Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel
Kaubamärk RoGer×
Kuvatud: 1
Sorteeri:
Kuvatud: 1

Vererõhumõõtjad- Kuidas teha õige valik?

Tervis on kõigi inimeste suurim vara ja selle eest hoolitsemine iga inimese südameasi. Erilist hoolt tuleks pöörata oma südame tervisele. Lihtsaim viis seda teha on regulaarselt vererõhu jälgimine, mida mõõdetakse vererõhumõõtjaga. Vererõhku võiks nooremas eas kontrollida perearsti juures iga kahe aasta järel, üle 50-aastastel või kelle näitajad on piiripealsed ( 130–139/85–89 mmHg) tasuks seda teha vähemalt kord aastas. 

Kui selgub, et vererõhk vajab hoolsamat tähelepanu, näiteks kõrgvererõhutõve korral, tasub koju kindlasti soetada vererõhumõõtja, et vererõhul silma peal hoida ja aegsasti vajadusel abinõud tarvitusele võtta.

Vererõhumõõtjate tüübid

Vererõhumõõtjate kasutamine on lihtne ja mugav ning need on enamasti ka küllaltki soodsad. Neid aparaate on kahte tüüpi – randmelt või käsivarrelt mõõtvad. Aparaat tuleks kindlasti aga valida vastavalt vajadustele ehk vastavalt sellele, milline on selle kasutaja. Milline aparaat sobib millisele kasutajale? Mõlemal variandil on omad plussid ja miinused. 

Randmelt mõõtvad aparaadid on laiemalt levinud. See on populaarseim ja soodsaim variant  ning eriti levinud just nooremate inimeste seas. See on mõõtmetelt väiksem ja seda on mugavam kaasas kanda, seega on seda mugavam kasutada tööl, reisil või kus iganes. 

Täpseima tulemuse mõõtmiseks peab kätt hoidma südame kõrgusel. Sellegipoolest võivad selle mõõtmistulemused olla pisut ebatäpsemad kui käsivarrelt mõõtvate aparaatide omad, kuna randmetel on veresooned väiksemad. Seetõttu ei soovitata sellist tüüpi vanematele inimestele. 

Käsivarrelt mõõtvad aparaadid on aga täpsemad ning enamasti soovitatakse kasutada pigem neid. Eriti soovituslik on kasutada selliseid mõõtjaid just vanematel inimestel. 

Hinna poolest võib see olla veidi kallim, kuid selle tulemused on täpsemad  ja seadmetel palju võimalikke lisafunktsioone.

Mugavaks kasutamiseks on vaja oma aparaadi juurde valida sobivad vererõhumõõtja tarvikud. 

Vali õige suurusega mansett

Üheks tähelepanu vajavaks tarvikuks on õige suurusega mansett. Veenduge, et kasutatav randmerihm või mansett oleks täielikult käe ümber, vaid nii saate õiged tulemused. Enamik mansette on universaalsed ja reguleeritavad vastavalt käe suurusele. Lapsed ja täiskasvanud, kellel on keskmisest väiksemad või suuremad käed, võivad vajada spetsiaalset õlavarremansetti. Vale suuruse korral võib aparaat anda ka valetulemuse.

Lisafunktsioonid

Kuigi tavaline vererõhumõõtja teeb oma töö tublisti ära, aitavad erinevad lisafunktsioonid veelgi suuremat kasutamismugavust ja kasulikkust lisada. Näiteks on täna turul olemas isegi WiFi ja Bluetoothiga aparaate, mille kaudu andmeid arvutisse või telefoni saata.

Väga head on aparaadid, mis suudavad kindlaks teha südame rütmihäireid. Sageli inimene ei teagi, et tal võib selline probleem olla ja see avastatakse täiesti juhuslikult. Kui oled oma südame rütmihäiretest teadlik, võiksid eelistada just selle funktsiooniga vererõhumõõtjat,  sest see suudab ka rütmihäirete korral vererõhku täpsemini mõõta.

Üks nutikas funktsiooni on ka keskmise rõhu arvutamine, mis võimaldab näha, kuidas vererõhk päeva või päevade jooksul muutub. Selle funktsiooni puhul on kasulik ka andmete salvestamise fuktsioon mitme päeva jooksul või isegi mitme erineva kasutaja jaoks ja aitavad seega saadaolevaid tulemusi paremini analüüsida.

Toite tüüp

Nendel seadmetel võivad olla tavalised või laetavad patareid ning mõnel neist on spetsiaalne adapter, mis ühendatakse pistikupessa. Milline valik on kõige mugavam, sõltub ainult teie isiklikest vajadustest. Siiski on hea mõte valiku tegemisel kaaluda komplekti ja veenduda, et teil pole vaja täiendavaid akusid osta. Kui soovite mõõtjat võimalikult harva laadida, otsige automaatse väljalülituse funktsiooni – see säästab akut.

Kuidas vererõhku õigesti mõõta?

  1. Enne mõõtmist vähemalt poole tunni jooksul ära joo kohvi, ära tee rasket füüsilist tööd ega suitseta ning istu vähemalt 5 minutit rahulikult mugavas asendis. Jälgi, et manseti alla ei jääks õlavart pigistavaid riideid.
  1. Paremakäelised kipuvad tavaliselt mõõtma vererõhku vasakult käelt, kuid arvesta, et üldjuhul on sel käel, millega sa rohkem tööd teed on see kõrgem. Mõõtmistega alustades mõõda kõigepealt rõhku mõlemalt käelt ja edaspidi jää selle käe juurde, kus rõhk on kõrgem. Seega peaks paremakäelised suurema tõenäosusega mõõtma rõhku paremalt käelt. 
  1. Käsi, millelt hakkad rõhku mõõtma, pane lauale, südame kõrgusele (mitte kõrgemale) ja peopesa ülespoole. Kui mansett asub südamest kõrgemal, siis tulevad vererõhuväärtused madalamad.

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Milline on hea vererõhumõõtja?
Parimad vererõhumõõtjad on käsivarrelt mõõtvad, õige suurusega mansetiga ning parima funktsionaalsusega just selle kasutaja jaoks.

Kumb on parem kas randme või käsivarre vererõhumõõtja?
Käsivarrelt mõõtvad seadmed on täpsemad, ent randmelt mõõtvate füüsiline suurus on väiksem ja neid on mugavam kaasas kanda. 

Kui kallid on vererõhumõõtjad?
Seadmete hinnad algavad 10 eurost ning kallimate ja funktsionaalsemate mudelite hinnad küündivad 300 euroni. 

Mida jälgida vererõhumõõtjat ostes?
Tüüpi, õige suurusega mansetti, selle füüsilist suurust, soovitud lisafunktsioone ja toite tüüpi – need on seadme valiku olulisimad kriteeriumid.

Kas kõik vererõhumõõtjad suudavad südame rütmihäireid tuvastada?
Ei, vaid osad mõõtjad, millel on sellinne lisa funktsioon, suudavad tuvastada südame rütmihäireid.