Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Filtreerimine

Näita tooteid
Hind
Kaal, kg
Võimsus, W
Surve, Bar
Koti laius, mm
Kaubamärk Camry× Gastroback×
Kuvatud: 7
Sorteeri:
Vaakumpakendaja Gastroback Basic 46009
73,10 / tk
Vaakumpakendaja Gastroback Basic 46009
  • Kaal: 1.4 kg
  • Võimsus: 150 W
  • Surve: 0.6 - 0.8 Bar
  • Koti laius: 300 mm
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist
Vaakumpakendaja Gastroback Design Advanced Pro 46013
108,00 / tk
SMART LEASING 10
Vaakumpakendaja Gastroback Design Advanced Pro 46013
  • Võimsus: 120 W
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist
Vaakumpakendaja Gastroback Design Pro 46011
115,00 / tk
SMART LEASING 10
Vaakumpakendaja Gastroback Design Pro 46011
  • Võimsus: 120 W
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist
Vaakumpakendaja Gastroback Design Advanced 46012
124,81 / tk
SMART LEASING 10
Vaakumpakendaja Gastroback Design Advanced 46012
  • Võimsus: 110 W
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist

 

Vaakumpakendaja

Toidu raiskamine on saanud selle sajandi suureks probleemiks. Nii palju on toitu mis läheb äraviskamisele vaid seetõttu, et paljud meist ei tea kuidas saaks toiduainete kehtivusaega pikendada. Üheks võimaluseks on loomulikult sügavkülmik ja toidu sügavkülmutamine, kuid teiseks heaks variandiks on toidu vaakumpakendamine.

Vaakumpakendajad on suurepärased ja kaasaegsed abimehed toidu pikemaajaliseks säilitamiseks. Koos nende seadmetega kasutatakse spetsiaalseid vaakumkotte või kilesid. Vaakumpakendaja tööpõhimõte on aga suhteliselt lihtne. Nimelt pannakse toiduained vaakumkotti ja vaakumpakendaja imeb kotist üleliigse õhu välja ning ´´liimib´´ pärast seda kotisuu kinni, et õhk sinna enam ligi ei pääseks.

Tänu sellele, et vaakumkotid on õhukindlad, ei ole bakteritel enam vajalikku hapniku ning toiduainete riknemine peatub. Tõsi küll, et seda vaid mõneks ajaks ja tasub teada, et vaakumpakendatud toit ei säili paraku siiski igavesti. Loomulikult pikendab vaakumpakendatud toidu säilivust veel lisaks selle sügavkülmutamine, kui tegemist on toiduainetega mis taluvad sügavkülmutamist.

Vaakumpakendatud toit säilib oluliselt kauem!

On tõestatud fakt, et vaakumpakendamisel pikeneb toidu säilivusaeg 3-5 korda. Ja see omakorda on väga hea näitaja, sest nii vähendame me toidu raiskamist ning hoiame ühtlasi ka raha kokku. Pole saladus, et ühe toidukorvi hind on tänaseks tõusnud oluliselt kõrgemaks, kui see oli veel aasta tagasi. Seega on vaakumpakendaja hea investeering pere toidukulude madalal hoidmiseks, sest toitu saab säilitada ja tarbida oluliselt pikema aja vältel.

Oleme kokku pannud ka väikese tabeli, kus on näha erinevused toidu pakendamise viiside kohta:

Toiduaine Kus säilitada? Tavaliselt pakendatud Vaakumpakendatud
Kauivained Sahver 1 kuu 2 aastat
Juust Külmikus 2 nädalat 8 kuud
Kala Sügavkülmas 6 kuud 2 aastat
Liha Sügavkülmas 6 kuud 2-3 aastat
Hakkliha Sügavkülmas 4 kuud 1 aasta
Köögiviljad Sügavkülmas 8 kuud 2-3 aastat
Marjad Sügavkülmas 2 kuud 1 aasta

NB! Toidu raiskamise vältimiseks tasub teada ka seda, et kui tootel on märgitud info – parim enne, tohib neid toiduaineid tarbida ka pärast parim enne kuupäeva lõppu, kuid siis ei pruugi olla toit enam sama kvaliteetne.

Vaakumpakendajate tüübid

Nii nagu tänapäeval ikka, on masinaid müügil väga erinevaid, et rahuldada iga tarbija vajadusi nii palju kui vähegi võimalik.

