Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Filtreerimine

Hind
Laius, mm
Poritiiva laius on üks näitajatest, mis otseselt iseloomustab tema tõhusust. Mida laiem on poritiib, seda suurem on tema tõhusus kaitsmaks ratturit pori eest.
Kaal, kg
Materjal Alumiinium×
1 - 48 kuvatud 359-st
Sorteeri:
Ferts FSBBR-007
6,99 / tk
Laos
Ferts FSBBR-007
  • Kaal: 0.03 kg
  • Materjal: Alumiinium, Plastik
(1)
1 3 ...
1 - 48 kuvatud 359-st

Jalgratta varuosade valimine

Mida sagedamini jalgrattaga sõidetakse, seda tihedamini tuleb ratast hooldada – kõik mis liigub ka kulub. Rattad, millega sõidetakse pigem maastikul või vihmase ilmaga, vajavad tihedamat hooldust kui need, mis korra kuus linnasõiduks välja võetakse. Paraku juhtub ka nii, et teatud osad vajavad vahetamist ning sel juhul hea kursis olla, kuidas leida sobivaimad jalgratta varuosad

Rattad

Ilma tervete ja funktsionaalsete ratasteta ei ole jalgrattast palju kasu. Enne sõitma hakkamist veendu, et kõik osad oleksid terved ja korras. Kui aga avastad puudujääke, siis selgitame kohe, kuidas neid parandada või asendada. 

Välisrehvid

Õige mõõduga rattakummi valimine võib olla kohati väga keeruline, aga teades, millest lähtuda, saab teha õige valiku. Üldiselt annavad laiemad rattakummid rohkem mugavust, kuna kummaski rehvis on rohkem õhku. Enamusel maanteeratastel on piisavalt ruumi 25 mm laiusega kummide jaoks, mis võivad pakkuda sõitjale arvestatavat sõidumugavust. Uuematel ketaspiduritega maantee/kruusatee jalgratastel on piisavalt ruumi 35 mm/38 mm maastikukummide jaoks, et tulla toime keerulisematel pindadel nagu muda ja kruus. 

Sisekummid

Jalgratta sisekummid käivad välisrehvi sisse, mis pumbatakse ventiili abil õhku täis. Sisekummid on justkui õhkpadjad, mille peal sõidetakse ning nad on valmistatud kummist või lateksist. Sisekummi suurus oleneb ratta velje diameetrist ning jalgrattarehvi laiusest. Viimased on samuti erinevad ning nad olenevad sarnaselt velje diameetrile ratastest ning nende otstarbest. Rehvilt võib leida numbrid nagu näiteks 700x23c või 29x1.9. Esimene number näitab ratta ümbermõõtu ning teine number näitab kummi laiust.

Veljed ja kodarad

Nende jalgratta varuosade vahetus tuleb päevakorda tavaliselt siis kui on juhtunud näiteks kukkumine ja väändunud velgedel sõitmine on muutunud ohtlikuks. Jalgratta velgesid on olemas väga erinevatest materjalidest- alates vähemlevinud puidust, lõpetades kroomitud või värvitud alumiiniumiga. Samuti valmistatakse neid varuosasid roostevabast või tavalisest terasest. Ühtlasi on olemas erineva mõõdu ja tihedusega kodaraid, millest omakorda sõltub tuuletakistus ja jalgratta sõiduomadused. 

Sadulad

Rattasadul vali selle järgi, kui pikalt sõidad. Reegel on lihtne- kui vajad ratast vaid poodisõiduks, võta lai ja pehme sadul, kui tahad aga teha maanteel trenni, eelista kitsast ja jäik sadulat. Efektiivse ja mugava sõiduasendi saavutamiseks peab sadula kõrgus olema reguleeritud õigesti. Kui sadul on paigaldatud liiga madalale, tundub väntamine raske ja see mõjub põlvedele halvasti. Õige sadula kõrgus on selline, kus vändates põlved sirutuvad peaaegu sirgeks. 

