Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Filtreerimine

Hind
Pikkus, cm
Laius, cm
Valgusvoog, lm
Töörežiimide arv
Tööaeg täislaetud akuga, min
Aku maht, mAh
Aku maht, mAh 1000×
Kuvatud: 2
Sorteeri:
Taskulamp Nitecore T4K 69525, 4000 °K
101,90 / tk
Taskulamp Nitecore T4K 69525, 4000 °K
  • Valgusvoog: 4000 lm
  • Kaitseaste (IP): IP54
  • Tööaeg täislaetud akuga: 4020 min
  • Aku maht: 1000 mAh
  • TööreĹľiimide arv: 2
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist
Töölamp Haushalt GD-3019, 1 W, 6500 °K
7,95 € / tk
14,99 / tk
Töölamp Haushalt GD-3019, 1 W, 6500 °K
  • Valgusvoog: 80 lm
  • Kaitseaste (IP): IP65
  • Tööaeg täislaetud akuga: 240 min
  • Aku maht: 1000 mAh
  • TööreĹľiimide arv: 3
Tarne pole võimalik
Kättesaamine väljastuspunktist

Kuidas valida taskulampi?

Esimesed taskulambid toodeti 1899. aastal USA-s. Nimelt oli kohalik valgustite tootja asunud lahendama probleemi, kuidas tekitada valgustust kohtadesse, kus püsivat valgusallikat ei ole või kuhu valgus väga hästi ligi ei pääse. Nii tuldigi ideele paigaldada pabertorusse patarei ja ühendada tekkinud energiaallikas toru lõppossa paigutatud lambipirniga. Uut leiutist jagati ka New Yorgi politseinikega, kes võtsid leiutise kiirelt omaks ning asusid seda oma igapäevases töös kasutama. 

Taskulamp on hea abivahend juhtudeks, kus kaasaskantava valgustiga on vaja tuua valgust kohtadesse, kus seda muidu ei ole. Seepärast saab mobiilseid valgusteid kasutada väga erinevatel otstarvetel: lamp on hädavajalik ese matkamiseks ja pimedal ajal õues sportimiseks, kaasaskantavad pealambid aitavad ehitustöö käigus vaadet fokusseerida ning taktikalised lambid on laialdast kasutust leidnud nii jahimeeste kui kaitseväelaste seas.   

Kuna taskulambi näol on tegemist ülimalt multifunktsionaalse vahendiga, võib sobiva lambi valimine tekitada omajagu peavalu. Seega vaatame lähemalt, mida lambi valimisel tähele võiks panna.

Taskulampide tĂĽĂĽbid

Nagu me seni oleme teada saanud, siis on igaks elujuhtumiks olemas erinev taskulamp, mis hädast välja aitab. Lambi ostmisel on esmalt vaja välja mõelda, mille jaoks valgustit kasutama hakatakse ning seejärel tuleb teha valik lambi tüüpide vahel. 
  • Tavapärase taskulambi leiab ilmselt igast majapidamisest. Tegemist on aastakĂĽmneid kasutusel olnud, D-patareil toimiva valgustiga, mis on oma populaarsuse saavutanud soodsama hinnaga.
  • Pealambid võimaldavad valgust näidata ka siis, kui käed on samal ajal kinni. Seepärast on pealampi mugav kasutada näiteks mööblit kokku pannes või pimedast keldrist midagi otsides. Pealambid toimivad enamasti LED pirniga, millest tulenevalt on väikse lambi valgusvihk väga võimas.
  • Taktikaline taskulamp on mõeldud kasutamiseks eelkõige politseinikele, päästjatele ja sõjaväelastele. Taktikalise lambi valgustugevus on väga intensiivne, millest tulenevalt võib lamp ideaalselt valgustada ka meetrite kauguse vahemaa. 
  • Matkalaternad erinevad tava pärastest valgustitest eelkõige selle poolest, et nende valguse võimsus ei ole kĂĽll suur, kuid lambi tööaeg on väga pikk. Seepärast on laternad lisaks matkaoludele ideaalsed kasutamiseks ka elektrikatkestuse korral.
  • Töölambid meenutavad oma väljanägemiselt peent ja piklikku pulka, mille ĂĽks otsadest on valgustatud. Töölambid on mõeldud valgustamaks kitsaid ja pimedaid nurkasid, kuhu valgus niisama hästi ei pääse. Seepärast on töölambid väga levinud torumeeste ja ehitajate hulgas.

