Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kuidas valida jooksulint koju?

1-jooksulint koju
Foto: Pexels.com
 
Eesti inimestele läheb üha enam korda oma tervis ja eluviis. Inimesed püüdlevad sobiva tasakaalu poole töö ja eraelu vahel. Tervisliku eluviisi üks osa on regulaarne liikumine. Kõige parem oleks liikuda õues, aga kahjuks on suur osa aastast meie ilm jahe, porine või vihmane. 
 
Muretsedes endale trenažööri koju, võid treenida ükskõik millisel endale sobival ajal. Sa ei pea spetsiaalselt sõitma spordiklubisse või arvestama teiste treenijatega. Üks kõige universaalsem trenažöör on osta jooksulint koju. Kuigi nimetus viitab jooksmisele, saab selle peal edukalt harrastada ka kõndimist või sörkimist. Igal juhul saad alustada endale sobival tasemel.

Kodused treeningseadmed on üha populaarsemad ja liikumisega alustamiseks ei vaja sa üldse palju. Lisaks jooksulindile võiks kodus olla hüppenöör, hantlid ja joogamatt. Selline kombinatsioon võimaldab sul harrastada väga mitmesugused treeninguid.
Hoiame kokku sinu aega ja toome välja peamised näitajad, mille alusel teha sobiv valik koju.

Jooksulintide tüübid

Jooksulindid erinevad üksteisest peamiselt mootori, suuruse ja lisavõimaluste poolest. Üks kõige olulisem, millest alustada, on mootor:
  • Kõige levinumad jooksulindid on mootoriga, käivita see juhtpaneelist ja alusta kõndimist või jooksmist. Jooksulindi juhtpaneelis saab sättida nii kiirust kui kallet.
  • Võimalik on koju muretseda ka hübriidmudel, mille puhul saab linti käivitada nii mootoriga kui manuaalselt. Osadele sportijatele meeldib just manuaalne variant, sellisel juhul tuleb eelnevalt uurida, kas see sobib ühtviisi hästi nii jooksmiseks kui kõndimiseks.

Jooksulindi suurus

jooksulint koju
Foto: Pixabay.com
 
Trenažöör on küllaltki suur ja raske, osad mudelid võivad olla üle kahe meetri pikad ja kaaluda rohkem kui 100 kg. Samas tagab selline masina suurus stabiilse ja ohutu kasutamise. Masina hoiustamise teeb lihtsamaks, kui seda on võimalik kokku panna. Samas tuleb meeles pidada, et kokkupandavad mudelid on tavaliselt ka väiksemad ja kergemad. Masina enda suurusest on olulisemad:
  • Lindi suurusest oleneb, kas sellel on mugav ühtviisi nii joosta kui kõndida. Fakt on see, et kõndimiseks piisab lühemast ja kitsamast lindist – korralikumaks jooksmiseks on vajalik pikem ja laiem jooksulint. Asjatundjad soovitavad vältida alla 120 cm pikkusega lindi valimist. Kõndimiseks sobib laius 50cm, jooksmiseks peaks see olema laiem.
  • Samuti ära unusta uurida trenažööri kandevõimet, see võib mudelite lõikes olla küllaltki erinev. Jooksmise muudab mugavamaks, kui masina lindil on põrutusvastane omadus.

Trenažööri ekraan

3-jooksulint koju
Foto: Pixabay.com


Ekraan võib olla tõeline multimeediakeskus, mis muudab liigutamise lõbusaks ja kaasahaaravaks. Mitmed lisavõimalused teevad tervise ja arengu jälgimise lihtsaks.
  • Wi-Fi ühendus pakub võimalust kuulata masinast oma lemmikmuusikat või vaadata videosid. 
  • Treenimise ajal on oluline jälgida tervislikku pulsivahemikku, kui masinal on see mõõdik olemas, teeb see elu lihtsamaks
  • Moodsamad mudelid suudavad mõõta ka vererõhku ja sa ei pea muretsema, kas treeningu ajal tõuseb see ehk liiga kõrgele.
  • Jooksulintidel on erkaanilt võimalik valida ka mitmete eelprogrammeeritud treeningute vahel. 