Poritiivad/lauad

Meie kliimas peaks jalgratta varuosade hulka kindlasti kuuluma esimene ja tagumine porilaud. Vastasel juhul oled ise pärast sõitu porine ning kindlasti ei ole õnnelikud ka kaasliiklejad. Porilauad tulevad üldjuhul komplektidena, kus on olemas kõik vajalik - 2 porilauda ning kinnitusvahendid. Kuna jalgratta rehvid on erinevates suurustes, on oluline leida rattale sobivas suuruses porilaud. Vastasel juhul ei täida laud oma eesmärki või lihtsalt ei mahu rattale peale. Osad porilauad omavad ka helkureid, mis tagavad sõitja turvalisuse hämaras. 

Pidurid

Põhimõtteliselt peaks jalgratta pidurikaableid vahetama vähemalt kord aastas. Kui piduriklotsid vajavad väljavahetamist, tuleks hoiduda liiga odavatest toodetest. Kui neid hoiab paigal väike kinnituspolt, tuleks nende sulgemisel kasutada natuke määret, et kruvid korralikult kinni keerata. Jalgratta hea pidurdusvõime sõltub mõlema pidurisadula kõikide liigendite ladusast ning kooskõlastatud toimimisest. Piduriklotsid peavad olema veljest täpselt sama kaugel

Vändad ja pedaalid

Pedaalid

Pedaalide valikul on määravaks jalgratta liik- kas tegemist on maanteerattaga, maastikurattaga, trikirattaga või hoopis hübriidiga. Vastavalt sellele on pedaalidel erinevad suurused, kujud ja funktsioonid. Seejuures tasub mõelda, kas vajate klambritega ja kinnitustega pedaale või peab jalg saama vabalt pedaalilt eemalduda. On olemas kahte tüüpi pedaali kinnitusklotse- MNT ja MTB. Kõige lihtsam on neid eristada kinnitusavade järgi. Esimesel neist on kolm ava, teisel aga kaks. 

Vändad

Vändad peavad kindlustama jalgade jõu ülekande hammasratastele ning nende pikkusest sõltub jalgade liikumise amplituud. Kuna väntade pikkusest sõltub ka sõiduasendi kõrgus ja kaugus, siis on otstarbekas ratta seadistamist alustada just vända pikkuse määramisest. Tavaliselt kasutatakse treki- ja kriteeriumisõidus, kus on vajalik kõrge pedalleerimissagedus ja kiirendusvõime, kuni 5 mm soovitatust lühemaid väntasid. Oludes, kus on vajalik ühtlane jõujaotus, ehk mäkkesõidul ja maastikuratta sõidus, kasutatakse soovitatavast kuni 5 mm pikemaid väntasid. 

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Mida jälgida rattale varu rehve ostes?
Rehvid on ühed tihedamini vahetamist vajavad jalgratta varuosad. Kõige oluliselm on jälgida vastavalt ratta liigile ostetavate rehvide laiust. 

Kuidas valida rattale sadulat?
Sadulat tasub valida selle järgi, kui palju ja kuidas sõidatekse. Sportlik sõit ja linnasõit nõuavad erinevat mugavusastet. 

Mille järgi valida porilaudasid? 
Porilaudasid on hea osta komplektis, kus on olemas mõlemad porilauad ja kinnitusvahendid. Kindlasti peab porilaud olema rattale sobivas suuruses. 

Mida jälgida ratta varuosi ostes?
Kõigi jalgratta varuosade ostmisel on üks ühine nimetaja- selleks on ratta tüüp ja kasutuseesmärk. Seega peavad varuosad sobituma valitud rattaga ning olema kvaliteetsed, et teenida pikemat eesmärki. 

Milliseid erinevaid ratta rehve on olemas?
Peamiselt on rehvid jagatavad mõõdu järgi. Maanteeratastele sobivad 25 mm laiusega rehvid, maastikurattale aga 35-38 mm.