Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Filtreerimine

Hind
HDD-ketta kiirus, rpm
See parameeter näitab kõvaketta pöörete arvu minutis. Enamasti on kõvaketta kiirus 7200rpm,mis on saanud tööstuslikuks standardiks.
Puhvermälu (Cache), MB
Vahemälu on sisseehitatud suurekiiruseline kõvaketta mälu, mis võimaldab saada andmeid ühtlase kiirusega, sõltumata sellest, et ketta füüsiline mälu võib olla hõivatud.
Kõvaketta suurus (Form factor)
Määrab kõvaketta suuruse tollides.
Liides
Määrab selle, millist kõvaketast saab arvutiga ühendada.
Kaubamärk Lenovo×
Kuvatud: 1
Sorteeri:
Lenovo ThinkCentre 1TB 7200RPM SATAIII 3.5" 45J7918
122,00 / tk
Lenovo ThinkCentre 1TB 7200RPM SATAIII 3.5" 45J7918
  • Kõvaketta tüüp: HDD
  • Ketta maht: 1 TB
  • Kõvaketta suurus (Form factor): 3.5"
Kuvatud: 1

Kuidas valida endale sobiv kõvaketas?

Kõvaketas talletab mälu

Kui protsessor on arvuti süda, siis kõvaketas täidab aju rolli. Ilma mäluta pole arvutist kuigivõrd palju tolku. 

Nõnda on kõvaketas (inglise hard disk drive ehk HDD)  andmete säilitamise seade sinu arvutis, mis kasutab info talletamiseks pöörlevaid alumiiniumsulamist või klaasist kettaid, mis on kaetud õhukese magnetilise ferrooksiidist laki kihiga. Andmeid loetakse ja kirjutatakse kettale digitaalselt kodeerituna ning need säilivad ka voolu kadumisel.

Tüüpiline kõvaketas koosneb teljest, millel on üks kuni mitukümmend ühtlase kiirusega pöörlevat ketast. Iga ketta kohal on lugemis-kirjutamispea, mis liigub ketta laiuse ulatuses, võimaldades lugeda ja kirjutada infot mistahes kõvaketta alal.

Kui sul jääb mälust väheseks, saad kettaruumi suurendamiseks soetada lisaseadme, milleks on väline kõvaketas.  

Valikul on kõige tähtsamad kiirus ja maht

Kõvaketta valimisel on mitmeid parameetreid, kuid esmalt tasub vaadata  mahtu ja kiirust, seejärel ühendust ning siis ülejäänud numbreid. Sõltuvalt teie vajadustest saad neid kombineerides valida endale sobiva ketta.  Tähtis on ka see, kas soovite, et ketas oleks kaasaskantav või seisab see teil laual.

HDD või SSD 

HDD tähendab hard disk drive ja SSD on solid state drive. See tähendab siis, et HDD tüüpi  kõvaketas sisaldab endas mehhaanilisi osi, kuid SDD neid ei sisalda ja on seetõttu ka kallim. Arvuti ostmisel on võimalik valida, kas varustada see suurema ja odavama traditsioonilise HDD-ga. Või teisel juhul otsustada kallima, kiire ja väiksema mahuga SSD välkmäluketta kasuks. Viimasega käivitub arvuti vaid loetud sekunditega. Mõlemad kettad on ühte mõõtu, mistõttu neid saab panna samasse sahtlisse. 

Kiirus

Kõvaketta lugemise ja kirjutamise kiirust mõõdetakse pööretes minuti kohta – mida kiirem on ketas, seda kiiremini avab see failid. Keskmistele lauaarvutitele sobib ketas juba pöörete arvuga 5400 rpm ehk pööret minutis. Kui valid näiteks juba üle 7200 rpm seade, siis peab arvestama müraga, mis võib sind segada. Muidugi, kui sul on tarvis pidevalt andmeid ja programme käivitada, on võimalik soetada ka kõvaketas mis teeb 10 000 p/m või isegi 15 000 p/m. Need on tõepoolest väga kiired, ent mürarikkad ja kallid.

