Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Suur kodutehnika

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Köögi tööpinna valgustid muudavad toiduvalmistamise lihtsamaks Foto: Unsplash.com Köök ja köögimööbli valik on muutunud äärmiselt oluliseks. Köögis veedame palju aega, mööbel on olulisemalt funktsionaalsem ja söögivalmistamine on lihtsam kui kunagi varem. Köögimööbli valikul võib tihti tähelepanuta jääda valgus...
Milline on parim nõudepesumasin? Foto: pixabay.com Koduses majapidamises ulatab hindamatu abikäe kodutehnika. Raske on kujutada ette elu ilma külmkapi või pesumasinata, tolmuimejast rääkimata. Uue trendina on kööki ilmunud nõudepesumasin, mis vaid mõnikümmend aastat tagasi oli vaid...
Kuidas valida nõudepesumasinat ja mida kindlasti jälgida? Allikas Freepik.com Nõudepesumasinad on Eestis olnud juba 90ndate aastate algusest. Kui esialgu oli tegemist luksusesemega, siis mida aeg edasi, seda tavapärasemaks nõudepesumasinad kodupidamistes on saanud. Nõudepesumasin pakub mugavust ja perele v...
Kuhu viia vana elektroonika? Foto: Freepik.com Televiisor lõpetas töötamise või sügavkülm sulas üles? Igas majapidamises leidub hulgaliselt suuri ja väiksemaid kodumasinad ning ükski elektroonikaseade ei kesta igavesti. Isegi, kui hooldad oma seadmeid regulaarselt ja käid nende...

Suured kodumasinad

Suured kodumasinad on masinad, millel on meie elus kindel koht. Seda nii asukoha mõttes, sest külmikut, pesu- ja nõudepesumasinat ning pliiti kasutame me kindlas kohas. Kui ka ülekantud tähenduses, sest nad on muutunud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks.

Igatahes parandavad suured kodumasinad meie elukvaliteeti. Ning pole vahet, kas naudid kodutöid, sel juhul veedad nende seltsis meeldivalt aega, nt kokates. Või tunduvad mõned kodutööd liigselt tüütute kohustustena, kui nii, siis vabastavad nad sinu jaoks aega. 

Samuti lihtsustavad ja muudavad kodumasinad elu stressivabamaks, ei pea pead liigselt vaevama, kuidas ülejäävat toitu säilitada või kuidas jõuab ära pesta suurema koguse pesu. Suurt füüsilist koormust nõudvad tööd on asendunud praktiliselt ühe nupule vajutusega, seega saab kodutöödesse kaasata ka erinevas vanuses pereliikmeid.

Et koju ostetavast külmkapist, pliidist, nõude- või pesumasinast tõesti kasu oleks ja see teenendaks ära kogu perekonna, siis on oluline mõelda mõnedele punktidele enne ostu.

Kuidas valida kodumasinaid:

Parima valiku endale saad teha, kui oled läbi mõelnud millised tingimused seab/seavad:
 • elustiil - kui tihti antud majapidamistööd teed, nt kas teed tihti süüa või sööd pigem väljas annab aimu, millises suuruses pliit, külmkapp või nõudepesumasin osta. 
 • inimeste arv -  aitab seadme valikut kitsendada leides sobiva suuruse.
 • ruum/koht, kuhu suure kodumasina paigutad. Kas tuleb arvestada kindla ava suurusega,eraldiseisev või integreeritud? Millised piirangud seab transpordi teekond?
 • eelarve - milline on valikuvõimalus vastavalt eelarvele või kui palju oled nõus kodumasina eest maksma.
 • tehnilised tingimused - veetorud, elektrisüsteem või gaasipliidi puhul gaasiga seonduv.
 • personaalsed eelistused kodumasina tüübi, disaini, värvi, kasutusmugavuse ning erinevate lisafunktsioonide osas.

Kodumasinate suurus

Kodumasina füüsiline suurus oleneb väga palju, kas on tegemist näiteks tööpinnale paigutava pisikese minielektripliidiga või eraldi seiseva elektripliidiga. Ja kuna tootjad toodavad väga erinevaid mudeleid, siis leidub nende hulgas ka erinevate parameetreid.

Standardsuurused kõrgus x laius x sügavus on järgmised:
 • pesumasin: 85 cm x 60 cm x 50-60 cm.
 • nõudepesumasin:  82 cm x 60cm x 60 cm.
 • külmkapp: 180-190 cm x 55 - 65 cm x 60 -65 cm.
 • elektri- või gaasipliit: 85-90 cm x 50-60 cm x 60 cm.
Oluline on jälgida, et suur kodumasin suudaks hakkama saada kõigi töödega vastavalt koos elavate inimeste arvule. Orientiiriks järgmised parameetrid:
 • pesumasin: neljaliikmelisele 7-8 kg mahutav, väiksem pere kuni 7 kg ja suurpere alates 9-10 kg. 
 • nõudepesumasin: neljaliikmelisele perele alates 10 nõudekomplektist, aga kui oled sage võõrustaja, vali julgelt suurema mahutavusega nõudepesumasin.
 • külmkapp:  kahele inimesele 300 liitrit mahutav  + ca 55 liitrit iga lisa pereliikme kohta. 
 • elektri- või gaasipliit: nelja keedualaga pliit on üldlevinud.

