Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Mõned tõhusad nipid, kuidas muuta arvuti kiiremaks

1-kuidas muuta arvuti kiiremaks
Foto: Freepik.com

Kui arvuti muutub aeglaseks, siis ei pruugi alati põhjus seisneda selles, et masin on lihtsalt vana ja väsinud. Tegelikult on hulk erinevaid tegureid, mis mõjutavad arvuti kiirust. Oluline on arvutit nii füüsiliselt kui andmeid silmas pidades regulaarselt puhastada. Samuti saab alati kiirust juurde lisada. Uuri, kuidas muuta arvuti kiiremaks!

Arvuti sisemälu ehk RAM

Operatiivmälu ehk teisisõnu RAM on seade, tänu millele suudab arvuti meeles pidada operatiivset informatsiooni. Operatiivseks informatsiooniks nimetatakse antud hetkel töötavaid programme ja nende poolt kasutatavaid andmeid. Operatiivmälu on ajutiseks andmete talletamiseks, sest pärast arvuti väljalülitamist läheb antud mälu kaotsi.

Kui arvuti muutub aeglaseks, siis on võimalik soetada juurde mälumooduleid ehk trükkplaate, mis mõjutavad arvuti kiirust. Peaaegu kõikide arvuti osade kiiruse määrab selle detaili taktsagedus. Taktsageduse mõõtühikuks on megahertsid ning nende kogus ja arvuti mälu tüübid on omavahel seotud. Kindel on see, et mida uuemasse põlvkonda mälu kuulub, seda suurem on selle taktsagedus, sest arvutitööstus püüdleb aina kiiremate seadmete poole.

Kui plaanid oma arvutile mälu lisada, siis oluline on valida sama taktsagedusega operatiivmälu, mis olemasolev RAM. Reegel on selline, et arvuti valib oma tööks väiksema taktsagedusega mälu. Seega, kui soetatud mälu kiirus on väiksem, muutub seadme töö aeglasemaks.

Kõvaketas

Kõvaketas on arvutis vajalik erinevate andmete talletamiseks. Siin on sul kaks valikut – HDD ja SSD kõvaketas. Mis on nende vahe ja kumba eelistada?

SSD kõvaketas:

  • Puuduvad liikuvad osad, mistõttu töötab see hääletult
  • Ligikaudu 10 korda kiirem, kui tavaline kõvaketas
  • Väike, seega mahub ka pisematesse sülearvutitesse
  • Talub põrutusi ja magnetvälja
  • Andmemaht on HDD kettaga võrreldes oluliselt väiksem

HDD kõvaketas:

  • Tekitab töötamisel üsna tugevat müra
  • On põrutuste suhtes õrn
  • Mahutab SSD kettaga võrreldes oluliselt rohkem andmeid, seega sobib näiteks andmetöötluseks või graafikaprogrammide jooksutamiseks
  •  Hind on SSD kettaga võrreldes soodsam
2-kuidas muuta arvuti kiiremaks
Foto: Freepik.com

Värskenda tarkvara

Arvuti tarkvara mõjutab oluliselt seadme kiirust. Kuna tehnika areneb meeletu kiirusega, siis areneb pidevalt ka tarkvara. Õnneks on arvutid sedavõrd nutikad seadmed, et uue tarkvara lisamiseks ei ole tarvis uut seadet osta. Piisab sellest, kui laed alla tarkvaravärskenduse ning sinu seade ongi taaskord ajakohane.

Seega panemegi südamele, et tarkvaravärskendusi ei tohiks edasi lükata või ignoreerida. Väskendusele kulub küll veidi aega, mille jooksul arvuti kasutamine ei ole võimalik, kuid kokkuvõttes mõjub see seadmele ainult positiivselt. Ajakohane tarkvara suudab erinevate programmidega sammu pidada ning arvuti kiirus kasvab märgatavalt.

Kuidas muuta arvuti kiiremaks seda puhastades?

Meie ümber lendleb pidevalt tolmu, kuigi me seda palja silmaga isegi näha ei pruugi. Aja jooksul koguneb suur osa tolmust ka arvuti sisemusse, kuna seadmed ei ole 100% hermeetilised. Seadmesse kogunev tolm ja mustus on aga arvutile kahjulikud, kuna pärsivad selle tööd ja võivad põhjustada ülekuumenemist.

