Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

LEGO, mänguasjad, nukud ja lauamängud   

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

LOOVAD MÄNGUD KOOS OMA LAPSE JA PLAY-DOH PLASTILIINIGA! Üks lemmikuid tegevusi laste jaoks on plastiliiniga mängimine. Miks? Sest see pakub loomise ja valmistamise rõõmu ning seda saab voolida erikujudeks. Kui Sinu lapsepõlves ei olnud võimalik järele proovida, kuidas oleks olla jäätise tegija või pagar ja valm...
NERF N-STRIKE PÜSSID ARENDAVAD LAPSE TAJUSID JA MEELI   Iga lapsevanema huvi on toetada oma lapse arengut ning teha seda eelkõige läbi põneva mängu! Tänapäeva mänguasjatööstus aitab sellele igati kaasa ning toodab aina ägedamaid arendavaid mänguasju. Missugune mängukann arendab reaktsioonikiirust, tähelep...
HOT WHEELS AUTOD – TÕELINE AUTOPARKLA SINU LAPSE KÄTES   Kiired, värvilised autod peadpööritavatel autoradadel – kas sa kujutad ette põnevamat mängu aktiivsele lapsele? Kui Sinu pisipõnn mängib meeleldi autodega, siis Hot Wheels autod meeldivad talla kindlasti – suurepärane mänguasi lastele vanuses 3-4 aast...
KAS SINA SUUDAD LAHENDADA CLUEDO MÜSTEERIUMIT?   Lauamängud on suurepärane ajaviide perekonna, sõprade või kaasa seltsis, mis lisab koosveedetud ajale lisaväärtuse ja ka rõõmu. Kui soovid, et Sinu meelelahutus ei piirduks vaid lõbuga, aga paneks sind mõtlema ja arendaks Su loogikat, siis Sinu mänguõ...

Kuidas valida lapsele mänguasju?

Mängides arenevad lapses välja eluks vajalikud oskused nagu loogika, motoorika, loovus, meeskonnatöö, iseseisev mõtlemine jne. Kuid lapsi on erinevaid (poisse ja tüdrukuid, suuri ja väikseid,  neid kellele meeldib õues koos teistega lõbutseda ja neid kelle meeldib üksi toas nokitseda) ning vähemalt sama palju on olemas ka erinevat tüüpi mänguasju. Valik on tohutu ning kõigi nende toodete seast just enda lapsele sobiv välja valida, ei ole sugugi lihtne ülesanne. Selleks, et valikut natuke kergemaks teha oleme siin välja toonud mõned määrajad, millest lähtuda.

Lapse vanus ja sugu

Beebidele ja noorematele lastele on kõik uus ning esimene asi, mille nad selgeks tahavad saada on maailma tajumine erinevate meelte (kuulmine, maitsmine, katsumine) abil . Seetõttu eelistavad nad üldiselt meeli arendavaid ja interaktiivseid mänguasju, millel saab nuppe vajutada, mis on eredat värvi või vilkuvad ja mis teevad häält. Beebide puhul tuleks arvestada sellega, et kohe päris kindlasti pannakse seda ka suhu ning seetõttu soovitame puidust valmistatud tooteid, mis sisaldavad vähem allergeene.
 
Koolieelses eas lapsed on väga energilised ja õpihimulised. Neile meeldib väga asju luua ja oma kujutlusvõimet kasutada. Seda saab teha näiteks joonistades, voolides, ehitades, meisterdades, tantsides või lastele mõeldud muusikainstrumente mängides.
 
Vanematele lastele meeldivad “realistlikumad” mängud. Neil on juba välja kujunenud omad huvid ja suunad, millele tasuks kindlasti tähelepanu pöörata. Jätkuvalt on neil suur soov õppida, mistõttu soovitame kaaluda harivate mängude ostmist. Neile meeldib imiteerida täiskasvanuelu ja mängida läbi erinevaid stsenaariumeid (sh sõda, pereelu, erinevad ametid)
 
Kuigi on tõsi, et tüdrukud arenevad tihtilugu teises tempos kui poisid ja et aegamööda tekivad neil ühiskondlikel põhjustel tõenäoliselt erinevad huvid, on parem, kui te esialgu mänguasju soo järgi ei valiks. Ka poistele tuleb kasuks nukkude abil pereelu erinevate eluliste situatsioonide läbi tegemine ning täpselt sama tähtis on, et tüdrukud saaksid autode ja legodega mängides omad õppetunnid.

Ohutus

Uut mänguasja valides on kõige tähtsam jälgida, et see oleks lapsele ohutu. Siin on mõned näpunäited turvalise toote valimiseks:
  • Järgi pakendil olevat soovitatavat vanusepiirangut ning mõtle ka ise läbi, kas toode sobib sinu lapse vanusegrupile!
  • Vaata, et mänguasjal oleks CE-märgis, mis tähendab, et toode vastab nõuetele.
  • Ära osta teravate nurkade või servadega tooteid!
  • Eelista looduslikke materjale, sest lapsed on tihti sünteetika suhtes allergilised.
  • Veendu elektrilise mänguasja puhul, et lapsel oleks võimatu voolule ligi pääseda
  • Mänguasi ei tohiks teha liiga kõva häält, sest see võib kahjustada teie lapse kuulmist.
  • Kindlasti tuleb järgida tootja poolt lisatud hoiatussilte ja ohumärgiseid!
E-poes on tihtipeale lihtsam toodete kohta infot leida kui füüsilises poes, samuti on hinnad internetis üldjuhul soodsamad.

