Sony RX10 II

Tootekood: 155776

Vabandame, antud toode pole hetkel saadaval. Kuvame teisi selle tootegrupi tooteid - loodame, et leiate sarnase toote.


Võid jätkata ostlemist, naastes avalehele või kasutades otsingut.

Tooteinfo

Toote omadused

Üldnäitajad

Toote tüüp Digitaalsed fotokaamerad
Kaubamärk Sony

Mõõtmed, kaal ja värv

Mõõtmed
Laius x kõrgus x sügavus
129 x 88.1 x 102.2 mm
Kaal 770 g

Sensor ja pilt

Megapikslite arv
Igal kaameral näitatakse suurimat pikslite hulka, mida kaamera võib kasutada kujutise formeerimiseks. Igal kujutisel nähtav ruut on mikroskoopiline valgustundlik element, mis elektrooniliselt salvestab temale langeva valguse. Mida rohkem piksleid on kujutise failis, seda detailsem on kujutis ja seda suuremat väljatükki on võimalik saada.
21
Maksimaalne eraldusvõime
Mida suurem on resolutsioon, seda teravam on pilt.
5472 x 3648
Anduri tüüp
On kaks põhilist sensori tüüpi: CCD ja CMOS. CCD sensor toodab kvaliteetseid pilte madala müratasemega. CMOS sensor on traditsiooniliselt palju tundlikum mürale.
Exmor RS CMOS
Kaamera tundlikkus (ISO)
ISO arv näitab seda, kui valgustundlik on kaamera sensor. Mida madalam on ISO tundlikkus (50, 80, 100), seda rohkem valgust on vaja, et pilti saada. Mida kõrgem on ISO tundlikkus (3600, 6400, …) seda vähem valgust on pildi tegemiseks vaja. Praktiliselt iga fotokaamera omanik saab ise määrata, missugust ISO tundlikkust pildistamisel kasutada.
100 - 12800
Sensori suurus
Sensoreid on erinevates suurustes: kompaktkaameratel on sensor enamasti pindalaga 0,29cm2, semi-pro kaameratel enamasti 3,29 – 8,64cm2. Et väikesel sensoril on pikslid palju tihedamalt koos, siis paratamatult tekib seal rohkem müra. Siit tõsiasi, et suur sensor on reeglina müravabama pildi ning laiema värviulatusega.
1"
Valge värvi bilanss
Määrab valge värvi koguse tasakaalu, automaatne ja käsitsi reguleeritav. Korralikult tasakaalustatud valge värv on saavutatud võttega, milles valge peab olema valge, mitte kollakas, punakas või sinakas.
Auto, 5 positsiooni + 1 käsitsi
Pildi formaadid
Enim levinud formaadid on TIFF, JPEG ja RAW. JPEG formaati saab hõlpsasti kokku suruda. RAW säilitab kujutise kokku surumata. See võimaldab laiemaid kujutise töötlemise võimalusi. TIFF säilitab kujutise kokku surumata ning kvaliteet on kõrgel tasemel.
AVCHD, DCF, DPOF, Exif, JPEG, MPF, RAW
Katiku kiirus
Säriaeg võimaldab määrata, kuidas jäädvustatakse pildile liikumist. Väga lühikese säriajaga saab "külmutada" kiirelt liikuvaid objekte, näiteks spordi pildistamisel. Pikemat säriaega kasutades on võimalik liikuvat objekti häguseks muuta ja tekitada liikumisefekti ning luua kunstilist hõngu. Pikka säriaega kasutatakse ka öövõtetel, kus valgustingimused on kasinad.
4 sek. - 1/3200 sek.