Pirni tĂĽĂĽp

Taskulampides leidub enamasti kolme tĂĽĂĽpi pirne.
  • LED pirnid on aja jooksul muutunud aina enam eelistatumaks - tegemist on vastupidavate ja kukkumiskindlate pirnidega, mis ei muutu kasutamise ajal kuumaks. Kui tavapärased hõõgpirnid eritavad kollast valgust, siis LED pirnide valgus on pigem sinakas. Kuigi nende pirnide hind võib olla mõnevõrra krõbedam, on nende töökindlus oma hinda õigustanud. 
  • HID pirni puhul on tegemist turu ĂĽhe kallima, kuid kvaliteetseima pirniga. HID pirnide valgus on kolmest pirnitĂĽĂĽbist eredaim ja pirnid on reeglina ilmastikukindlad. Neid pirne leiab enim töölampidest. Kui kasutad taskulampi igapäevaselt ning hea valgus on sinu jaoks oluline, siis tasub just sellise pirniga lampi investeerida.   
  • Hõõgniitpirnid on ĂĽks levinumaid ja ka vanemaid lambipirnide tĂĽĂĽpe. Sellised pirnid eritavad võrdlemisi vähe valgust, kuid on taskukohased. Kuna taskulampide töökindlus ja vastupidavus on muutunud aina olulisemaks, siis kohtab hõõgniitpirne neis lampides ĂĽsna vähe.

Valguse võimsus ja reguleeritavus

Kuna taskulambi funktsioon on ümbritsevat valgustada, tuleb uurida ka valguse võimsuse kohta. Luumen on ühik, mida kasutatakse valgusvoo mõõtmiseks. Mida rohkem luumeneid lamp valgustab, seda heledam on valgusvihk. Samas kehtib reegel, et mida laiem on valgusvihk, seda nõrgem on lambi heledus. Kuidas saada aru, et luumenite arv on piisav?
  • 1 luumen on keskmiselt 10 korda eredam kui kuuvalgus. Tasub meeles pidada, et 1 luumenist on abi vaid kottpimedas ja ka siis ei pruugi lamp piisavas mahus ĂĽmbritsevat valgustada. Laste taskulampide puhul on 1 luumenine valgus ĂĽsna levinud.
  • 10-30 luumenit tekitab umbes sama palju valgust kui kĂĽĂĽnal. Samas peetakse sellist lampi matkamiseks ja pimedas liikumiseks piisavaks. 
  • 100 luumenit on tänapäevastelampide keskmine valgustavuse tase. Pimedas liikudes aitab selline lamp juba kaugelt vastutulevale autole märku anda, et keegi on teel liikumas. Ăśldjuhul on ka jalgratastel kasutatavad lambid 100 luumenilised. 
  • 300 luumenit võimaldab 50 meetri raadiuses näha loomi, sõidukeid ja muid objekte. Samuti valgustab selline lamp edukalt ära ka väiksema toa.
  • 1000 luumenit ja rohkem kasutatakse enamasti taktikalistes lampides, millega on võimalik valgustada suuri alasid.
Moodsamate taskulampide valgust on lisaks võimalik ka reguleerida: näiteks saab kasutada erinevaid režiime, mis muudavad valgustuseastet. Taktikaliste lampide puhul on enamasti võimalik vahetada ka lambi värvi - nimelt on uuringud leidnud, et punast värvi valgust on pimeduses kõige raskem märgata. 

Toiteallikas

Taskulambid töötavad enamasti kas aku või patareiga. 

Patarei abil töötavad lambid sobivad hästi neile, kes kasutavad lampi harva: patareide tööaeg võib tootjate lõikes erineda, küll aga on patareide kestvusaeg üldjuhul lühike. Patareiga töötavate lampide eelis on, et nende hind on reeglina odav ja ka patarei vahetamine on soodne. 

Seevastu on laetava akuga lambi ostmine mõistlik juhtudel, kui taskulampi kasutatakse tihti: lambi akut on võimalik sobivateks hetkedeks täis laadida, mis võimaldab lampi kasutada võrdlemisi pika aja vältel. Moodsamaid lampe on võimalik laadida ka USB otsiku vahendusel. Samas müüakse endiselt ka selliseid lampe, millega tulevad kaasa spetsiaalsed laadijad.

Lambi vastupidavus 

Kuigi vastupidavus ei ole kõigi jaoks oluline, ei tohiks seda tegurit taskulambi valimisel siiski tähelepanuta jätta. Kui soodsamad lambid on tehtud plastikust ja ei ole enamasti kukkumiskindlad, siis leidub turul piisavalt lampe, mis töötavad ka peale põrutust või kokkupuudet veega. Tavapäraselt on sellised lambid tehtud rauast ning valgust näitav klaas on keskmisest vastupidavam. Kui plaanid lampi kasutama hakata näiteks välitingimustes või mõnd tööd tehes, siis osta kindlasti töökindel lamp.

Korduma Kippuvad KĂĽsimused (KKK)

Milline on parim taskulamp? 
Kodak lambid on ideaalne näide hea hinna ja kvaliteedi suhtest. 

Milline on parim pealamp?
CAT pealambid on ĂĽheaegselt nii mugavad kui ka suurt ala valgustavad.

Millised on parimad taskulampide tootjad? 
Ăśhed populaarsematest lampide tootjatest on Bosch, Black and Decker ja Makita.

Kuidas valida parim taskulamp? 
Esmalt vali sobiv lambi tüüp, seejärel uuri, kas selle valgustusaste on sinu jaoks piisav ning kas lambi toiteallikas on sulle sobiv.

Kui võimsa taskulambi peaks soetama? 
Igapäevastes tingimustes sobib lamp, mille võimsus on ligikaudu 100 luumenit.