Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Kuhu viia vana elektroonika?

1-kuhu viia vana elektroonika
Foto: Freepik.com

Televiisor lõpetas töötamise või sügavkülm sulas üles? Igas majapidamises leidub hulgaliselt suuri ja väiksemaid kodumasinad ning ükski elektroonikaseade ei kesta igavesti. Isegi, kui hooldad oma seadmeid regulaarselt ja käid nendega ettevaatlikult ümber, kipuvad need aastate möödudes ikkagi katki minema.

Samuti toimub tehnoloogias pidevalt uuendusi ja vanadel elektroonikaseadmetel ei ole kõiki võimalusi, millest puudust tunned. Kuhu viia vana elektroonika, kui see on lõpetanud töötamise? Variante on palju ja järgnevalt need välja toomegi.

Elektroonikaseadmed 

2-kuhu viia vana elektroonika (1)
Foto: Unsplash.com

Kui oma kodus ringi vaatad, näed elektroonikaseadmeid igal sammul. Külmik, teler, pesumasin, arvuti monitor, aga ka näiteks suitsuandur on kõik elektroonikaseadmed, mille jäätmekäitlust reguleerib seadus.

Kui sinu vana seade on katki läinud või soovid selle lihtsalt välja vahetada, on kõige lihtsam oma elektroonikaseade anda uue seadme müüjale. Enamasti tähendab see seda, et kui ostad uue kodumasina võid vana kodumasina seadme müüjale tagastada. Vahetuse põhimõtte aluseks on, et tegemist on sarnaste elektroonikaseadmetega. 

Samuti on elektroonika müüjatel kohustus ilma uut seadet ostmata vastu võtta väikest kodutehnikat, näiteks kõrvaklapid või elektriline teekann. Tingimus on, et sellise seadme külje pikkus on kuni 25 cm.

Seadmete seisukord

3-kuhu viia vana elektroonika
Foto: Unsplash.com

Kuhu viia vana elektroonika, mis on katki? Elektroonikaseadmete kokku kogumise ja utiliseerimise mõte seisneb selles, et need ei satuks tavaprügi hulka või veel hullem loodusesse. Mitmed elektroonikaseadmed sisaldavad ohtlikke osi, näiteks vanade telerite kineskoobid, külmikud või õhksoojuspumbad. 

Kõige parem on, kui sellised seadmed jõuavad professionaalsete ümbertöötlejate juurde, kus kõrvaldatakse oht keskkonnale ja mitmed materjalid suunatakse ümbertöötlemisse. 

Raske on ette kujutada, aga keskmine kodumasin lammutatakse rohkem kui kümneks erinevaks osaks. Seadmelt eemaldatakse turvaliselt kõik ohtlikud osad, näiteks kineskoop, akud, patareid ja õlid. Üks keskmine kodumasin koosneb nii plastist, metallist, klaasist kui paljudest teistest materjalidest, millest igaüks suunatakse õigesse jäätmekäitlusesse või ümbertöötlemisele. Vanade telerite puhul on väga oluline neid ise mitte lammutada ekraani plii sisalduse tõttu.

Vana elektroonika äraandmisel ei pea seade olema töökorras, aga sellel peavad olema alles kõik olulised osad. Näiteks voolujuhe, nupud ja pult ei ole seadme olulised osad ja sa ei pea muretsema, kui need on kadunud. Kui elektroonikaseade on liiga katki või lõhutud ja sellelt on puudu olulised osad, võib jäätmekäitleja seadme vastuvõtmise eest raha küsida.