Objektīvs

Optika
See parameeter määrab optika tootjad. Kõige sagedamini on see sama firma, mille poolt on toodetud seade.
ZEISS Vario Sonnar T*
Digitaalne lähendamine (x)
Digitaalne suurendus leiab aset kaamerasse sisseehitatud rastergraafikatarkvaraga. Tavaliselt 3- kuni 10-kordne. Siinjuures peab meeles pidama, et digitaalset zoomi kasutades võidad kauguses, kuid kaotad pildi kvaliteedis. Ehk mida suuremat digitaalset suurendust kasutad, seda kehvema kvaliteediga pildi saad.
33
Optiline lähendamine (x)
See tähendab seda, kui mitu korda kaamera lähendab pilti. Mida suurem on väärtus, seda suurem on võimalus objekte "lähemale" tuua neid moonutamata. Samas pea meeles, et lähemale toodud objekt nõuab väiksemat kaamara liikumist. Parima pildi saamiseks kasuta statiivi!
8.3
Autofokuseerimine
Autofookus on kaamera võime fokuseerida pilti. See parameeter on iga digikaamera lahutamatu osa. Autofookus tähistatakse sümbolitega iESP ja Spot.
Jah
Autofokuseerimise tüüp Autofokuseerimine kontrasti tuvastamisega
Diafragma
Mida rohkem ta avab ava (f-number väiksem), seda väiksem on teravussügavus ja vastupidi.
F2.8

Ekraan ja pildiotsija

Videootsija
Kaamera silmaava, mille kaudu fotograaf keskendub pildistatava paigutusele ja fookusele.
On (elektrooniline pildiotsija)
Puutetundlik ekraan
Ekraan, mis reageerib puudutustele.
Ei
Ekraani diagonaal
Kaamera ekraani suurus tollides.
3 "

Foto

Välk
Peaaegu alati on kaamerasse sisseehitatud. Automaatrežiimis lülitub ise sisse.
Sisseehitatud (Pop-up)
Välgu režiimid
Populaarsed välgu töötamise režiimid: automaatne, sunniviisiline ning punaste silmade efekti sisse ja väljalülitamine. Automaatrežiimil otsustab kaamera ise, millal välku avada. Sunniviisilisel režiimil süttib välk alati. Punaste silmade vältimise režiimil on eelvälk ennem pärisvälku.
Aeglane sünkroonimine, Auto, Lülitatud välja, Sisselülitatud, Tagakardina sünkroonimine, Wireless
Võimalus ühendada väline välk
Kasutades välist välklampi saab vältida punasilmsust ja kasutada suuremat peegeldunud valgust.
Jah
Särituse kompenseerimine
Kompentsatsioon võib olla positiivne (tugevdatud ekspositsioon) aga samuti negatiivne (vähendatud ekspositsioon) ja kõige sagedamini võib see olla tehtud intervalliga 1/3 või 1/2 sammu. Seda tähistatakse tavaliselt EV, 1 EV vastab ühele sammule (või peatusele), mis kahekordistab nõutava ekspositsiooni. Ekspositsiooni saab muuta membraani vahetusega või säriajaga. Parameetrite muutmine sõltub režiimist mis on kaameras. Kui režiim on membraani preoriteediga, siis ekspositsiooni kompentsatsioon muudab säriaja kiirust. Kui paigaldatakse režiim ümberlülituse preoriteediga (aeg), siis muutub arv fii. Mõned fotokaamera süsteemid võivad muuta ka välgu võimsust.
- 3 EV kuni + 3 EV sammuga 1/3 EV
Pildistamisrežiimid
Resolutsioonid FullHD (väga kõrge resolutsioon), HD (kõrge resolutsioon) ja VGA (madal resolutsioon).
Full HD

Video

Videoproportsioon
Pika külje suhe lühikesega.
16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Videosalvestuse kiirus
Resolutsioon, mis lubab kaameral videot salvestada.
[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
Mikrofon On (Stereo)

Mälu

Sisemälu
Mida rohkem on mälu, seda rohkem fotosid saab teha.
Ei
Toetatud mälukaardid
Tänapäeval on palju erinevaid mälukaardi tüüpe: SDHC, SDXC, SD, CF. SD on kolmanda põlvkonna flash. SD kaardil on suurendatud andmete säilitamise ohutus, tal on väiksed mõõtmed, suur kiirus, ühilduvus MultiMediaCard –iga ning samuti suur tööresurss.
Memory Stick Duo, Memory Stick Micro, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Micro SD, Micro SDHC, Micro SDXC, SD, SDHC, SDXC

