Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Klaviatuuri puhastamine ja pisielektroonika kodune hooldus

klaviatuuri puhastamine (3)
Foto: pexels.com

Kõik, mida me igapäevaselt kasutame, vajab varem või hiljem puhastamist ja hooldamist. See aitab pikendada pidevalt kasutuses oleva tehnika eluiga ja pakub ka paremat kasutuskogemust. Värskelt puhastuslapiga üle käidud nutitelefon või monitor pakub kirkamat pilti, kus puuduvad tolm ja sõrmejäljed.

Samuti aitab regulaarne hooldus lisaks füüsilisele mustusele eemaldada ka nähtamatuid külalisi, nagu näiteks bakterid, mikroobid ja viirusosakesed. Nii nagu inimesed hoolitsevad oma hügieeni eest, vajab hoolt ka tehnika – olgu selleks siis klaviatuur, kõrvaklapid või ekraan.

Mida arvesse võtta ja millele tähelepanu pöörata tehnika puhastamisel? Pakume erinevaid viise, vahendeid ja nippe, et kanda hoolt oma pisikeste abiliste eest.

Klaviatuuri puhastamine

Klaviatuur on vahelüli inimese ja arvuti vahel ning seetõttu leiab see väga palju kasutust. Nii võib sinna aja jooksul koguneda tolmu, küpsisepuru ja kassikarvu, mõnest kohvi- või morsiplekist rääkimata. Pikapeale võib see segama hakata klaviatuuri kasutamist – mõned klahvid võivad kinni kiiluda, muutuda sõrmejälgedest rasvaseks ja kaotada oma esialgse välimuse.

Erinevalt mustast pestust ei saa klaviatuuri ja kõlareid pesumasinasse panna ning paari tunni pärast puhtana välja võtta. Siiski on mitmeid võimalusi, et taastada puhtus ja kord oma klõbisevas tähestikus.
klaviatuuri puhastamine (4)
Foto: pixabay.com
 

Esimesed sammud

Enne igasugust puhastust tasub süle- või lauaarvuti välja lülitada ja eemaldada vooluvõrgust. Nii saab vältida hilisemaid üllatusi, sest pole võimalik aktiveerida üllatuslikke klahvikombinatsioone.

Esimene samm sülearvuti või eraldiseisva mehaanilise klaviatuuri puhastamiseks on lihtne – see tuleb tagurpidi pöörata ja lasta gravitatsioonil teha oma töö. Nii saab kätte suurema puru ja võõrosakesed. Seda tehes tuleb siiski olla ettevaatlik ja klaviatuuri või sülearvutit mitte liiga tugevalt raputada.

Üheks lisavõimaluseks on ka tolmuimeja kasutamine. Sellisel juhul tasub valida kõige peenem otsik ja kõige väiksem imemistugevus, eriti sobilik on näiteks käsitolmuimeja. Lisaks n-ö kodustele vahenditele leiab abi ka spetsiaalselt tehnika puhastamiseks ja hooldamiseks mõeldud vahendite hulgast.

Suruõhu kasutamine

Suuremaks puhastuseks saab abi kompresseeritud õhust ehk suruõhust. Seda on müügil erineva suurusega pudelites ja lisaks klaviatuuri värskendamisele saab seda kasutada ka muu elektroonika puhastamiseks. Aerosoolipudeliga ühendatud pisikese toru abil saab mugava ligipääsu raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse ja nii kaob viimnegi kui tolmukübe.

Suruõhku kasutades tasub meeles pidada, et seda ei tasu lasta otse klahvide alla. Parim n-ö laskekaugus on viis kuni kümme sentimeetrit ja sik-sak liigutusega. Märksõnaks on mõõdukus – mitte liiga lähedalt ja mitte liiga kaugelt.

Klahvide eemaldamine?

Kui võtta ette klaviatuuri puhastamine, siis võib tekkida küsimus ka selles osas kas tasub klahvid eemaldada või mitte. See oleneb mitmest asjast. Suur osa tänapäevaste sülearvutite klaviatuure on klahvidega, mida ei saa eemaldada. Seetõttu tasub neile pigem läheneda ümberpööramise, suruõhu ja pintsliga. Müügil on erinevaid komplekte, kus on olemas kõik vajalikud vahendid.
klaviatuuri puhastamine (2)
Foto: pexels.com
 
Lauaarvutitel on enamasti eraldiseisvad mehaanilised klaviatuurid, millel on soovi korral võimalik klahve eemaldada ja teha süvapuhastus. Tasub arvesse võtta tootjapoolseid soovitusi, sest mudeleid on erinevaid. Lisaks tasub kaaluda ka seda, kas klahvide eemaldamine on vaeva väärt või piisab eelpool kirjeldatud kergematest variantidest. Nagu öeldakse, siis miks teha elu keeruliseks, kui saab ka lihtsamalt!

