Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Filtreerimine

Näita tooteid
Hind
Heli võimsus, W
Raadiovastuvõtja
Tundlikkus, dB
Sageduse diapasoon, Hz
Kaubamärk Sbox×
Kuvatud: 1
Sorteeri:
Kõlar Sbox SP-649, must
10,95 / tk
-11% KOODIGA
Kõlar Sbox SP-649, must
  • Sageduse diapasoon: 90 - 20000 Hz
  • Heli võimsus: 6 W
  • Kõlari tüüp: Kõlarite komplektid
  • Tundlikkus: 60 dB
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist

Mis on soundbar ehk ribakõlar ja kuidas seda endale valida? 

Ribakõlar ehk soundbar on lihtne ja mugav lahendus teleka vaatamiseks parima heliga. Kuna telekad muutuvad aina õhemaks ja õhemaks, siis on nendesse üsna raske paigutada kõlarit, mis annaks põneva filmi või hea kontserdi heli edasi suurepärases kvaliteedis
 
Koos on ribakõlaris mitu kõlarit, mis katavad ulatusliku helisageduste vahemiku. Samuti võtab ribakõlar vähem ruumi kui üksikud välimised kõlarid. Tavaliselt jääb ära ka juhtmetega mässamine, sest telekat ja ribakõlarit saab üldjuhul ühendada wifi või bloothoothi kaudu.

Oluline on füüsiline suurus

Soundbari ostma asudes, on olulised selle kõrgus ja laius. Tähtis on jälgida, et ribakõlari kõrgus ei varjaks teleka infrapunaandurit. Muidu on raskendatud teleka puldist juhtimine. 
 
Laiuse valik jääb nüüd  “meeldib-ei-meeldi” valdkonda. Kui sulle on oluline teleka ja ribakõlari ühtiv visuaal ja esteetiline välimus, siis võiks ribakõlar olla sama lai kui televiisor. Kuid pea meeles! Teleka laiuse korral räägitakse tavaliselt diagonaalist tollides, seega teleka horisontaalset laiust pead ekstra uurima või mõõtma. Ning võib juhtuda, et tuleb leppida teleka laiusest lühema või pikema ribakõlariga. Sel juhul eelista pikemat, sest nii on tagatud ruumilisem helipilt.

Ribakõlari paigutamine

Tavaliselt paigutatakse ribakõlar teleka ette või selle alla, sest me eeldame, et heli tuleb heliallika suunast. Ribakõlar võiks asetseda istujate kõrvadega samal kõrgusel ning suunaga vaatajate poole. Kui su telekas on seinale kinnitatud, siis on võimalus ribakõlarit spetsiaalsete vahenditega seinale kinnitada. 
 
Paigutus sõltub ka sellest, kas kasutad ainult ribakõlarit või oled juurde ostnud veel lisakõlareid.

Heliefektid lisakõlaritega

Olles kõige lihtsama ribakõlari juba ostnud, siis ei pea piirduma ainult selle võimekusega, vaid on võimalik juurde osta erinevaid lisakõlareid heliefektide suurendamiseks. Või teha veidi eeltööd ja osta vastav kõlarisüsteem.
  • Bassikõlar ehk subwoofer. Ribakõlar katab hästi keskmiste ja kõrgemate helide edastamise, siis bassikõlar annab paremini edasi madalamate sageduste varjundeid. Bassikõlari heli peaks samuti tulema heliallikaga samast suunast. Võib-olla pead bassikõlari kaugusega seinast natukene mängima, sest vibratsioon võib bassi liialt võimendada.
  • Surroundsound-süsteemi ehk ruumilise heli jaoks on vaja osta kaks lisakõlarit või kõlarisüsteem 5.1. Ribakõlar paigutatakse vaataja ette ja ülejäänud kaks kõlarit viiakse vaataja selja taha. Nii luuakse mulje 360-kraadi ümbritsevast helist.