Maht 

Kui salvestate vaid tabeleid, tekste ja faile, on täeiesti piisavaks mahuks kuni 750GB, ent kui plaanite säilitada programme, suureformaadilisi pilte ja audiofaile, siis maksaks valida juba 3 või isegi 4TB suuruse mahuga seade.

Füüsilised mõõtmed

Kõvakettad jagunevad suuruse poolest kaheks: 2.5'' ja 3.5'' . 3.5-tollist ketast tuntakse kui "täissuurusega" või "lauaarvuti kettana". Tavaliselt on igas lauaarvutis ruumi vähemalt ühele 3.5-tollisele kettale. 2.5-tollised kettad sobivad sülearvutile, aga neid võib ka lauaarvutisse mahutada.

Liidesed ehk ühendus tüüp

Kõvaketaste ühendamiseks on mitmeid liideseid, neist tuntumad on SATA (Serial ATA), PATA (IDE), SCSI ja SAS. Samuti kasutatakse FC liidest. Väliste kõvaketaste ühendamiseks kasutatakse FireWire, USB ja RJ-45 liideseid. 

Vahemälu ehk puhvermälu 

Vahemälu hoiustab andmeid, et neid saaks kiiresti uuesti kasutada, sest vahemälust andmete lugemine on kiirem, kui lähteandmete lugemine muutmälust või kõvakettalt. Ka siin kehtib reegel, et mida rohkem, seda parem, ent ka kallim. Näiteks i3 protsessorite puhul on vahemälu  3-4MB, i5 protsessoritel 3-8MB, i7 protsessoritel olenevalt põlvkonnast ja mudelist juba kuni 16MB.

Kõige-kõige kiirem 

Näiteks Samsungi X5  on üks maailma kiireimaid tavakasutajale kättesaadavaid seadmeid, kust saab faile kõvakettalt lugeda kiirusel 2800 MB/s, seega peaks olema tegu ideaalse seadmega suuremate failidega tegelevatele inimestele, kuna näiteks 20 GB suuruse faili saab kõvakettale liigutada 12 sekundiga, seda kuni 2300 MB/s kirjutamiskiiruse abil. Viimane tähendab, et 12 sekundiga saab kõvakettale salvestada 4 HD-filmi.

Hind sõltub võimekusest

Hind sõltub seadme tehnilisest võimekusest – valik on seinast seina ning kõik sõltub, milleks seda vaja on. 

Ilmselt pole mõistlik valida kõige odavamat ega kõige kallimat, aga kuna 1a.ee lehel on saada üle 70 erineva pakkumise sellistelt tuntud tootjatelt nagu Toshiba, HP, Lenovo või Intenso jt, siis peaks igaüks oma vajadustele vastava ka leidma. 

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK) 

Mis tootja kõvakettad on kõige vastupidavamad? 
Selle kohta on tehtud palju uuringuid, näiteks toob Backblaze välja, et kõige vastupidavam on  Hitachi, peaaegu võrdselt hea on Western Digital ning veidi maha jääb Seagate.

Kaua peavad HDD kõvakettad vastu?
Kõik sõltub muidugi tootjast ning sellest, kuidas kasutaja seadmega ümber käib, kuid mõistlikel tingimustel peab suur osa kõvaketastest vigadeta vastu  vähemalt 4 aastat. 

Millist tüüpi kõvakettad on kõige paremad?
Ketta valimisel on otsustavaks asjaoluks, kui palju oled valmis ketta peale kulutama: kas osta traditsiooniline kõvaketas (hard disk drive / HDD) või siis palju kiirem SSD ketas (Solid State Drive).  

Kas kõik kõvakettad mahuvad igasse arvutisse?
3.5-tolline ketas mahub ainult lauaarvutisse, 2.5-tollise ketta saad paigutada nii süle- kui lauaarvutisse.

Milline on parim HDD kõvaketas?
Parim lahendus traditsioonilisele kodukasutajale on valida võimalikult mahukas ketas 2TB (1 TB võrdub 1000 GB) või suuremgi. Näiteks Toshiba Canvio väline kõvaketas mahuga 3TB on kodukasutajatele väga mõistlik valik.