Viimistluseks ja viimaste plekkide eemaldamiseks saab kasutada spetsiaalselt tehnika jaoks mõeldud õrnalt niiskeid lappe. Nii saavad eemaldatud kangekaelsemadki plekid ja klaviatuur on justkui uus. Kui tegemist on rohkelt elu näinud esemega, siis on võimalik soetada ka uued tähekleepsud.

Rasked juhtumid

Ikka võib juhtuda, et klaviatuur või muu tehnika on mingil põhjusel saanud suuremaid vedelikukahjustusi. Sellisel juhul tasub pöörduda asjatundjate poole ja kodus puhastamist mitte katsetada. Väiksemad kleepuvad plekid saab loomulikult ise eemaldada, kuid tõsised juhtumid tasub usaldada spetsialistidele.

Muu elektroonika puhastamine

Lisaks klaviatuuridele kasutame igapäevaselt ka muud tehnikat, mis vajab aeg-ajalt hoolitsemist. Tahame seda või ei, aga tolm ja mustus leiavad oma tee igale poole. Üheks väga heaks ja universaalseks lahenduseks, miks võiks kodus olemas olla, on tehnika jaoks mõeldud puhastuslapid. Need on õrnalt immutatud spetsiaalse puhastuslahusega.
 
Ühes pakis on neid reeglina 50 kuni 100 tükki, nii et nendest jagub päris pikaks ajaks. Miks eelistada just neid ja mitte kodust tavalist tolmulappi? Vastus on lihtne – need ei sisalda vett, vaid alkoholi ja on seetõttu elektroonika jaoks sõbralikumad ning pole vaja muretseda võimaliku vedelikukahjustuse pärast.
 klaviatuuri puhastamine
Foto: pixabay.com
 
Lisaks puhastuslappidele on olemas ka spetsiaalsed puhastusvedelikud spreipudelites. Neid on soovitav kasutada koos mikrokiudlapiga. Parim viis on lapp õrnalt immutada ja puhastada soovitud pind. Mikrokiudlapi boonuseks on ka see, et see ei kraabi tundlikke pindu ja ei tekita mikromõrasid. Paralleeli võib tuua prillide puhastamisega – nii monitor kui ka prilliklaasid ei ole head sõbrad kuivatuspaberiga.

Samuti vajavad hoolt ka kõlarid ja kõrvaklapid. Kõlarite puhul on eelistatud viisiks samuti tolmuimeja, suruõhk ja puru välja raputamine. Kõrvaklappide puhastamine oleneb aga mudelist. Appi saab võtta taaskord universaalsed puhastuslapid ja vajadusel ka näiteks vatitikud.

Laia valiku erinevaid sobilikke puhastusvahendeid ja puhastuskomplekte leiab 1a.ee veebipoest. Leia endale sobiv toode siit.
 
 
 
DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse US

DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse US

26,99 / tk
Laos
DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse RU

DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse RU

30,49 / tk
Laos
Mänguri klaviatuur ART AK-49 EN

Mänguri klaviatuur ART AK-49 EN

11,70 / tk
Logitech K120 US For Business

Logitech K120 US For Business

15,86 / tk
Sooduskood
Mänguri klaviatuur iBOX Aurora K-4 Red EN

Mänguri klaviatuur iBOX Aurora K-4 Red EN

47,99 / tk
Laos
Sooduskood
TOP toode
Mänguri klaviatuur SAVIO Tempest Outemu Red EN

Mänguri klaviatuur SAVIO Tempest Outemu Red EN

28,16 / tk
Laos
Mänguri klaviatuur California Access CA-1413HQ EN

Mänguri klaviatuur California Access CA-1413HQ EN

19,45 / tk
Laos
DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse US

DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse US

26,99 / tk
Laos
DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse RU

DELL KM636 Wireless Keyboard + Mouse RU

30,49 / tk
Laos
Logitech K120 US For Business

Logitech K120 US For Business

15,86 / tk
Sooduskood