Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Santehnika ja tarvikud vannituppa

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Lihtne ja soodne lahendus - äädika ja soodaga puhastamine Foto: Freepik, Freepik.com Pea igas köögikapis leidub äädikat ja soodat. Nende kahe lihtsa vahendi koosmõjul saab puhtaks enamik pinnad kodus. Äädika ja soodaga saab eemaldada mustust, plekke, põhja kõrbenud toitu, katlakivi ja eemaldada veesetteid....
Katlakivi eemaldamine koduste vahenditega Foto: Freepik, Freepik.com Katlakivi kogunemine kodumasinatele, segistile ja valamule tekitab palju meelehärmi. Katlakivised pinnad muudavad kodu välimuse inetuks ja selle kogunemine mõjub halvasti ka seadmetele. Kõige olulisem on regulaarselt ja põ...
Kuidas valida parim elektriline hambahari? Foto: Samia Liamani, Unsplash.com Hammaste hügieen on tervise seisukohalt väga oluline. Puhastades iga päev hoolikalt hambaid väldid tõsisemaid suuõõne haiguseid ja hoiad oluliselt kokkku hambaravi kuludelt. Särav ja puhas naeratus on igaühele parim...
Vannitoa disain – kuidas planeerida ja disainida vannituba? Allikas: Pexels.com Kuna vannituba on kodus üks strateegilise olulisusega ruum, on vannitoa disain võrdlemisi olulise tähtsusega. Vannitoa disainimine iseseisvalt võib aga tunduda kohutava ülesandena: kust alustada? Missugused värvilahendused sobiva...

Santehnika- kuidas valida õige ja kvaliteetne santehnika oma koju?

Santehnikat valides on oluline , et tegemist oleks kvaliteetse tootega. Mida tuntum on santehnika tootja, seda kindlam võib olla toote kvaliteedis ja ka selles, et müügil on ka vastavale tootele mõeldud varuosad. Seda ikka juhul kui midagi katki läheb, et ei peaks välja vahetama kogu santehnika süsteemi (näiteks wc pott, dušinurk), vaid piisab mõne purunenud detaili asendamist uuega.

Vannid

Kurb tõdeda, kuid kahjuks praegu vannitubades enam nii tihti vanne ei kohta. Peamiselt on põhjuseks just see, et hing ihkab ruumi ja avarust. Vann kipub aga oma mõõtmetelt olema üsna suur ning hõivab enda alla palju põrandapinda. Seda enam, et väiksemates kodudes on vaja pesuruumi ära mahutada nii pesunurk (kas siis dušš või dušikabiin), tualettpott ja kõik muu olmetehnika nagu pesumasin ja kuivati.
 
Kui aga ruumi jagub siis tasub kindlasti vanni peale mõelda, sest mis oleks veel lõõgastavam kui pärast pikka ja rasket tööpäeva vannis mõnuleda. Vanne leidub mitmeid erinevaid tüüpe:
  • Platvorm vann- kõrgenduse ehk nn platvormi sisse paigaldatud vannid. Tavaliselt on selleks mullivannid, sest sel juhul saab vanni alla peita kõik vajaliku tehnika nagu pumbad ja torud.
  • Sisseehitatud vann-  sarnaneb platvorm vannile, kuid visuaalselt näeb ilusam ja puhtam välja. Sisseehitatud vanni serva ehk äärt on võimalik katta erinevate materjalidega (kas näiteks plaatida või paigaldada looduskivi vms).
  • Eraldiseisev vann-  selline vann asub eraldi vannitoa põrandal ilma lisatoetusteta. Väga efektsed on erinevad disainvannid, olles nii vannitoa staariks ja pilgupüüdjaks. Sellised vannid võivad seista nii jalgade peal kui ka põhjaga vastu maad.
  • Nurgavann-  sobib ideaalselt vannitoa nurka. Nurkasid annab valida, kas siis parem- või vasakpoolse nurgaga, lähtudes vannitoa mõõtmetest ja santehnilistest võimalustest.

WC pott

Tualettpotti on võimalik valida põrandale toetuvate ja seinale kinnitavate mudelite vahel. Üha enam on valik langenud just seinale kinnitavate mudelite kasuks. Peamiseks põhjuseks on visuaalselt puhas tulemus, sest kõik torud, ühendused ja loputuskast on seina taga peidus. Lisaks on sellise lahendusega tualettruumi oluliselt lihtsam koristada.
 
