toiteallikad saavad nii vähe tähelepanu. Aga et seda viga parandada räägime lähemalt, mis asi on toiteplokk ning milleks on seda vaja.

Mis asi täpsemalt on PSU ja mis on selle peamine ülesanne?

Arvuti toiteplokk (ingl Power Supply Unit ehk PSU) on üheks olulisemaks osaks arvuti riistvarast, muundades elektrivõrgust saadava vahelduvpingevoolu arvuti elektroonikakomponentide jaoks sobivaks madalapingeliseks alalisvooluks. See tähendab, et kõrgem pinge ja väiksema vool konverteeritakse madalamaks pingeks ja tugevamaks vooluks. Ilma toiteplokita ei saa ülejäänud sisemine riistvara toimida, kuid oluline on seejuures silmas pidada, et toiteallikas peab ühilduma nii emaplaadi kui ka arvuti korpusega.

PSU valimine

Kuigi kvaliteetse toiteploki valimiseks pole ühte universaalset reeglit, on olemas näitajaid, millele tasuks otsust tehes tähelepanu pöörata. Kindlasti ei tasu PSU-d valida ainuüksi koguvõimsuse põhjal, eeldades, et kõrge on alati parema sünonüüm.
 
Esiteks tasub alati eelistada tuntud ning hea mainega tootjaid ning lugeda enne ostu sooritamist seadmete ülevaateid ning klientide tagasisidet. 1a.ee netipoes on müügil lai valik toiteplokke sellistelt tuntud ja tunnustatud tootjatel nagu Asus, Gembird, MSI, Deepcool, Chieftec ja Kolink.
 
Teiseks oluliseks parameetriks on suurus. Sageli eelistatakse väiksematele ja kergematele mudelitele suuremaid ning raskemaid seadmeid, sest viimaste kvaliteet on parem. Kvaliteetsemad toiteplokid kasutavad tihti suuremaid ning paremaid kondensaatoreid, õhuklappe ning muid sisemisi komponente, olles seejuures varustatud ka suuremate jahutusradiaatoritega, tagamaks suurepärase soojuse hajumise. Kõik see aga tähendab ka seadme suuremat kaalu. Üks eelis suuremate jahutusventilaatorite puhul on, et nad liigutavad rohkem õhku ja tekitavad vähem müra, võrreldes väiksemate ventilaatoritega.

Ühendused ja kaablid

ATX -tüüpi ühendus on üks suurimaid arvuti sees ning see liidab toiteploki ATX stiilis emaplaadiga kaablite abil. 24-kontaktilise pistikuga toiteallikat saab kasutada 20-kontaktilise pistikuga emaplaadil, jättes neli täiendavat tihvti lahti. Kui aga teie emaplaadil on 24-kontaktiline ühendus, tuleb kõik 24-kontaktilised ühendada. Kui kasutate toiteallikat, millel pole 24-kontaktilist ühendust, peate ostma uue toiteallika. ATX pistikut kasutatakse ka Mini-ITX emaplaadile toite toomiseks.  Võrreldes standardsete emaplaadi toiteplokkidega on Mini-ITX emaplaatide jaoks mõeldud PSU-d kompaktsemad, energiasäästlikumad ja vaiksemad.

Võimsus

Arvutite toiteplokid erinevad teineteisest võimuse poolest ning põhiliseks parameetriks on toiteploki maksimaalne väljundvõimsus. Selleks, et tagada seadete sujuv ning tõrgeteta töötamine on oluline enne seadme soetamist endale selgeks teha, milline on erinevate elektroonikakomponentide energiavajadus, sest vale toiteploki paigaldamisel võite neid hoopiski kahjustada. Kui tavalise lauaarvuti keskmine toiteploki väljundvõimsus on tänapäeval 500 W, siis mängu- ja teiste suuremat jõudlust vajavate arvutite toiteallikate väljundvõimsusteks võib olla 800 kuni 1400 W.

Tõhus PSU on parem valik!

Toiteploki tõhususe protsendid näitavad, kui palju elektrit muundatakse kasulikuks võimsuseks ning kui suur osa lihtsalt üleliigseks soojuseks. Mida suurem on protsent, seda suurem on efektiivsus. Selleks, et luua ühtne arusaam tõhususest, on seadmed varustatud sertifitseerimismärgisega. Tootjad saadavad oma tooted vabatahtlikult sõltumatusse laborisse, et testida toiteallika energiatõhusust erinevatel koormustel ning saadud tulemuste põhjal antakse seadmele üks 80 PLUS kuuest sertifikaadi tasemest: 80 PLUS, 80 PLUS Bronze, 80 PLUS Silver, 80 PLUS Gold, 80 PLUS Platinum või 80 PLUS Titanium.
 
Kuigi sertifitseerimisprotsess ei ole eriti range, kinnitatakse, et 80 PLUS sertifikaadiga seadmed on vähemalt 80% tõhusad. Keskmine lauaarvuti kasutaja peaks jälgima, et toiteplokk oleks vähemalt 80 PLUS või 80 PLUS Bronze tasemel, kui just ei satu peale soodusale pakkumisele, kus saab kõrgema taseme PSU odava hinnaga.

Müratase

Mida energiatõhusam on toiteplokk, seda vaiksem ta on, seega tasuks ka müra seisukohalt eelistada parema efektiivsusega seadeid. Mürataset mõõdetakse detsibellides ning rahvusvahelise sertifikaadi alusel jaotatakse seadmed seitsmesse erinevasse kategooriasse, kus  <15 dB müratasemega PSU-d peetakse väga vaikseks ja > 40 dB äärmiselt lärmakaks.

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Mis asi on PSU ehk toiteplokk?
Arvuti toiteplokk (ingl Power Supply Untit ehk PSU) on üheks olulisemaks osaks arvuti riistvarast, muundades elektrivõrgust saadava vahelduvpingevoolu arvuti elektroonikakomponentide jaoks sobivaks madalapingeliseks alalisvooluks.
 
Milline on parim arvuti PSU?
Häid mudeleid leidub paljude brändide tootevaliku hulgas.
1a.ee netipoes on müügil lai valik kvaliteetseid ja häid toiteplokke sellistelt tuntud ja tunnustatud brändidelt nagu Asus, Gembird, MSI, Deepcool, Chieftec ja Kolink.
 
Mida jälgida arvutile toiteplokki ehk PSU'd valides?
Parimad näpunäited õige toiteallika valimiseks:
  • Kõrgem pole alati parem. Paljud kasutajad eeldavad, et mida suurem on koguvõimsus, seda parem on toiteallika jõudlus, kuid nii see pole.
  • Pöörake tähelepanu tõhususe sertifikaadile.
  • Eelistage suuremaid toiteallikaid, sest need on vaiksemad ja kvaliteetsemad.
  • Tehke taustauuring ning eelistage tuntud tootjaid.
Kui võimas peaks olema lauaarvuti PSU?
Lauaarvuti toiteplokki võimsus peaks olema 500 W.
 
Kas PSU'd on universaalselt kasutatavad?
Kahjuks ei ole need universaalselt kasutatavad.