Lapse huvid

Lapsed on väikesed inimesed ning just nagu täiskasvanutelgi, on neil erinevad maitsed ja huvid. Mõni veedaks terve päeva õues jalgrattaga ringi sõites või nerfiga sõda mängides, samas kui teisele hoopis rohkem huvi pakkuda tubased tegevused. Mõnele meeldib pisikeste asjade kallal nokitseda (lego, beyblade jne), teised jätab see aga täiesti külmaks. 
 
Imikute puhul tuleb ise neid jälgides proovida nende mängimisviisi ja mänguasjavaliku põhjal otsustada, mis teda huvitada võiks. Vanemate laste puhul on asi õnneks natuke lihtsam - küsige oma lapse käest, mis talle meeldib ja mis talle huvi pakub! Vaid nii saate kindlustada, et uus mänguasi on teie lapsele põnev ja meelepärane.

Arendavad mänguasjad

Lapsed õpivad kõike läbi mängimise. Selleks et nad saaksid õppida vajalikke oskusi, tuleb neile ka selleks sobivad vahendid anda. Kõik mänguasjad on tegelikult ühel või teisel viisil arendavad, kuid alati ei ole nende arendavad omadused ilmselged. Selleks, et neid paremini mõista, oleme siin mõned näited lahti kirjutanud:

Legod ja konstruktorid

Klotsidest asjade ehitamine aitab arendada lapse peenmotoorikat, loogilist mõtlemist ning samuti aitab ta kaasa tema ruumitaju kujunemisele. 
Soovitused: lego, bruder, playmobil.

Puidust mänguasjad

Kuna puidust valmistatud lelud on enamasti visuaalselt vähem stimuleerivad kui plastikust valmistatud tooted, siis on nad suurepäraseks sisendiks lapse kujutlusvõimele. Puidust valmistatud mänguasjad on ka ohutumad väikestele lastele, kellele meeldib kõike suhu panna ning samuti on nad vastupidavamad, ehkki ka hind on neil veidi krõbedam. Soovitused: kidkraft, montessori mänguasjad.

Nukud

Nukuga mängimine mõjub samuti väga arendavalt lapse kujutlusvõimele. Kõik, mille lelu lapsele annab on tegelane ning 90 protsenti mängust on lapse enda välja mõeldud. Lisaks arendab nukkudega mängimine lapse suhtlemisoskust ja empaatiavõimet. Täpselt samamoodi toimivad ka pehmed mänguasjad.
 
Vanematele lastele soovitame harivaid mänge:

Erinevad õppemängud

Siis kui laps on esmased oskused (nagu oma keha kasutamine ja maailma tajumine) omandanud, hakkavad tal tekkima omaenda huvid. Selleks on välja töötatud erinevaid teemasid katvad lastele mõeldud lõbusad õppekomplektid. Näiteks on võimalik soetada teaduse-, arheoloogia-, astronoomia- või mustkunstikomplekte.

Lauamängud

Teistega koos lauamänge mängides õpivad lapsed loogikat, strateegilist mõtlemist, ette planeerimist, teistega arvestamist ning kannatlikkust. Ka reeglite selgeks õppimine ja järgimine on kasulik õppetund edasiseks eluks. 

Õues mängimine

Õues mängimine on üldiselt meeltmööda nii vanematele kui lastele. Seal ei ole vaja lapsi pidevalt korrale kutsuda asjade määrimise eest või vaja karta, et nad midagi katki teevad ning see mõjub vabastavalt mõlemale osapoolele. Lisaks teeb värske õhk ja võimalus ennast füüsiliselt ja loominguliselt välja elada teie lapse enesetundele palju head.
 
Üks vahva asi, mida õues teha saab on jalgratta või tõukerattaga sõitmine. See aitab lapsel õppida tasakaalu hoidma ja oma keha paremini kontrollima. Kui niisama ringi sõitmine ei ole piisavalt väljakutsuv võib korraldada ka võistlusi või liiklust simuleerida. 
 
Samuti saab õues suurepäraselt koos teiste lastega mängida mängumajakestes, liumägedel ja liivakastides. Koos mängimine õpetab teie lapsele teistega suhtlema ja koostööd tegema.
 
Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)
 
1.Millised on head mänguasjad?
Hea mänguasi on lapsele ohutu ja põnev, ei piira tema loovust ning kindlasti on see ka arendav.
 
2.Milliseid mänguasju beebidele osta?
Beebidele tuleks osta interaktiivseid mänguasju, mis on atraktiivsed nende meeltele. Uued helid, värvid ja katsutavad nupukesed on imikutele väga atraktiivsed, samuti aitavad need õppida oma meeli kasutama ja seeläbi ka maailma tajuma.
 
3.Kas puidust mänguasjad paremad, kui plastikust?
See oleneb teie isiklikest eelistustest, ent puidust tooted on tõepoolest üldjuhul ohutumad nii lapsele kui ka loodusele. Vähese visuaalse stimulatsiooni tõttu on nad enamasti kujutlusvõimele arendavamad kui plastikust lelud.
 
4.Millised on last arendavad mänguasjad?
Need on piisavalt algelised, et mitte loominguliselt piirata ning need aitavad lapsel mingisugust oskust arendada (nt loogikat, motoorikat, sõnavara, rütmitaju, suhtlemisoskust või ruumilist mõtlemist)
 
5.Kuidas veenduda, et mänguasi on lapsele ohutu?
Tee kindlaks, et mänguasi vastab lapse vanusegrupile (imikutele ei tohiks osta väikeste lahtikäivate osakestega tooteid, sest nad võivad need alla neelata). Kindlasti tuleb jälgida ohutusmärgistust ja hoiatussilte!