Jooksulindi hind

Jooksulinte on igas hinnaklassis. Siiski soovitame investeerida kaasaegsesse ja moodsasse mudelisse, millel on kaasas rohkem lisa võimalusi ja funktsioone.

Soodsamad mudelid maksavad alla 1000 euro ja kallimate mudelite hinnad jäävad paari tuhande euro kanti. 

Võttes aluseks spordiklubi keskmist kuupääset, tasub trenažööri ostmine ennast paari aastaga ära. Samas jooksulinti saab kasutada kaua ja sellel treenib terve pere.

Funktsioonid

Jooksulindi kasutamine on mugavam, kui sellel on lihtne ekraan ja kergesti käsitsetavad nupud. Jooksmise ajal on keeruline vajutada väga väikeseid nuppe või jälgida ekraanilt tillukesi tähti. 

Soovituslikult võiks trenažööri ekraan kuvada ühel ajal kõiki olulisi näitajaid korraga, et saaksid silma peal hoida läbitud vahemaal, kiirusel, kulunud kaloritel ja eesmärkidel. Jooksulindi peamised funktsioonid on kiirus ja kaldenurk.
  • Kiirusega kuni 6 km tunnis saad harrastada kiirkõndi, suuremad kiirused tähendavad juba jooksmist. Enamasti saab jooksulindil joosta kuni 20 km tunnis. 
  • Kaldenurk annab treeningule dünaamilisust, sest ka looduses ei ole maapind alati tasane. Kõndides või joostes ülesmäkke kulutad hulga rohkem kaloreid ja paraneb vastupidavus. Vali võimalusel suurema kaldenurgaga mudel.

Jooksulindi kasutamine

Enamik müüdavatest jooksulintidest töötab elektriga ja vajab pistikut. Suurem osa jooksulintidest kasutab ühes tunnis 300 – 900 W. Kui kasutad jooksulinti igal argipäeval ja jooksed sellel tund aega, kulub kuus keskmiselt elektrit 6 – 20 kW.

Jooksulindi ühendamisel vooluvõrku ole hoolikas, et maas ei vedeks juhtmeid, mille otsa kukkuda võid. Samuti jälgi, et kõik juhtmed oleksid terved ja puhtad. 
  • Trenažööri tuleks pärast treeningut puhastada, selleks sobib hästi veega niisutatud mikrokiudlapp. 
  • Aeg-ajalt vajab jooksulint hooldust ja selle osas on tootja kaasa pannud instruktsiooni.
  • Näiteks võib jooksulindi alumine pool vajada silikooni- või parafiinipõhise määrdeainega hooldamist.
  • Tolmu saab masina vahelt kätte tavalise tolmuimejaga
  • Ohutuse ja masina kestvuse tagamiseks jälgi, et lint ei oleks keskelt ära nihkunud
  • Masina alla on hea paigutada matt, et kaitsta oma toa põrandat.
Jooksulindi peal saab nii joosta kui kõndida, muretse juurde joogamatt ja koduseks treeninguks sa rohkem ei vaja. Pärast jooksmist või kõndimist saad matil teha kas lihasharjutusi või venitamist.

Esmapilgul võib tunduda, et jooksulint on kõrge hinnaga, aga tegelikult tasub selle ost juba paari aastaga ära, lisaks ei sõltu sa spordiklubide lahtiolekuaegadest. Vali sobiv jooksulint 1a.ee valikust.
Jooksurada Spirit XT 685

Jooksurada Spirit XT 685

2 029,00 € / tk
2 489,00 / tk
Jooksurada Spirit XT 685

Jooksurada Spirit XT 685

2 029,00 € / tk
2 489,00 / tk