Seda tüüpi wc potti valides, tasub kindlasti panustada natukene rohkem raha ja valida kvaliteetne ning tuntud firma santehnika toode. Kuna poti kõik olulised süsteemid paiknevad seina taga peidus, siis ei taha ju meist keegi hiljem ette võtta lammutus- ja ümberehitustöid, kui midagi wc poti süsteemis peaks rikki minema. Valides juba pikalt turul olnud santehnika ettevõtte tooteid, saate selles kindel olla, et ka varuosad on saadaval. Ja selleks, et wc poti süsteemi parandada, ei pea te tervet seina lammutama ja uut potti paigaldama, vaid saate vahetada ära vaid sobiva detaili.
 
Põrandatele kinnitatavad potid on aga klassikalised wc potid. Selliseid potte on lihtne paigaldada ja vajadusel välja vahetada. Neid on müügil väga erineva disainiga ja lisaks leidub neid ka väga odava hinnaga.  Miinuseks on muidugi , et kuna potil on jalg ja pott on põranda küljes kinni, siis kulub wc poti ja wc puhastamise peale oluliselt rohkem aega, sest raskem on igale poole ligi pääseda.
 
Mida veel silmas pidada wc potti valides?  Esmalt uurige, kas soovitud mudel on ühe või kahe nupuga.  Kui potil on ainult üks nupp, siis loputab pott ennast puhtaks terve paagitäie veega. Kui tegemist on aga kahesüsteemse loputusega, siis on võimalus potti loputada ka poole paagitäiega, vähendades nii pikemas perspektiivis üldist veekulu.
 
Kindlasti tasub wc potile valida õige kaas. Praegusel ajal on väga palju kasutatud n.ö soft close süsteemi- ehk siis poti kaas sulgub vaikselt. See ei tundu esmapilgul just kõige olulisem detail poti valiku juures, kuid kui te vaikselt sulguva kaane valite, siis tavalist te enam tagasi ei igatse. Vaikselt sulguv lahendus on hea, kui peres on väikesed lapsed, kellel ikka kipuvad sõrmed igale poole vahele jääma.

Segisti

Kui hakkate segistit soetama, mõelge eelkõige sellele, kuhu ruumi segisti paigaldate, kas kööki või vannituppa. Seejärel vaadake järgi, kui sügav on kraanikauss.  Sellest sõltuvalt saab valida juba segisti tüübi, kõrguse ja mõõtmed.
 
Köögisegistid on oma mõõtmetelt ja disainilt väga erinevad. Valesti valitud segistit on paha kasutada, sest võib juhtuda, et see pritsib. Seetõttu kulub enamus aega koristamise ja kuivatamise peale ning söögitegemine jääb tahaplaanile. Ka tasub mõelda, kas eelistate tavalist või väljatõmmatava jooksutoruga segistit.
 
Vannitoasegistid jagunevad omakorda mitmesse alarühma, milleks on valamusegistid, bidee-, vanni- ja dušisegistid. Lisaks annab valida näiteks erinevat tüüpi segistite vahel:
  • Ühe käepidemega segisti- sobiva veetemperatuuri ja veesurve saate paika panna vaid ühe käepideme ehk kangi abil.
  • Kahe käepidemega segisti- kuuma ja külma vett saab keerata erinevatest käepidemetest ehk ventiilidest. Neid kahte kraani lahti keerates, saate  valida siis täpselt teile sobiva vee temperatuuri.
  • Termostaatiline segisti- saate juba eelnevalt paika panna soovitud vee temperatuuri ja sel juhul tuleb vesi kraanist alati samal temperatuuril.
  • Liikumisanduriga segisti- ehk teisisõnu kontaktivaba segisti.  Nagu nimigi reedab, ei pea segisti tööle panekuks keerama kraani ega üles tõmbama kangi, vaid sisseehitatud andur tunneb ära kui panete käed kraani alla ja vesi hakkab jooksma. Selline lahendus on väga mugav just üldkasutatavates hoonetes, sest nii saab veekulu kergemini kontrolli all hoida. Ka kodus on selline võimalus muidugi mugav, kuid kui peres on väikesed lapsed, siis võib alguses nende jaoks olla pisut keeruline vee jooksma saamine.

Valamud

Tänapäeva maailmas on see hea, et igale tootele meil valikuid jagub- nii disaini, materjali ja kõige muu suhtes. Muidugi võtab valiku tegemine sel juhul kauem aega, sest otsustada õige toote kasuks on oluliselt raskem. Sama kehtib ka valamute kohta- uued moesuunad, innovaatilised disainid ning tohutu materjalivalik.
 