Eelkõige koguneb tolm arvuti ventilaatori ümber, mille tulemusel on häiritud õhu liikumine masinas ja tõuseb märgatavalt arvuti temperatuur. Kõrgenenud temperatuur aeglustab arvuti tööd ja kõige halvemal juhul halvab selle täielikult.

Seetõttu on soovitus arvutit tolmust puhastada vähemalt kord aastas. Kas saad sellega ise hakkama? Sõltub seadmest ja oskustest – sülearvutid on kindlasti keerulisemad, kui lauaarvutid. Kui arvutil kehtib garantii, siis tuleb see puhastamiseks kindlasti hooldusesse suunata. Kui garantii on lõppenud ja oskused seda võimaldavad, saab seadme ka ise lahti võtta ning tolmust puhtaks teha.
3-kuidas muuta arvuti kiiremaks
Foto: Freepik.com

Kustuta ebavajalikud andmed

Teine variant arvuti puhastamiseks on kustutada ebavajalikud programmid ja failid. Kuna ajapikku koguneb arvutisse terve hulk andmeid, mida me reaalselt enam ei vaja, siis on see mõttetu seadme koormamine. Tasub üle vaadata nii programmid kui ka kõvakettal olevad failid.

Kõvaketta puhastamisega võid võita sadu megabaite lisaruumi. Mida rohkem ruumi arvutis on, seda kiirem on seadme töö. Kõvaketta puhastamine kustutab seadmest ajutisi faile, ebavajalikke süsteemifaile ja tühjendab prügikasti.

Automaatselt käivituvad programmid

Kuidas muuta arvuti kiiremaks programme hallates? Kuna arvutis on rohkelt erinevaid programme, siis kipuvad neist paljud seadme käivitamisel automaatselt tööle minema. See nõuab arvutilt aga lisaressurssi.
 
Seetõttu tasub arvuti tegumihalduris üle vaadata, missuguseid programme sa reaalselt igal käivitamisel vajad ning milliste programmide automaatse käivitumise võiks seadme kiiruse huvides ära keelata.

Viirusetõrje on oluline

Viirusetõrje on küll enamikes arvutites automaatselt olemas, kuid igaks juhuks võiks ka selle üle vaadata. Viirused mõjutavad arvuti tööd oluliselt, kuna seade peab nendega võitlemiseks ressurssi kulutama. Seetõttu on oluline, et viirusetõrje teeks seda tööd pidevalt ja jooksvalt.

Kui viirus pääseb arvutisse, siis istutab see sinna terve hulga ebavajalikke faile, mis pärsivad seadme tööd ja karmimad neist halvavad selle täielikult. Seega tasub viirusetõrje osas tähelepanelik olla – veenduda, et see oleks ajakohane ja töötaks.
4-kuidas muuta arvuti kiiremaks
Foto: Pexels.com

Aeglane arvuti tekitab stressi ja mõjutab töötamise efektiivsust. Uuri, kuidas muuta arvuti kiiremaks ja veendu, et sinu nutikas sõber oleks korralikult hooldatud, puhastatud ja selle tarkvara oleks alati ajakohane. Kui vajad lisakiirust, siis 1a.ee nutipoest leiad vajalikud seadmed. Kui aga eelpool mainitud nipid ei aita, saad meilt ka uue ja kiire arvuti soetada!Lenovo Ideacentre A540-24API F0EM0033PB PL

Lenovo Ideacentre A540-24API F0EM0033PB PL

697,28 / tk
Komputronik Infinity RX620 [P1]

Komputronik Infinity RX620 [P1]

1 013,40 / tk
TOP toode
Komputronik Infinity RX620 [P2] PL

Komputronik Infinity RX620 [P2] PL

1 048,10 / tk
TOP toode
Lenovo V30a 24IML AiO 11FT00A2PB PL

Lenovo V30a 24IML AiO 11FT00A2PB PL

976,50 / tk
Lenovo V55t Tower 11KG0005PB

Lenovo V55t Tower 11KG0005PB

440,46 / tk
Laos
Lenovo V50t RDLNVBVNIDW7011

Lenovo V50t RDLNVBVNIDW7011

537,49 / tk
Lenovo Ideacentre A540-24API F0EM0033PB PL

Lenovo Ideacentre A540-24API F0EM0033PB PL

697,28 / tk
Komputronik Infinity RX620 [P1]

Komputronik Infinity RX620 [P1]

1 013,40 / tk
TOP toode
Komputronik Infinity RX620 [P2] PL

Komputronik Infinity RX620 [P2] PL

1 048,10 / tk
TOP toode