Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Filtreerimine

Näita tooteid
Hind
Õhupuhastaja tüüp
Õhupuhastajad peamised tüübid, mis jaotuvad tema kuju järgi, on kamina-, kuppel-, lõõtsa-, ja saar tüüpi. Nendest kamina tüüpi õhupuhastajad on enimlevinud.
Laius, mm
Mida suurema laiusega õhupuhastaja, seda suuremat hulka õhku suudab ta töödelda. Soovitatav on soetada pliidiplaadist suurema laiusega õhupuhastaja.
Sügavus, mm
Kõrgus, mm
Müratase , dB
Väljatõmme töötab väga vaikselt, tema müra või hääl on võrreldatav sosistamisega, mis kostub 5m kusgusele (alla 35db). Kui hääl on võrreldav sosistamisega 10m kaugusele (kuni 45db), loetakse hääl vaikseks.
Maksimaalne tõmbevõimsus, m³/h
Väiksele köögile piisab 130-200 m3/h, suurele köögile oleks vaja väljatõmmet 200-700 m3/h.
Kaubamärk Siemens×
Kuvatud: 2
Sorteeri:
Õhupuhasti Siemens iQ300 LC87KIM60
999,90 / tk
-20% KOODIGA
Õhupuhasti Siemens iQ300 LC87KIM60
 • Laius: 800 mm
 • Energiatõhususe klass: A
 • Müratase : 57 dB
 • Maksimaalne tõmbevõimsus, m³/h: 570
Kuvatud: 2

Õhupuhastid - Kuidas valida kööki uus kubu?

Köögis pannkooke praadides olete võib-olla ühel hetkel märganud, et õhk on praadimise suitsust paks ja köögis enam olla ei jõua. Et koogitegu pliidi ääres valutumalt kulgeks tuleb paigaldada õhupuhasti. Sellest on suur abi köögiõhu ventileerimisel: eemaldab ruumist suitsu, kuumuse, aru ja  ebameeldivad lõhnad. Lisaks jääb ära pidev rasvapritsmete eemaldamine köögimööblilt- ja tehnikalt, sest puhasti imab ka rasvakübemed, et need igale poole ei ladestuks.

Missuguseid õhupuhastajaid leidub?

Oma töötamise põhimõttelt jagunevad õhupuhastid kaheks: sise- ja välisringlusega masinateks. Valikut nende vahel on tegelikult lihtne teha. Välisringlusega kubud ühendatakse ventilatsioonitoru või -avaga ja ventileeritav õhk juhitakse väliskeskkonda. Üldjuhul saab sellist tüüpi kubu paigutada eramajja. Kui ventilatsiooniava puudub on ehk lihtsam eelistada siseringlusega õhupuhastit. Sellisel juhul õhk puhastatakse seadme sees ning juhitakse ruumi tagasi.

Õhupuhasti tüüp

Missugust tüüpi aga eelistada? Vaatame nende eriomadusi täpsemalt:
 • Ventilatsiooniga ühendatavad ehk välisringlusega- kahtlemata on eeliseks see, et puhastatavat õhku ei suunata tagasi tuppa vaid õue väliskeskkonda. Selleks on vaja aga ventilatsiooniava olemasolu, mis on vähemalt 120mm diameetriga, kuid veel parem kui see oleks 150 mm läbimõõduga. Ideaalis peaks olema kubu ja ventilatsioonitoru omavaheline ühendus võimalikult lühike ja sirge. Nii on õhu liikumine sujuvam ja torus ei kaasne õhu liikumisega ka müra. Miinuseks võib pidada vaid seda, et paigaldamine kipub olema pisut keerukam, kuid kui oma jõududega hakkama ei saa, siis on alati võimalik pöörduda vastava spetsialisti poole.
 • Filtriga puhastid ehk retsirkulatsiooni ehk siseringlusega puhastid- õhku puhastab kubu sees olev aktiivsöefilter, mis aga nõuab regulaarset hooldust, seega ei vaja selline seade eraldi ventilatsiooni olemasolu. Samuti on seda lihtsam paigaldada ja kuna pole vaja eraldi ventilatsioonitoru, siis on ka asukoha valik lihtsam. Lisaks jääb köögi üldilme puhtaks ja torudest vabaks.
Osadel õhupuhastitel on ära märgitud selline imeasi, nagu bipolaarne ioniseerimine. Maakeeles tähendab see aga seda, et tegemist on kõige universaalsemate õhupuhastajatega, mis uudse tehnoloogia  abiga puhastavad õhku nii, et lisaks õhu puhastamisele eemaldavad need õhust ka kahjulikud ained. Sellised seadmed sobivad igale poole ja erinevatesse ruumidesse, jättes nii kasutajale nii palju vabadust ruumi kujundamisel.

Paigaldusviisi järgi jaotamine

Oma välimuselt võivad köögikubud erineda nagu öö ja päev. Leidub traditsiooniliste ning robustsete joontega isendeid; neid, mis silmale täiesti märkamatuks jäävad või väga ägeda disainijoonega eksemplare, mille funktsiooni esialgu õhupuhastina aimatagi ei oska ning mis on kenasti mööbli sees peidus.