Millist tüüpi kodumasin valida?

Kodumasinate müük hõlmab endas väga erinevate tüüpide ja funktsionaalsustega variante.

Külmkappidest on pakkuda väike külmkapp, mida võimalik paigutada tööpinnale, külmkapp sügavkülmata, kahe poolega külmkapp (nn side-by-side), kus üks pool sügavkülmale, teine tavakülmale. Eraldi külmikud on veinikollektsiooni hoidmiseks või karastusjookidele. Mugavamaks kasutamiseks aitab kaasa ukse puudutamine, mis näitab külmkapi sisu ilma ust avamata.

Pesumasinad saab jaotada poolautomaatseteks ja automaatseteks. Poolautomaatsega pesu pesemiseks on kuum vesi eelnevalt vaja keeta ja siis masinasse valada. Laadimistüübi järgi jaotuvad pesumasinad pealt- ja eestlaetavaks. Pealtlaetavad võtavad vähem ruumi, aga jäävad töövõimelt alla eestlaetavatele. Samuti tarbivad nad rohkem vett. Kuivatamise probleemi lahendab pesumasina ja kuivati kombinatsioon. Programmidena võivad olulised olla pesemise ajastamine või pesu lisamine tsükli jooksul. 

Nõudepesumasinad jagunevad füüsilistelt parameetritele kitsasteks, kompaktseteks ja standardmõõdus olevateks. Pesutsükkel kestab 1,5 kuni 5 tunnini. Suuremate esemete pesemise lihtsustamiseks, vali selline masin, mille sahtleid saab ümber tõsta. Mõned masinad kasutavad soojaveesüsteemi või boileri kaudu tulevat kuuma vett, teised soojendavad vee ise. Lisafunktsioonidena erinev pesu vastavalt nõude määrdumisastemele või kuivatusvariatsioonid.

Elektri- või gaasipliit sõltub isiklikust eelistusest. Osad meist armastavad suuremat kontrolli tule üle ja valivad seetõttu gaasipliidi. Elektripliidid jaotuvad malmelektipliidid, keraamilised pliidid ja induktsioonpliidid. Nimedes peitub keeduala materjal/tehnoloogia, millest omakorda sõltub keeduplaadi soojenemis kiirus. Kui on tarvidus osta ka ahi, siis kas see peaks olema pliidiga koos või eraldi. Juurde saab valida kiirkeeduplaadi või grilliala, või hoopiski mõne põneva ahjufunktsiooni.

Kodumasinate tootjaid

1a.ee valiku seast leiab järgmisi brände:
 • Bosch - kuulub BSH gruppi, mis on suurim Euroopa kodumasinate tootja ja ülemaailmselt tunnustatud kvaliteetne bränd.Toodab erinevate nimede alt keskmisest hinnaklassist kuni luksustoodeteni välja. Ka Siemens kuulub samasse gruppi.
 • Samasung ja LG on Lõuna-Korea tootjad. Esimene toodab eelkõige külmikuid, pliite ja pesumasinaid, teine peamiselt pesumasinaid ja külmkappe.
 • Itaalia bränd Smeg on niššituru leidnud retro-stiilis külmikutega.
 • Brandt on Prantsuse tootja, kes pakub nõude- ja pesumasinaid, pliite ja külmkappe.
 • Soodsama hinnaklassi brände esindavad Poola konsterni Amica Ida-Euroopale suunatud Hansa bränd ja Türgi tootja Beko.

Masinate ökonoomsus

Füüsilise suuruse kõrval on tähtis ka, millisesse energiaklassi seade kuulub. Euroopa Liidus on kasutusel klassid  A+++ kuni D, mis on saadud füüsiliselt sarnaste näitajatega kodumasinate omavahelises võrdluses, näiteks sama kõrged, sama mahu, sama külmkambri arvu ja sama külmutusvõimsusega külmkapid.  

Lisaks tuuakse välja  suhteline energiakulu külmikutel kWh/aastas, pesumasinatel, kuivatitel, nõudepesumasinatel kWh/tsükli kohta. Kui masin kulutab vett, siis võib märgitud olla  ka veekulu aastas. Ära ei tohiks unustada siinkohal ka iseenda käitumist kodumasina kasutamisel ja seadme asukohta (külmik liialt soojas ruumis).

