Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Filtreerimine

Näita tooteid
Hind
Kasutaja/-te maksimaalne kehakaal, kg
Kaubamärk Stiga×
Kuvatud: 2
Sorteeri:
Tasakaaluratas Stiga Runracer Pink
69,90 / tk
-20% KOODIGA
Tasakaaluratas Stiga Runracer Pink
 • Soovitatav vanus alates: 3 aastat
 • Kasutaja/-te maksimaalne kehakaal: 50 kg
Tasakaaluratas Stiga Runracer C10, hõbe, 10"
54,07 / tk
-20% KOODIGA
Uus
Tasakaaluratas Stiga Runracer C10, hõbe, 10"
 • Soovitatav vanus alates: 2 aastat
 • Kasutaja/-te maksimaalne kehakaal: 25 kg
Kuvatud: 2

Kuidas valida jalgratast?

Rattaga sõitmine on lõbus ja sportlik tegevus, mis treenib meie lihaseid kogu keha ulatuses. Seetõttu paraneb üldine vastupidavus ja hapnikutarbimine ning kõige toredam on see, et pedaalimine põletab ühtlasi ka rasvu.
Rattasõit ei koorma liigeseid ning sobib ideaalselt ka ülekaalulistele inimestele . On tõestatud , et vaid pooletunnine mõõdukas rattasõit aitab  kehakaalu kontrolli all hoida. Kaalulangetajad peaksid seevastu rattaga tegema pisut pikema, kuni tunniajase sõidu, et kaalunumbrid langema hakkaksid.
 
Aga rattasõit, see pole ainult sport ja kaalulangetus. Rattasõit on mõnus aktiivne tegevus värskes õhus.  Paljude jaoks on ratas just peamine transpordivahend, mis viib punktis A punkti B. Õnneks on ka tänasel päeval sellest hakanud aru saama meie linnaisad, kes panustavad erinevate rattateede loomisesse. Lisaks on rattaga ringi pedaalimine loodussõbralik ja igati öko- nii säästame oma koduplaneeti paljudest heitgaasidest ja elame puhtamas õhus.
 
Et enda jaoks täpselt õige jalgratas leida, tuleb natukene poodides ja internetiavarustes ringi vaadata ja teha pisut eeltööd. Lisaks tasub uurida ka erinevate jalgrataste varuosade ja nende saadavuse kohta. Jalgrattaid on erinevat tüüpi ja erineva suurusega. Kui alguses tundub, et rattaost ei ole just raketiteadus, siis natukene süvenedes võib asi esmapilgul keeruliseks minna. Missugust ratast siis aga valida?

Jalgrataste erinevad tüübid

Kui olete endale soetamas jalgratast, tasub eelnevalt mõelda, kus te plaanite sõitma hakata ning missugust koormust kaherattaline saama hakkab. Vastavalt sellele kes, kus ja mis eesmärgil ratast kasutama hakkab sõltub ka valik:

Laste jalgrattad

Lapsele jalgratast valides on kõige olulisem leida õige suurus.  Liiga suur või vastupidiselt liiga väike jalgratas teeb sõidu õppimise keerukaks ja ohtlikuks. Seetõttu võib lapsel kaduda üldse huvi rattasõidu vastu ja me kõik teame, mis siis juhtub kui lapsele midagi vastu tahtmist õpetada.

Laste jalgrattad jagunevad ratta/velje läbimõõdu järgi:
 • 12 tolline ratas on sobilik lastele vanuses 2-3 aastat.
 • 16 tolline ratas on sobilik  4-5 aastastele lastele, kelle pikkus on alates 105 cm- 120 cm.
 • 20 tolline ratas on mõeldud juba eelkooliealistele  ehk 5-7 aastastele ning pikkusele 115- 135 cm.
 • 24 tolline ratas on juba koolilapse ratas, ehk vanusegrupp 7- 11 aastat ning pikkusele 130 -150 cm.
 • 26 tolline ratas on mõeldud lastele pikkusega alates 140 cm ja sobib ühtlasi ka noorukitele.
Kindlasti tuleb lastele ratast ostes rõhku panna turvavarustusele. Alles rattaga sõitma õppiv laps võib kergesti kukkuda ja vältimaks tõsisemaid vigastusi on jalgrattakiivri kandmine kohustuslik ja samas ka väga vajalik.

Naiste jalgrattad

Naiste rattaid on palju erinevaid, sest täpselt nii palju kui maailmas on naisi, on ka erinevaid ootuseid sõidukile. Kui me mõtleme naiste ratastele, siis tuleb esimesena silme ette  linnarataste tüüpi jalgrattad. Ikka sellised, millega saab sõita iga riietusega, isegi pikema kleidiga. Ratta ees pisikene poekorvikene, igasuguste asjade hoiustamiseks ning pakiraam taga. Tegelikult  leiab naiste rattaid täiesti seinast seina, kuid üldjuhul on naiste ratastel raam allpool ning sadul on laiem ja mugavam, kui meestele mõeldud ratastel.