Eraldiseisvad õhupuhastid

Selliseid seadmeid on kahte erinevat tüüpi- lakke kinnituvad ja seinale kinnituvad:
 • Seinale kinnituvad- kui ventilatsiooniava asetseb pliidi kohal seina peal või külgmise seina peal, tuleb kindlasti valida seinale kinnituv toode.
 •  Lakke kinnituv- kasutatakse üldjuhul köögisaare kohal.

Integreeritud õhupuhastid

Ka integreeritud kubude paigaldusviisid on pisut erinevad ning jagunevad kahte rühma- täisintegreeritud- ja teleskoop õhupuhastid:
 • Täisintegreeritud- on peidetud mööbli sisse, jättes ruumi nii visuaalselt puhta ja ilusa mulje. Tavaliselt asuvad need ülemise köögikapi sees, kuid on ka selliseid lahendusi mis on paigaldatud kas tööpinna kõrvale või hoopis tööpinna sisse, pliidi taha. On vaja vaid pisikest nupule vajutust ning kubu tõuseb tööpinna seest umbes 20-30 cm kõrgusele ning on valmis tööle hakkama.
 • Teleskoop - on paigaldatud ülemise köögikapi põhja sisse. Välja jääb paistma seadme esipaneel ning seda enda poole välja tõmmates, hakkab kubu tööle.

Lisaks on need jaotatud vee välimuselt selliste tüüpide järgi nagu:
 • Kamina-tüüpi- Tegemist on klassikaga, kuigi täna võib neist  leida väga modernseid versioone. Neid saab kinnitada seina külge, aga ka lakke pliidi kohale, kuid mõlemal juhul vajavad siiski piisavalt ruumi. Nimelt on nende sees propeller, mis õhu liikuma paneb. Seinale kinnitatakse ka vähem ruumi nõudev kubu-tüüp, sest kaarjas on vaid seadme alaosa.
 • Saar-tüüpi- mõeldud köögisaare kohale lakke paigaldamiseks. Seadet on võimalik integreerida ka köögikapi sisse või selle alla. Näha jääb vaid kubu esipaneel.
 • Lõõtsa tüüpi- selline masin käivitub , kui seadet tõmmata teleskoopvarrest ehk lõõtsast.
 • Kuppel tüüpi- samuti väga levinud ning neid leidub igasugusele maitsele.

Köögikubu võimsus

Seadme võimsus on oluline näitaja teadmaks, millist tõmmet on kubu võimeline tekitama ja  kas see saab hakkama näiteks praadimisel tekkiva õhukompoti ventileerimisega.
 
Köögikubu võimsus näitab ühes tunnis eemaldatavat õhku kuupmeetrites. Ehk lihtsamini öeldes mitu õhuvahetust toimub tunnis. Üldiselt jääb see vahemikku vahemikku 400-1000 ㎥/h.  Väikesele köögile piisab alla 400 ㎥/h ja suuremates ca  600 ㎥/h võimsusega seadmest.
 
Avatud köögi korral tuleb, aga tuleb see siiski omal välja arvutada. Muidugi saab alati järgmist valemit kasutada ka igasuguses suuruses köögile sobivaima võimsusega kubu leidmiseks:
 • Arvuta köögi ruumala =  pikkus X  laius X kõrgus.
 • Minimaalne vajalik võimsus = ruumala X 6.
 • Maksimaalne vajalik võimsus = ruumala X 12.
Sõltuvalt mudelist võib olla ka võimalus manuaalselt reguleerida seadme võimsust. Targemad masinad saavad ise aru, et keetmisel tuleb töötada väiksema tõmbega ning praadimisel seda suurendada.

Paigaldamise nõuded ning õhupuhasti suurus

Kui sobiv õhupuhasti välja valitud jääb üle see ainult sobivasse kohta paigaldada. Õhupuhastite laius jääb vahemikku 50-120 cm. Kuna standardne nelja keedualaga pliit on 60 cm lai, siis on see tootjate populaarseim valik. Kui vähegi võimalik , võiks kubu olla laiem kui pliit.
 
Vajadusel võta arvesse ka kõige pikema pliidi taga toimetaja pikkus. Seda eriti, kui tegemist on teleskoop õhupuhastajaga, et see ei jääks hõrgutiste valmistamisel pidevalt ette.

Kas on ka vahet mis pliidiga on tegu?

Kindlasti on! Gaasipliidi ja kubu vahele peab jääma vaba ruumi vähemalt 70 cm. Elektripliidi korral võib vahe alata 40 sentimeetrist. Üllatusena võib tulla teadmine, et õhu puhastus seadet saab edukalt kasutada ka koos puupliidiga. Sel juhul tuleb seade paigutada lakke ning õhupuhasti kõrgus pliidist peab olema piisav, et puudega kuumaks köetud pliidiplaat puhastajale liiga ei teeks.

Milline müratase?

Köögis ei möödu söögivalmistamine täielikus vaikuses pea kunagi. Ometi ootame, et erinevad abistavad masinad töötaksid võimalikult vaikselt. Õnneks võib öelda, et tänapäeval need enamasti väga valjult ei tööta. Keskmine müratase on 50-60 dB ning vaiksemad mudelid töötavad ca 45 dB juures.
 