Liides

Liidesed
NFC on tehnoloogiline pakett, mis võimaldab juhtmevabat sidet piiratud maa-alal. Näiteks on Teil võimalik maksta mõne teenuse eest või saata andmeid erinevate seadete vahel (näiteks nutitelefoni ja tahvelarvuti), mis toetavad NFC'd!
MHL, Micro HDMI, USB, USB 2.0, Wi-Fi Direct
Navigatsiooni (GPS) funktsioon
GPS navigaator on globaalne sputnikute süsteem, mis võimaldab määrata teie asukohta ja kujutab seda ekraanil. GPS-funktsioon seab teie reisipildid jagamiseks valmis, logides asukohateabe – laiuskraad, pikkuskraad ja kõrgus merepinnast – pildi EXIF-andmetesse.
Ei
WiFi-liides
See on juhtmevaba ühendus internetiga ja võimalus pilte kaamerast otse arvutisse saata.
Jah

Toiteallikas

Toide Aku

Lisaks

3D-pildistamine
3D režiim võimaldab kaameral teha 3D kujutisi. Kõikidest panoraam-kujutistest valib kaamera automaatselt välja sobivaimad, millest saab teha 3D kompositsiooni.
Jah
Garantii 24 kuud
Täiendav info BRAVIA Sync

Video

Sony RX10 II
Toote kirjeldus inglise keeles:

Zoom into worlds unknown.

Focus imagination anew on 4K super-realism.

Sony’s acclaimed high-zooming RX10 II camera contains a remarkable advance in photo and movie possibilities — the world’s first memory-attached 1.0-type stacked CMOS image sensor. Use it to create stunning 4K movies, up to 40x super slow motion, spectacular still images, and more. A new world of super-real photography emerges. Zoom in.

The world of superspeed shooting

Welcome to the awesome new world of super-speed shooting. Super slow motion — once primarily on pro cams. Thrilling fast-action images captured without distortion. Freedom to shoot in bright lighting conditions as never before. Enter the hidden realm of 1/32000-second imagination. Wonders await you.
Heart of super-high-speed shooting

World’s first1 1.0-type stacked CMOS sensor with DRAM chip
Image sensor breakthrough brings you cutting-edge new functions — including up to 40x super slow motion
and Anti-Distortion Shutter— that used to be available only with pro-use gear.
Stacked structure with DRAM chip (memory) attached

Newly developed image sensor design

Stacked under [1] the pixel area, [2] Hi-speed signal processing circuit of the new
Exmor RS CMOS sensor is extended, and [3] DRAM chip (memory) is attached to buffer huge image data.


High-speed readout

Overwhelmingly fast

Thanks to the stacked structure and quickly buffering [3] DRAM chip (memory),
the new Exmor RS CMOS sensor realises over 5x faster readout speed than conventional models.Anti-Distortion Shutter

Minimised image distortion

Sensor’s high readout speed — which enables the Anti-Distortion Shutter — greatly
reduces image distortion (photo [1]) caused by the rolling shutter phenomenon (photo [2]).

High-precision 4K recording

Amaze your viewers, astonish yourself.

Enjoy high-precision 4K recording with minimised image distortion for super-real movies. Pro-grade XAVC S codec ensures beautiful footage with high-bit-rate recording, and full pixel readout without pixel binning achieves high-resolution results. You can capture astounding super-real movies with cinematic detail and clarity surpassing human vision.

Free your imagination.

View life anew at 40x super slow motion.

Catch what unfolds unseen before you. Once primarily on pro cams, extremely high-frame-rate (HFR) movie recording of up to 960fps produces super slow motion4 of momentary movements invisible to human eyes. This feature has various settings to suit active subjects,so you can make pro-style movies of a “hidden” universe of movement all around you.


Super-high-speed shooting

A world of wonder shot at 1/32000 sec.

The super-fast Anti-Distortion Shutter of up to 1/32000 sec. allows you to capture extremely fast motion without image distortion caused by rolling shutter.