Järgnevas tabelis on toodud seadmete energiaklasside võrdlus protsentides.

Energia-klass
A+++
A++
A+
A
B
C
D
Külmikud
<22
<33
<42
<55
<75
<95
<100
Pesumasinad
<46
<52
<59
<68
<77
<87
≥87
Nõudepesumasinad
<50
<56
<63
<71
<80
<90
≥90

Allikas: Wikipedia.org

Integreeritavad kodumasinad

Vaatamata sellele, et eraldiseisvaid kodumasinaid on kergem paigaldada, on integreeritavatega lihtsam lahendada kahte erinevat ülesannet. Saab varjata seadme olemasolu täielikult või sobitada neid juba olemasoleva ühtse stiiliga. 

Soovi korral võib paigaldada ka poolintegreeritava kodumasina, sel juhul jääb näha ainult selle juhtpaneel.

Hind

Hinnaskaala sõltub brändist, kodumasina võimsusest, funktsioonide arvukusest ja (kõrg)tehnoloogiast, nt kas seadet on võimalik hallata nutitelefoni kaudu või on ta võimeline ise õppima. Kindlasti leiab hea kvaliteedi ja hinna suhtega kodumasina igaüks.

Müra

Suurte kodumasinate kasutamisel kaasneb paratamatult müra. Kuna tootjad aktiivselt tegutsevad selle nimel, et masinaid täiustada ja vaiksemaks muuta, siis toome välja masinate mürataseme ülempiirid. Alati tasub valida sellest võimalikult allapoole jääva näitajaga variant:
 • külmkapp < 50 db.
 • nõudepesumasin < 50 db.
 • pesumasin < 75 db.

Kodumasinate puhastamine ja hooldus

Kodumasinate eluea pikkusele ja jätkuvale töökindlusele aitab kaasa, kui kasutada neid nii nagu masina juhend ette näeb. Probleeme aitab ennetada iga kasutuskorra järgne puhastamine ja aeg-ajalt tundlikumate kohtade üle vaatamine. Kodumasinatega toimetamist lihtsustavad nende isepuhastavad funktsioonid.

Külmkapp: käi toiduga arukalt ringi, ära lase sellel hallitama minna. Vastavalt vajadusele puhasta üksikut riiulit või sulata üles terve külmkapp, pestes pehme lapi ja sooja veega kõik külmiku seinad. Eemalda mustus vee ärajooksutorust. Jahutusribide vahelt võta tolm, kui külmik pole vooluvõrku ühendatud.

Pesumasin: ära ületa masinale ette nähtud pesu kogust. Pärast pesu kuivata uks ja kummitihend, hoia pesumasina uks avatuna. Vahetevahel puhasta pesuvahendi sahtel, doseeri vahendit õigetes kogustes. Vajadusel pese pesumasinat tühjalt.

Nõudepesumasin: ära koorma nõudepesumasinat üle, kasuta vastavaid pesuvahendeid. Puhasta nõud suurematest toidupaladest enne masinasse asetamist. Kontrolli filtreid, piserdus - ja äravoolutorusid. Pese nõudepesumasin aeg-ajalt läbi.

Pliit: puhasta pliit iga kasutuskorra järel. Vajadusel kasuta spetsiaalseid vahendeid, mis ei kriimusta pliidi pinda.


KKK ehk Korduma Kippuvad Küsimused

Millised on parimad kodumasinate tootjad?
Parimat tootjat on keeruline välja tuua, kuna kõik sõltub väga palju igaühe eelistustest ja loomulikult ka eelarvest. Kõikidel tootjatel on palju erinevaid seadmeid seda nii hinnaklassi, kvaliteedi kui ka erinevate lisafunktsioonide poolest. 

Millise tootja kodumasinad on kõige vastupidavamad? 
Tänapäeval on seadmete ja tootjate kvaliteedi standardid niivõrd kõrged, et otseselt üht tootjat, kelle seadmed on kõige kvaliteetsemad on võimatu välja tuua.

Millised on kõige populaarsemad kodumasinad kööki?
Suurtest kodumasinatest pliit, kas elektri või gaasi, külmkapp, nõudepesumasin. Vastavalt ruumile ja vajadusele võivad köögis paikneda ka  sooja vee soojendamiseks boiler ja pesumasin.

Mida jälgida kodumasinaid ostes? 
Elustiili, perekonna ja eelarve suurust, vajalikke tehnilisi ja funktsionaalseid omadusi.

Mida näitab energiaklassi tähis kodumasinatel? 
Energiaklassid näitavad seadme suhtelist energiatarvet ja Euroopa Liidus on kasutusel klassid A+++ kuni D (A klassi seadmed on kõige energiasäästlikumad)