  • Mini – ehk käeshoitavad vaakumpakendajad- sellised pakendajad kinnituvad spetsiaalsete kilekottide või konteinerite külge ja tõmbavad kogu seal sees oleva üleliigse õhu välja integreeritud ventiili abil. Minipakendajad on väikesed ja kompaktsed.
  • Vaakumkambrid- on seevastu väga võimsad ning tekitavad tugeva vaakumi, tõmmates vaakumi kambrisse ja kotti samaaegselt. Pärast õhu kotist välja imemist suletakse kotisuu kuumuse abil kinni. Selline vaakumsüsteem võimaldab vaakumkotti pakendada ka vedelikke, ilma neid eelnevalt sügavkülmutamata. Peamiselt on selliseid seadmed professionaalseks ja tööstuslikuks kasutamiseks.
  • Vaakumpakendajad koduseks kasutamiseks- see on enamlevinud tüüp, mille puhul tõmmatakse õhk välja ainult vaakumkotist. Seadmed vajavad spetsiaalseid vaakumkotte ning erinevate tootjate puhul on masina jaoks sobivad kotid ja kiled erinevad. Seega valige alati konkreetsele masinale vastav kilematerjal või kotid. 

Erinevad lisafunktsioonid

Kuna toiduaineid, mida on võimalik vaakumpakendada on väga erinevaid, siis on ka vaakumpakendajatel mitmeid lisavõimalusi nagu:
  • Kilerulli hoidik ja lõikur- pakendaja küljes on spetsiaalne kilerulli hoidik ning pärast toiduainete kilesse panekut, teeb lõikur perfektse lõikuse vaakumkile rullile. Tänu sellele, saate te pakendada toitu täpselt nii nagu ise soovite ja parasjagu vaja on.
  • Voolikuadapter purkide ja muude anumate sulgemiseks- lisaks sellele, et müügil on vaakumkotid, on olemas ka spetsiaalsed vaakumpurgid ja karbid kuivainete säilitamiseks. Kuivained säilivad oluliselt paremini ja pikema aja vältel kui purkidest üleliigne õhk välja imeda tänu spetsiaalsele voolikule, mis ühendatakse omavahel  põhiseadme ja vaakumpurgi külge.

Vaakumkotid

Kõige levinumad vaakumkottide laiused on 280 mm- 300 mm. Samuti on oluline ka kottide pikkus ehk sügavus, et ka suuremad toiduained kotti ilusti ära mahuks. Tasub veel teada, et mida paksemad on vaakumkotid, seda vastupidavamad need on. Tugevamast kilest kotte on alati mõistlik kasutada juhul, kui soovite toiduaineid säilitada võimalikult pika aja jooksul. Ja mis kõige olulisem- enne kottide ostu veenduge selles, et antud kotid ka teie vaakumimasinaga kokku sobiksid.

 

Veel üheks variandiks toidu pikemaajaliseks säilitamiseks on selle kuivatamine. Hea abimees selleks tarbeks on puuvilja kuivati. Sõltuvalt mudelist ja tüübist on võimalik kuivatada puuviljakuivati abil lisaks puuviljadele ka juurvilju, liha ja kala. Tutvuge meie suurepärase kaubavalikuga ja tuntud brändide nagu Proficook, Arctixsport, Stollar ja Laica  veebipoes 1a.ee!

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Mis on vaakumpakendajate erinevused?
Peamisteks erinevusteks on nende suurus ja võimsus. Mini vaakumpakendajad on tõesti väikesed, käepärased ja neid on mugav ja lihtne hoiustada isegi väiksemas köögis. Lisaks mini vaakumpakendajatele on olemas ka suuremad ja võimsamad kodus kasutamiseks mõeldud tooted. Vaakumkambrid on mõeldud aga enamasti juba restoranide jms tarbeks.
Kas kõik vaakumpakendajad kasutavad samu kotte?
Paraku mitte. Veenduge alati enne pakendaja ostmist selles, et müügil oleks ka vastavale seadmele sobivaid vaakumkotte. Üldiselt levinumad vaakumkottide laiused on 280 mm- 300 mm.
Mida ei saa vaakumpakendada?
On tõesti mõned toiduained, mida ei saa vaakumpakendada. Nendeks on näiteks pehmed juustud, toored seened ja banaanid jne. Samuti ei tohiks vaakumpakendada värskelt keedetud või aurutatud köögivilju. Need tuleks enne vaakumpakendamist maha jahutada ja seejärel alles vaakumpakendada
Mis on hea vaakumkoti paksus?
Kui plaanite toitu säilitada pikema aja jooksul, siis valige paksemad vaakumkotid. Need on vastupidavamad. Tavalise vaakumkinnituse ja sous vide koti standardpaksus on ca 70 mikronit. Ja nagu mainitud sai, siis pikema säilivusaja saavutamiseks on parem kasutada paksemaid kotte – 100 või 115 mikronit
Kas tasub toitu vaakumpakendada?
Kindlasti tasub. Esiteks säilib toit vaakumpakendis kauem ning teiseks väldite te toidu raiskamist, sest ülejäänud toidu saab mugavalt pakendada ja kasvõi mitu kuud sügavkülmikus säilitada tänu vaakumkottidele.