Shoot freely in extremely bright conditions.


1/32000 sec. super-high-speed shutter

The super-fast Anti-Distortion Shutter achieves wide-range shooting coverage up to EV196. You can shoot photos in extremely bright conditions, even with defocused backgrounds.
Fast Intelligent AF of up to 0.09 sec.

Rapid precise response to capture decisive moments
RX10 II adopts Fast Intelligent AF with high-speed, accurate contrast detection. Optimised effective matching between the lens and its controller achieves faster response.Preeminent imagination

Powerful perspective for self-expression.

For every scene, for any shot, enjoy sharp results every time with a powerful ZEISS® Vario-Sonnar T* lens with a constant F2.8 aperture throughout the zooming range. The exceptional clarity of the lens transforms your pictures into works of art.Bright, clear, more precise

Indispensable feature for serious photographers

High-contrast OLED Tru-Finder has stunning resolution equivalent to 2359k dots. Bright corner-to-corner visibility allows you to easily concentrate on shooting subjects.

Conventional yet sophisticated.

Designed to please pros and inspire enthusiasts.

Count on traditional pro-style control like a manually operated aperture ring. Find ingenuity in the body, including dust/moisture-resistance considered design. RX10 II unites anticipated and exceptional features to surpass your expectations.

20.2MP (effective) 1.0-type Exmor RS CMOS sensor

The world’s first1 1.0-type stacked CMOS image sensor with DRAM chip enables up to 40x super slow motion and up to 1/32000 super-high-speed shutter beyond human perception. The extended circuit features higher signal processing capacity and more than five times faster high-speed readout than conventional models.

BIONZ X™ for superior detail and texture

Digital cameras convert light captured by their sensor into digital images. Since the engine that powers conversion is as important as your lens and sensor, the RX10 II features the high-speed BIONZ X processor for more natural details, more realistic images, richer tonal gradations, and lower noise while shooting photos and movies.

Bright ZEISS® Vario-Sonnar T* F2.8 zoom lens

ZEISS Vario-Sonnar T* zoom lens provides a constant F2.8 large aperture throughout the 24–200mm zooming range. Composed of 7 aspherical elements, this lens captures awesome close-ups and transforms movies and stills into works of art. Pro-style Manual Ring works as a zoom and aperture controller (with click sound on/off for silent operation), etc.

Direct 4K movie recording via camera alone

The RX10 II can record high-precision 4K movie data directly on a memory card inserted into the body while suppressing moiré and jaggies. A front-end LSI that handles mass volume data through full-pixel readout at higher speed lets the camera suppress image distortion of moving subjects due to the rolling shutter phenomenon.

Super slow motion at maximum of 40x

Using the mode dial to select HFR, it’s easy to create super slow motion movies containing split-second moments of action. Choose shooting frame rates of 960/1000fps, 480/500fps, or 240/250fps (NTSC/PAL), depending on which is most suitable for the speed of a moving subject. Image quality is nearly Full HD at 240fps, and HD at 480fps in Quality Priority mode. The end trigger mode also enables you to capture 2 or 4 seconds before the MOVIE button is pressed, letting you capture the decisive moment.

Super-high-speed shutter of 1/32000 sec.

This next-generation 1/32000 super-high-speed Anti-Distortion Shutter works to minimise image distortion caused by the rolling shutter phenomenon. The extraordinarily fast shutter speed also allows you to produce photos with background defocusing using a large aperture setting even under extremely bright conditions at a maximum of EV198.

Quick precision autofocusing up to 0.09 sec.

AF performance of the RX10 II reaches speeds as fast as 0.09 second. To help you capture momentary shutter opportunities without fail, the adaptable lens also provides the rapid, reliable Direct Drive Super Sonicwave Motor (SSM) for smooth and highly precise focus driving that works together with Fast Intelligent AF.

Bright XGA OLED Tru-Finder for inspired shooting

High-contrast electronic viewfinder (EVF) delivers high resolution equivalent to 2359k dots. Stunning resolution and self-illumination allow display of subtlest details for precise composition.