Meeste jalgrattad

Meeste ratastel on seevastu suurem horisontaalselt paigaldatud raami ristdetail ehk pulk, mis ulatub sadulast kuni juhtrauani. Üldjuhul on sellised rattad ka raskemad ja massiivsemad, kui naistele mõeldud sõidukid. Meeste ratastel on sadul kitsam ja pikem kui naiste ratastel.

Unisex jalgrattad

Ehk jalgrattad, mis on mõeldud mõlemale sugupoolele ning oma välimuselt ja omadustelt näevad nad välja just sellised, et sobiksid kõigile.

Jalgrataste jagunemine vastavalt otstarbele

Maastikuratas ehk mägiratas

On mõeldud sõitmiseks erinevatel keerulistel maastikel ja metsaradadel. Loomulikult on võimalik selliste ratastega sõita ka linnatänavatel ja maanteedel, kuid peamiselt on need loodud ikkagi katteta teedel sõitmiseks just oma konsutruktsiooni ja rehvide tüübi poolest. Seetõttu võib sellise rattaga linnateedel kruiisimine olla pisut ebamugavam.

Linnarattad

On  rattad, mis on sobilikud sõitmiseks linnateedel ning sellistel ratastel pole palju käike. Küll aga on mõeldud igasuguste panipaikade peale, näiteks suur rattakorv ja pakiraam. Kuna tegemist on linnas sõitmiseks mõeldud sõiduriistaga, siis  on rattal enamasti olemas ka erinevad jalgratta tuled, porikaitsmed ja ketikaitsmed. Nii on mõnus läbida lühemaid ja pisut pikemaid vahemaid, ilma et peaks kartma riiete ära määrimist.  Kahjuks on sellised rattad sobimatud sõitmiseks mägistel teedel ja loodusradadel.

Hübriidrattad

Kõige laialdasemalt kasutuses olev rattatüüp. Hübriidrattaga on võimalik kruiisida nii linnatänavatel kui avastada erinevaid metsaradasid, seega on hübriidid ka heaks matkaratta valikuks. Hübriidratas sobib suurepäraselt inimestele, kes armastavad rattaga niisama sõitmas käia, teha kergemat sporti või kasutada ratas pelgalt vaid sõiduvahendina.

Maanteerattad

Need jalgrattad on mõeldud sportlastele ja tõsisematele harrastajatele kiireks treeninguteks asfaldil. Rattad ise on kerged ja väga kitsaste rehvidega. Maanteerattaid kasutatakse nii rattavõistlustel kui maratonidel. Sellise ratta välimus ja kuju on võimalikult aerodünaamiline, seetõttu ei ole see tavasõiduks hea valik, kuna sõiduasend igapäevaseks sõitmiseks on liiga spetsiifiline ja ebamugav.

Mida jälgida veel ratta ostmisel?

 1. Raami suurus- jalgratta suurus on kõige tähtsam faktor, kui hakkate ratast ostma. Sellest sõltub kogu kaherattalise sõidumugavus. Jalgrattaid on suuruses XXS- XXL, tasub meeles pidada, et ratta suurus võib erineda sõltuvalt rattatüübist. Endale sobiva suuruse leiate näiteks internetist, kasutades spetsiaalselt selleks mõeldud kalkulaatorit.
 2. Raami materjal- rattaraame toodetakse peamiselt kolmest erinevast materjalist- alumiiniumist, terasest ja süsinikkiust. Alumiiniumist raamid on kerged, vastupidavad ja soodsa hinnaga. Terasest raamid on raskemad kui alumiiniumist raamid, kuid sõit nendega on sujuvam ja mugavam. Kõige uuenduslikumad on süsinikkiust rattaraamid, olles kõige kergemad ja vastupidavamad tooted mis on müügil. Miinuseks on muidugi oluliselt krõbedam hind.
 3. Ratta mõõt- oleneb jalgrattatüübist. Samuti sõltub rattatüübist nii velje laius, rehvi paksus kui rehvimustri sügavus. Täiskasvanutele sobivad enamasti  27- 29 tollised rattad, mida peetakse ühtlasi ka standardiks. Ka rattarehvi laius mängib sõitmisel olulist rolli. Peenema rehviga on palju mugavam pedaalida linnatänaval. Laiema rehviga on oluliselt parem ja ohutum sõita loodusradadel.
 4. Pidurid- ratastel on peamiselt kas trumm- või ketaspidurid. Lisaks on olemas ka nn V-brake pidurid, mis on küll kerged ja odava hinnaga, kuid kuluvad kiirelt. Trummpidur on kõige vähem hooldus vajav pidur, kuid ajapikku kulutavad sellised pidurid paraku ratta velgesid. Ketaspidurid on väga levinud ja usaldusväärsed, toimivad suurepäraselt ka erinevates ilmastikutingimustes. Miinuspooleks vaid see, et vajavad korrapärast hooldust.
 5. Käigud- ka olulised faktorid ratta valikul, kuid suurem käikude arv ei pruugi alati tähendada seda, et ratas ise seetõttu on  parem ja mugavam. Pigem on oluline mõelda hoopis sellele, kus te rattaga sõita plaanite. Tavaliselt on jalgratastel 18- 27 käiku, linnaratastel on käike vähem. Käigud ongi olulised just mägiratastele, et oleks kergem sõita erinevatel maastikel.
 6. Amordisüsteem- on eelkõige stabiilsuse ja ohutuse tagamiseks mägiratastel. Nii on võimalik näiteks konarlikel kallakutel kiirelt laskuda, sest amordid pehmendavad teekonda. Amortidega rattal on pidamine ehk haardumine parem, sest ratas on maastikusõidul pool aega õhus. Küll aga  ei tasu soetada kõige soodsama hinnaga amorte, sest vihmaga sõites võib sinna vahele jäänud kondenseerunud vesi ajada amordid roostetama.

