Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Miks on teleri vaatamise kaugus oluline?

teleri vaatamise kaugus
Allikas Pixabay.com

Televiisorid on meie kodudes olnud juba üle poole sajandi. Kui esialgu olid need väikese ekraaniga üsnagi kobakad kastid, mida said endale lubada vaid vähesed, siis tänaseks on ekraanisuurus kõvasti kasvanud ja telerid on saanud iga kodu lahutamatuks osaks. Mida aga peaks koju järgmist televiisorit valides silmas pidama?

Mugavus ennekõike

Kinno minnes üritame alati valida kohta, mis asuks võimalikult keskel ning oleks pigem keskel või kaugemal, mitte esiridades. Nii on võimalik mugavalt filmi vaadata ja hoomata korraga kogu vaatepilti liigselt pead keeramata ja silmi liigutamata. See võimaldab meil filmi nautida ning me ei lahku kinost väsinud silmade ja peavaluga. Sama loogikat peaks kasutama ka kodus televiisorit vaadates. 

Teleri vaatamise kaugus on oluline parima kasutajakogemuse saamiseks. Seetõttu on oluline, et televiisor oleks toaga sobivas suuruses ning seda saaks piisavalt kauguselt vaadata. Seega, enne uue teleri soetamist tasub kindlasti läbi mõelda, mis suuruses telerit on mugav vaadata.

Kindlasti ei tasu ka unustada helisüsteemi. Soundbar on mugav lahendus neile, kes soovivad parimat helikvaliteeti ning stiilset lahendust. Lisaks on selle ühendamine ja lahtiühendamine lihtne. Vajadusel saab soundbari ühendada ka arvutiga või kolides hoopis mugavalt kaasa võtta. 
teleri vaatamise kaugus (3)
Allikas Foter.com

Kas liiga lähedalt teleri vaatamine kahjustab silmi?

Enamus tänastest noortest mäletab selgesti, kuidas vanemad ei lubanud istuda maas teleri ees, vaid telerit pidi vaatama oluliselt kaugemalt kui lapsena oleks seda tahtnud. See probleem ei ole kuhugi kadunud. Ka praegu unustavad mudilased end teleri ette seisma ja varjavad niiviisi kogu ülejäänud pere vaate. Kutsume neid kaugemalt vaatama, sest alateadlikult usume jätkuvalt, et suure ekraani nii lähedalt vaatamine kahjustab silmi. 

Teadlased on tõestatud, et tänapäevased telerid ja teised ekraanid ei põhjusta otseselt probleeme silmanägemisega. Kaudselt aga küll. Ekraani ees olles tarbime sisu, mis on aju jaoks nii stimuleeriv, et unustame piisavalt tihti pilgutada. Telerid kui sellised ei põhjusta probleeme, vaid muresid põhjustab hoopis see, kuidas me neid kasutame. Lisaks õigele kaugusele on oluline ka vaatamisnurk. Seetõttu on oluline õppida ise ja õpetada ka teisi ekraanidega õigesti ringi käima. 

Milline on õige teleri vaatamise kaugus? 

Telerid on erineva suurusega ja sellest lähtuvalt on ka nende vaatamise kaugus erinev. Selleks, et teada, milline vaatamise kaugus tagab Sinu kodus parima kasutajakogemuse, tuleb esmalt teada oma teleri suurust. Telerite suurust mõõdetakse üldiselt mööda diagonaali ning seda tehakse ameerikapäraselt tollides. Üks toll vastab natukene rohkem kui 2.5 sentimeetrile. Soovituslik teleri vaatamise kaugus on olla teleri diagonaalist 1,5 kuni 2 korda kaugemal. Seega 49 tollise diagonaaliga teleri puhul tasub istuda vähemalt 1,5 meetri kaugusel, 55 tollise teleri puhul aga vähemalt kahe meetri kaugusel.
teleri vaatamise kaugus (4)
Allikas Unsplash.com

Telerid jagatakse vastavalt ekraani omaduste järgi gruppidesse. Sõltuvalt teleri ekraanist erineb ka teleri vaatamise kaugus mitmekordselt. Näiteks 4K telerit saab vaadata lähemalt kui on diagonaali pikkus ilma, et see mõjutaks pildi kvaliteeti, HD telerit aga oluliselt kaugemalt. 

Millised on erinevad telerid ning mis on nende vaatamise kauguse vahe? 