Vanast tehnikast vabanemine

4-kuhu viia vana elektroonika
Foto: Unsplash.com

Sõltumata, kas elektroonikaseade on töökorras või mitte, kui kodus vedeleb kasutult klaviatuur või pesumasin ei tööta, on seadmete äraandmiseks mitmeid võimalusi.
  • Kõige lihtsam on vana seade anda tagasi uue seadme müüjale, kui tegemist on sarnase tehnikaga või tegemist on väike elektroonikaga. Kõikidel elektroonikaseadmete müüjatel või maaletoojatel on see kohustus vastavalt seadusele.
  • Tehnikaseadme võid viia jäätmejaama. Igas vallas on olemas jäätmejaam ja kontaktid leiad kohalikust omavalitsusest. Samuti võib vana kodutehnikat viia elektroonika seadmetele mõeldud prügilatesse, selleks võtaks ühendust oma jäätmevedajaga
  • Töökorras vana elektroonika võib viia spetsiaalsesse kogumispunkti, kus selle eest makstakse ka raha. Samuti on soovitav näiteks vana kontoritehnika või arvutid viia just kogumispunktidesse, et kindlustada, et nendelt eemaldatakse kõik konfidentsiaalsed andmed. Paljud kontoritehnika osad võetakse uuesti kasutusele varuosadena.
  • Väikeelektroonika võib viia spetsiaalsetesse kogumispunktidesse.
  • Seadmest lähtuvalt saad kiiresti vastuse, kasutades lehte kuhuviia.ee. Kui sinu seade töötab, saab lisaks utiliseerimisele kasutada uus- ja taaskasutuskeskuseid üle Eesti.
Suurema kodutehnika puhul võib küsimuseks olla selle transport. Mitmed ettevõtted pakuvad teenust, et transpordivad suure kodutehnika sinu eest kokkulepitud summa alusel ära. Kui sinu seadme eest on võimalik kogumispunktis raha saada, osutatakse seda teenust tihti tasuta.

Kuhu viia vana elektroonika, mis töötab?

5-kuhu viia vana elektroonika
Foto: Unsplash.com

Mõnikord soovid lihtsalt vana seadme uue mudeli vastu välja vahetada. Tehnika uueneb kiiresti ja pole mingit põhjust lisavõimalustest loobuda. Töökorras seadet ei pea saatma ümbertöötlemisele või hävitamisele.
  • Uus- ja taaskasutuskeskused võtavad vastu töökorras kodutehnikat ja müüvad neid sümboolse hinnaga oma klientidele. Eelistades uus- ja taaskasutuskeskuseid toetad nende ettevõtete tegevust, kes aitavad väiksema rahakotiga ja vähekindlustatud inimesi. 
  • Töökorras seadme võid panna müüki Internetis. Müügigruppides müüakse hulgaliselt külmkappe, mikrolaineahjusid, kohvimasinaid ja muud tehnikat. Sinu vanad kõlarid võivad kedagi teist veel tükk aega rõõmustada. Sõltuvalt seadmest võib selle müügilt teenida olulise summa, mida kasutada uue seadme ostmisel.
  • Vanu seadmeid, mis veel töötavad, võib ka annetada. Annetusi võtavad vastu mitmed heategevusorganisatsioonid, kirikud ja samuti võid abivajaja ise otsida. Arvutit, telekat või kontoritehnikat võib pakkuda ka koolile ja lasteaiale.

Kokkuvõtteks

Küsimusele, kuhu viia vana elektroonika, on lihtne vastata. Võimalusi on väga palju ja vanast kodutehnikast vabanemine on tehtud väga mugavaks. Ei ole mingit põhjust visata vana elektroonika olmeprügisse või reostada sellega loodust.
 
Üle Eesti tegutseb hulgaliselt uus- ja taaskasutuskeskuseid, igas omavalituses on jäätmejaam, samuti mitmed vanaelektroonika kogumis- ja ostupunktid. Kui vana tehnika puhul on tegemist kineskoopteleri, külmiku, õhksoojuspumba või muu ohtlikke aineid sisaldava tehnikaga, tuleb see kindlasti viia professionaalse ümbertöötleja juurde. 
 
Seadme äraandmiseks sobiva koht otsi ise või anna vana tehnika tagasi elektroonika müüjale või maaletoojale.
 
Vabane vanast tehnikast ja soeta uued kvaliteetsed seadmed 1a. netipoest. Valikus on hulgaliselt soodsa hinnaga elektroonikat, mis tarnitakse sulle mugavalt koju.

 
 
Televiisor Samsung QE55Q60T

Televiisor Samsung QE55Q60T

Laos
Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Laos
Televiisor Samsung UE50AU9072UXXH LED

Televiisor Samsung UE50AU9072UXXH LED

Intressivaba liising
Televiisor Samsung QE55Q60T

Televiisor Samsung QE55Q60T

Laos
Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Laos
Televiisor Samsung UE50AU9072UXXH LED

Televiisor Samsung UE50AU9072UXXH LED

Intressivaba liising