Ratta suuruste tabel

Et ratast oleks lihtsam valida on selle jaoks koostatud pisikene spikker ehk tabel (tabel on koostatud täiskasvanute rataste kohta):
 
Kasutaja pikkus
Linnaratas
Maastiku ehk mägiratas
Maanteeratas
 
 
esiamort = esi+tagaamort
 
1.57 - 1.62 m
16 tolli/ 41cm
15'' / 38cm
47 cm
1.62 - 1.67 m
17 tolli / 43cm
16'' /41cm = 16'' /41cm
47-50 cm
1.67 - 1.72 m
18 tolli / 46cm
17''/43 cm = 17'' /43 cm
47-50 cm
1.72 - 1.75 m
19 tolli / 48cm
18'' / 46cm = 18'' /46cm
51 cm
1.75 - 1.77 m
20 tolli/ 51cm
19'' / 48cm = 19'' /48cm
51 cm
1.77 - 1.82 m
21 tolli/ 53cm
20'' / 51cm = 20'' /51cm
53-55 cm
1.82 – 1.87m
22 tolli / 56cm
21'' / 53cm = 20'' /51cm
56-58 cm
1.87 - … m
23 tolli / 58cm
22'' / 56cm = 21'' /53cm
58-59 cm
1.92 - ....     
23 tolli / 58cm
23' / 58cm = 22'' /56cm
59cm

Lisatarvikud

Selleks, et tulevikus läbitavad kilomeetrid oleksid meeldivad ja võimalikud ohutud, tasub rattale soetada juurde erinevat lisavarustust. Paljudel ratastel on juba alguses komplektis kõik kohustuslikud tarvikud nagu rattakell, jalgratta tuled ja helkurid olemas. Lisaks tasub juurde soetada alati korralik rattakiiver, pudelihoidja, spidomeeter, poritiivad ja palju muud. Samuti ei tasu alahinnata ühe korraliku ja kvaliteetse rattaluku olemasolu!

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Millised on parimad jalgrattad?
Parimad jalgrattad on kvaliteetsed ja tugevad,  valitud vastavalt enda pikkusele ning ratta otstarbele. Kas plaanite sõita vaid linnateedel, mägisel alal ja metsaradadel või soovite üldse maanteeratast? Sellele küsimusele vastates olete juba parima kaherattalise välja valinud.
 
Kuidas valida õiges suuruses jalgratas?
Seiske põrandal paljajalu, hoides jalad harkis 15- 20 cm vahese laiusega ja mõõtke jalge vahelt kaugus maapinnast oma jalgevaheni. Seejärel saate juba arvutada õige raami suuruse ning soetada just teile sobiva mõõdus sõiduk: 1. Linnaratas: jala sisepinna mõõt  cm x 0,685   = raami suurus. 2. Maastikuratas: jala sisepinna mõõt cm x 0,66 = raami suurus. 3. Maanteeratas: jala sisepinna mõõt cm x 0,70  = raami suurus.
 
Kui kaua kestab uus jalgratas?
Ratta eluiga sõltub sõiduki enda kvaliteedist ja kasutaja sõitmis- ja hooldamise harjumustest. Siin ei ole kindlat reeglit, sest ka odav ratas võib korraliku hoolduse korral kesta aastaid ning kallis ratas seevastu mitte hooldades saada kiirelt hukka.
 
Mida silmas pidada jalgratast valides?
Ratas tuleb valida sihtotstarbe järgi ja enda mõõtudele vastav. Liiga suure või vastupidiselt liiga väikese rattaga on väga ebamugav ning pea võimatu sõita.
 
Millised on parimad jalgrataste tootjad?
Soovitame Romet, Milly Mally, Focus, Scool, Legrand, Atala ja Kross firma rataste poole piiluda, kui plaanite endale ratast soetada.