Kanalid ehk mitu kõlarit

Sirvides ribakõlareid, siis mida tähendavad numbrid nime taga, näiteks JBL soundbar 2.1 ja JBL bar 5.1?  Nüüd on õige hetk rääkimaks kanalite süsteemist. Ribakõlaril näitab see arv, millised kõlarid esindatud on. Seadmel, näiteks telekal, mitut kõlarit seade toetab. Punkti eest olev number näitab kõlarite arvu. Punkti taga olev aga bassikõlareid.
Niisiis:
  • 2.1 kõlarsüsteemis on kaks kõlarit: parem ja vasak (või üks ribakõlar, milles kaks kõlarit) ning 1 bassikõlar. 
  • 3.1 kõlarsüsteemis on kolm kõlarit: parem, keskmine ja vasak (või üks ribakõlar, milles need kolm kõlarit) ning üks bassikõlar.
  • 5.1 süsteemis on viis tavalist kõlarit (või üks soundbar ja kaks eraldi kõlarit) ning üks bassikõlar. 
Vaid viimane neist mängib surroundsoundi, teised stereo heli.

Ühilduvus, ühendused ja pult

Kuna ribakõlarit saab ühendada lisaks telekale ka digiboksi, mängukonsooli, muusikakeskuse, nutitelefoni, vinüülplaadimängija, iPodi, (tahvel)arvuti jm, siis enne soundbari ostmist veendu milliste seadmetega ja kuidas ribakõlar ühildub. Kui kasutad kuulamiseks kõrvaklappe, siis ära unusta ka selle tuge kontrollimast.
 
Ning kui soovid näiteks kasutada 5.1 süsteemi, siis tee kindlaks, et ühendataval seadmel on viie audiokanali tugi, muidu ootused surround-heli suhtes luhtuvad ja see tuleb tavalise stereona.
 
Kõige levinumad ühendusviisid:
  • Optiline kaabel võimaldab ühendada ka vanemaid seadmeid ribakõlariga.
  • Võimalusel eelista HDMI alati optilisele kaablile, sest audiokvaliteet on märgatavalt parem. Samuti saab HDMI-kaabliga edastada ka videosignaali. 
  • Juhtmevaba ühendus bluetoothi või wi-fi kaudu, jääb ära kaablite vedamine.
Seinakontakti saab ribakõlari ühendada juhtmega ja üksikud kõlarid võivad töötada ka patarei/akutoitega. Ribakõlari mugavaks seadistamiseks ja  juhtimiseks kasuta teleka pulti. 

Ribakõlarite tootjaid

Odavama ribakõlari hind jääb alla saja euro, kallima saab ühildada kodukinosüsteemi, või suudab see wifi/bluetoothi kaudu nutitelefonist häälkäskluse peale lemmiklugu mängida.
 
USA tootja Sonos pakub tippkvaliteeti, kõrgemat hinnaklassi ja pidevalt tehniliste uuendusi omavaid ribakõlareid. Samsung, Sony ja Yamaha ribakõlarite skaala varieerub kallimast taskukohasteni kaotamata kvaliteedis. JBI esindab kvaliteetseid soodsama hinnaklassi ribakõlarid. 1a.ee poes on müügis ka tuntud kaubmärkide LG, Philips ja Pioneer ning vähem tuntud Saksa tootja Magna ribakõlareid.
 
 

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Milline soundbar on parim?
Parim soundbar on täpselt selline, mis vastab teie eelarvele ja eelistustele. Parimad soundbarid toetavad Dolby Atmos tehnoloogiat ning toetavad ka bassikõlari ühendamist
Kas soundbar on ostmist väärt?
Kui soovite võimalikult kvaliteeset telekaheli, siis jah. Kindel jah, kui vaatate palju filme, kontserte ja etendusi. Ka väiksemad ja soodsamad soundbarid on oluliselt paremad kui teleri sisse ehitatud külarid
Kas soundbar võib olla ka juhtmevaba?
Jah, kui ribakõlar ja ühendatav seade (telekas, konsool, digiboks vm) juhtmevaba ühendust toetavad.
Mis vahe on 2.1 ja 5.1 soundbaridel?
2.1 ja 5.1 vahe on: 2.1 kõlarsüsteemis on kaks kõlarit + bassikõlar ja edastab stereoheli. 5.1 kõlarsüsteemis on viis kõlarit + bassikõlar ja edastab ruumilist heli ehk surround soundi.
Kui suure soundbari peaksin ostma?
Tähtsaim on see, et ribakõlari kõrgus ei tohiks varjata teleka infrapunasilma, selle laius ja muud tehnilised näitajad sõltuvad juba eelarvest ja isiklikest eelistustest.