Kui hakkate valamut soetama on peamine siiski see, kuhu te valamu paigaldate- kas kööki või vannituppa. Vannitoa valamuga muud reeglit pole, kui kasutusmugavus ja see, et valamu sobiks ka visuaalselt ruumi. Värvi, disaini ja vormi valik on samuti seinast seina, kuid tänaseni on siiski kõige levinum ikkagi heledat tooni valamu.
 
Köögi kraanikaussi valides, pea silmas seda, et valamu oleks piisavalt sügav. Vannitoa kraanikauss seevastu võiks olla aga piisavalt lai. See kas eelistada kraanikaussi, mis paigaldatakse mööbli peale või on eraldiseisva jalaga on samuti igaühe maitse asi ning sõltub suuresti ka ruumi suurusest ning sisekujundusest.
 
Valamute materjale on müügil palju ning tasub kindlasti teha suuremat eeltööd materjalivaliku suhtes, eriti kui planeerite soetada midagi eksklusiivsemat. Tasub lugeda erinevaid tootekirjeldusi, lugeda foorumitest ja uurida tuttavatelt erinevate kogemuste kohta. Seda just seetõttu, et asi mis silmale ilus vaadata on, ei pruugi olla alati lihtsalt hooldatav ning võib kaotada oma visuaalse ilu kiirelt. Seetõttu tasub ka valamut soetades alati panna rõhku toote kvaliteedile ning mitte alati taga ajada kõige paremat hinda.

Duššinurk

Dušinurka valides tuleb eelnevalt kriitiliselt otsa vaadata oma vannitoa äravoolule, kas dušinurga planeeritavas asukohas on olemas juba eelnevalt uputatud äravool või mitte. Juhul, kui see on olemas on kõik edaspidine lihtne- teie vannituppa annab paigalda nii aluseta kui alusega dušinurk.
 
Aluseta dušinurk tähendab seda, et duši alla minemiseks ei pea te eraldi soetama dušikabiini ega midagi muud. Piisab vaid kui on trapp õiges kohas ning seinal või laes olemas dušisegisti. Mõned soovivad kasutada sel juhul näiteks dušikardinaid, klaasseina või erinevat stiili ukselahendusi, vältimaks seda et vesi pritsiks üle vannitoa.
 
Alusega dušinurgad seevastu on aga head , sest neid annab paigaldada igale poole. Tuleb vaid vaadata, et ruumis oleks olemas vee äravoolu koht ning mõõta ära kas toode ka reaalselt ruumi ära mahub (pikkus, laius ja kindlasti ka kõrgus). Lisaks on sellist tüüpi dušinurkadel olemas erinevad lisavõimalused nagu aurusaun, muusika kuulamise võimalus jms.

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Mida jälgida santehnikat ostes?
Tasub osta tuntud tootjate santehnikat, sest nii võib kindel olla selles, et ka varuosad on saadaval , juhul kui neid peaks vaja minema. Kindlasti tasub rõhku panna ka toote kvaliteedile, disainile ja kasutusmugavusele. Santehnikat ostes ei pruugi kõige soodsam toode alati just kõige praktilisem ja parim valik olla.

Miks on tähtis kvaliteetne santehnika?
Kuna üldiselt on santehnikat suhteliselt tülikas vahetada, siis tasub juba alguses natukene rohkem raha kulutada ja osta kvaliteetsed  tooted, nii võib kindel olla et valitud santehnika teenib teid pikalt, ilma probleemideta.

Millest lähtuda valides vanni?
Vann tuleb valida õige suuruse ja disainiga, et see sobiks teie vannituppa. Ka materjalivalik on sama oluline, kuid müügil on palju erinevaid tooteid ja igaüks peaks kindlasti leidma omale meelepärase vanni.

Millest lähtuda valides wc potti?
Wc poti valimine on suhteliselt lihtne, tuleb vaid välja mõelda kas soovite seinale- või põrandale kinnitatavat potti. Kui vähegi võimalik, on seinale kinnitatav pott parem valik, sest siis on tualettruumi oluliselt lihtsam koristada.

Millest lähtuda valides valamut?
Köögivalamut valides tuleb lähtuda õigetest mõõtmetest ning valamu sügavusest, sest sügav valamu on köögis praktiline. Vannitoa valamu võiks olla pigem võimalikult lai.