Valides masinat veendu, et see oma tasast helitaset ei saavuta vähese võimsuse arvelt. Kui oled välisringlusega köögikubu omanik, siis saad kaasa aidata mürataseme vähenemisele. Mootor paiguta ventilatsioonitoru teise otsa ehk köögist võimalikult kaugele, seda muidugi juhul kui see on võimalik.

Hooldamise nipid

Et kubu meid hästi teeniks, on vaja midagi ka omalt poolt vastu anda, st seda regulaarselt puhastada. Nagu sai mainitud, siis siseringlusega kubu kasutab õhu puhastamise söefiltrit. Neid tuleb vahetada  3-4 kuu tagant.
 
Olenemata, kas on tegu sise- või välisringlusega mudeliga, võib selles olla rasvafilter. Kui tegu  pole just ühekordse filtriga, siis tuleb igakuiselt seda pesta käsitsi või nõudepesumasinas. Nutikamad aparaadid tuletavad ise meelde, et nüüd on taas aeg korraliseks hoolduseks.
 
Väljast aitab kubu korras hoida spetsiaalset roostevabade pindadele mõeldud hooldusvahend. Lihtsamalt saab läbi kui soetada näpujäljevaba kattega seade, millelt tuleb vaid tolmu pühkida.

Õhupuhasti lisafunktsioonid

Erinevate funktsionaalsuste  valik on, nagu ikka kodumasinate puhul, rikkalik. Mugavaid hooldusvõimalusi sai juba mainitud. Valgustuse kohalt leidub soojema või külmema valgusega aparaate. Seadet saab juhtida puldiga, puudutades displeid ja tõmmates kubust. Nutikamad saavad ise aru, millal tööle hakata või oled sa seadistanud nad töötamaks teatud niiskusetasemel. Peamised lisafunktsioonid mida sellistel seadmetel leida võib on-
 • Perimeetri tõmme- suurendamaks töödeldava õhu hulka võib osta perimeetertõmbega aparaadi. Sellisel juhul on puhasti alla paigaldatud plaat, mille servadest imab puhasti õhku. Nii suureneb tõmbeala, sest õhku ei tõmmata ainult kubu keskelt.
 • Juhtimine - elektrooniline juhtimis paneel / nupud- sellisel kubul on eraldi paneel erinevateks toiminguteks või mõnel moodsamal masinal on olemas selle jaoks ka eraldi pult.
 • Valgustusega- tegemist on kubu oma lisavalgusega,  mis on väga hea lahendus näiteks hämaras köögis, kus üldvalgus pole kõige parem.
 • Võimsuse / tõmbe reguleerimine- nagu eelpool põgusalt mainitud sai, on mõned müügil olevad mudelid sellised, millel annab võimsuse astet määrata. Ehk siis kui midagi praadida suureneb masina tõmbevõime ning kui praadimine lõpeb, muutub seadme tõmbevõime nõrgemaks.

Õhupuhastite filtrid

Et õhupuhastid ilusti toimiksid ning õhku meie ümber puhtana hoiaksid, on neil selleks vaja ka filtreid. Filter parandab õhuringlust ning imeb endasse söögi valmistamise ajal tekkivat rasva ja niiskust. S Alumiiniumfilter kaitseb õhupuhastajat rasvapritsmete eest ning söefilter neutraliseerib erinevaid ebameeldivaid lõhnu.

Hind

Hea on see, et kubude hind on väga varieeruv, sõltuvalt nende tootjast ja mudelist. Seega peaks igaüks leidma kubu vastavalt rahakoti paksusele. Odavamad kubud algavad 40 eurost kuni paari tuhande euroni välja.
 
 
Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)
 
Milline õhupuhasti on parim?
Sinu köögi jaoks piisavalt võimas vajalike funktsionaalsustega sobivat tüüpi välis- või siseringlusega kubu.
 
Millised on top 5 õhupuhastite tootjat? 
Soodsa hinna poolest kindlasti Hansa, Akpo, Standart. Tuntud kaubamärkide Boschi ja Electroluxi tooted leiab alates keskmisest hinnaklassist. Huvitavate disainilahendustega jäävad silma Elica ja selle sõsarbränd Turboair ning Faber Itaaliast ja Hispaania tootja Edesa.
 
Kas kõik õhupuhastid tuleb ühendada ventilatsiooniga? 
Ei, ainult välisringlusega õhupuhastid. Siseringluse ehk retsirkulatsiooniga õhupuhastid ei vaja ventilatsiooniga ühendamist.
 
Mis tüüpi õhupuhasteid on olemas? 
Laias laastus saar, kamina, kubu ja lõõtsa tüüpi.
 
Kuidas arvutada, kui võimast õhupuhastit kööki osta? 
Leia köögi ruumala (laius X pikkus X kõrgus). Korruta ruumala kuuega, nii saad minimaalse võimsuse. Maksimaalse võimsuse saamiseks korruta ruumala kaheteistkümnega.