  • Full-HD teleriks nimetatakse sellist telerit, mis edastab täiskõrglahutusega videosignaali lahutusega 1920x1080 pikslit. See on laialt levinud nii televiisoritel, kuvaritel, videoprojektoritel kui ka mängukonsoolidel. Full-HD edastab nii SDTV (analoogtelevisiooni lahutusvõimele sobiv) kui ka HDTV pilti. Full-HD telerit soovitatakse vaadata 2 kuni 3 korda diagonaali suurusest kaugemal (seega 60 tollise teleka puhul tasub end sisse sättida kahe poole kuni nelja meetri kaugusele). 
  • 4K telerid on tuntud ka kui UHD-telerid (ultrakõrglahutus). Nende pildilahutus on veelgi suurem – 3840x2160 pikslit. Tähis 4K näitab, et võrreldes Full-HD teleriga on UHD-teleril ühes kaadris 4 korda rohkem pildipunkte. Kuna pildipunkte on niivõrd palju rohkem, siis saab seda telerit vaadata ka lähemalt. Soovituslik kaugus jääb siiski 1 kuni 2,5 diagonaali suuruse kaugusele (60 tollise teleka puhul on selleks kaks kuni kolm meetrit). 
  • QLED tehnoloogiaga telerid on lisaks kõrgele eraldusvõimega ka väga hea värvikvaliteediga. QLED ekraanid on alati piisavalt eredad ning tänu LED tehnoloogiale on neil ka pikem eluiga. Mis puudutab vaatamiskaugust, siis QLED teleri puhul on see 4K televiisoriga sarnane – 1,5 kuni 2,5 diagonaali suurust. 
 
32’’
43’’
49’’
55’’
58’’
65’’
75’’
77’’
85’’
 Full-HD 
 2m 
  2.5m 
 3m 
 3.3m 
 3.5m 
 4m 
 4.5m 
 4.8m 
 5.3m 
 4K
 0.8m 
 1m
 1.2m 
1.3m
 1.4m 
 1.6m 
1.8m
1.9m
2.1m
 QLED
 1.4m 
1.8m
 2.2m 
2.3m
 2.5m 
 2.9m 
3.2m
3.4m
3.8m

Olulist rolli mängib vaatamisnurk

Lisaks vaatamiskaugusele on väga oluline ka nurk, mille all telerit vaadatakse.Tavaliselt on kodudes teleriekraani ees palju ruumi, kus väikesed lapsed kipuvad mängima. Kuna laps istub põrandal ning teler on kõrgemal, peab ta pilgu keerama üles. See ei ole tema silmade tervisele hea, sest selline vaatamine pingutab liigselt silmalihaseid. 

Parim vaatamisnurk kogemuse ja tervise vaatenurgast on vaadata telerit otse. Silmade kõrgus peaks jääma ekraani ülemisest äärest 1/3  kõrguse võrra alla poole. Nii saad olla kindel, et pea on loomulikus asendis ja kael ei hakka hiljem valutama. 

Seega vali oma koju sobiliku suurusega teler ja vaata seda sobivalt kauguselt. Ära unusta ka helisüsteemi! Soundbar on üks võimalikest lahendustest. Seda on mugav kasutada ja miks ka mitte endaga soovi korral kaasa võtta. 
teleri vaatamise kaugus (2)
Allikas Unsplash.com

Seega selleks, et saaksid teleri vaatamist probleemivabalt jätkata veel pikki aastaid tuleb televiisor viia diivanist piisavale soovituslikule kaugusele. Kui sinu televiisor enam ei rahulda sinu vajadusi, siis on aeg mõelda uue peale!
 
Televiisor Thomson 32HE5606

Televiisor Thomson 32HE5606

Laos
Intressivaba liising
Televiisor Samsung UE55TU8072UXXH

Televiisor Samsung UE55TU8072UXXH

Laos
Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Laos
Televiisor Philips, Full HD, 24 "

Televiisor Philips, Full HD, 24 "

Televiisor Philips 32PFS6805/12 LED

Televiisor Philips 32PFS6805/12 LED

Laos
Intressivaba liising
Televiisor Samsung UE50AU9072UXXH LED

Televiisor Samsung UE50AU9072UXXH LED

Intressivaba liising
Televiisor Thomson 32HE5606

Televiisor Thomson 32HE5606

Laos
Intressivaba liising
Televiisor Samsung UE55TU8072UXXH

Televiisor Samsung UE55TU8072UXXH

Laos
Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Televiisor Xiaomi, LED, 43 "

Laos