Up to 14fps continuous shooting without blackout

Thanks to the new super-high-speed image sensor — and despite its 20.2MP high pixel count — the camera features accelerated readout speed that helps achieve continuous shooting up to 14fps. This lets you capture moments of fleeting beauty or facial expressions.

Connect to smartphones and tablets with one touch

Instantly transfer a photo or movie to your Android™ smartphone or tablet by simply touching it with the camera — using downloadable PlayMemories Mobile and built-in Wi-Fi and NFC™ (Near Field Communication). One touch can also activate Smart Remote Embedded, for remote control of the camera from a mobile device and movie recording start/stop.

Support for PlayMemories Camera Apps (PMCA)

Enjoy a camera that gains functionality with time. Choose from the growing range of PlayMemories Camera Apps for remote control, picture and video effects, and much more. Installation is simple using your PC or the camera’s own Wi-Fi connection.

Pro-style operability and features

Count on pro-style control with a manual ring for manual operations and Multi Interface (MI) Shoe for future expandability with various accessories for advanced photographers. Solid magnesium-alloy chassis with dust/moisture resistant design of all operating parts including dials and buttons is ideal for tough outdoor use.

Choose pro-quality XAVC S or AVCHD movie recording

Especially for serious videographers, XAVC S format provides low compression for high-quality movie expression and minimal noise even in scenes full of movement. You also have AVCHD format for easy editing and sharing. This camera uses 4K codec supporting 4K movie recording at up to 100Mbps and additionally enables Full HD image recording.

Supported in Capture One Express (for Sony)

One of the world’s best RAW converters by Phase One
Capture One Express (for Sony) is one of the world’s best RAW converters, rendering precise colors and incredible detail. It contains flexible digital asset management, all the essential adjustment tools and fast, responsive performance in one customizable and integrated solution.

Easily backup your photos to the cloud

All your memories in one place
PlayMemories Online is Sony’s cloud-based photo and video service.
Backup your amazing photos taken with your camera to the cloud and access them easily from your smartphone or other devices.

Shoot almost anywhere with wide ISO sensitivity

Sensitivity extends right up to ISO 12800, for crisper images in extremely low light. Let Auto ISO mode determine the most appropriate setting automatically, or manually expand sensitivity as low as ISO 80. The camera also allows you to set up lower limit shutter speed at time of Auto ISO setting.

Custom button creative convenience

The custom (C) button allows you to program one of over 40 possible functions to best adapt the camera’s capabilities to your shooting style. By assigning a frequently used function or a preferred setting to this button, you can call it up promptly. You’ll gain handy fingertip access to your selection — for faster, more intuitive camera operation.

Diverse movie functions supporting pro-style usage

Various available movie functions include Picture Profile (that determines the character of movies by changing basic parameters like chromogenic effects and gradation adjustment), S-Log2 gamma (that extends the dynamic range of recording to reduce occurrence of blown-out highlights and black crush), TC/UB, Rec Control, Dual Video Recording, etc.

Various shutter functions now enhanced

Shutter-related functions have been improved. For example, the self-timer function now supports bracket shooting, so you can use this valuable feature even in situations when you can’t release the shutter yourself. The number of exposure bracket shots is expanded to nine.

Bright Monitoring

This function that boosts image brightness, for example, can be assigned to a customizable button for easy access when shooting a starry sky or other dark scene.

Dual Rec still shooting during movie recording

Shoot still images of 17MP while recording a movie. The camera enables you to capture impressive high-quality stills even if movie-shooting. New Auto Dual Rec release function lets the camera automatically take photos during movie recording. Select frequency of Auto Dual Rec release from high/standard/low settings.

Lock-on AF for enhanced photo opportunities

Simply press the shutter button halfway to activate Lock-on AF. It automatically adjusts the AF target frame size to match the subject size, improve tracking performance, and take full advantage of every photo opportunity.

Remote Camera Control supported

When the camera is connected to a computer, you can use Remote Camera Control to take pictures or change settings on the camera from the computer connected via USB port. All you need is to download the Remote Camera Control application of a version that supports your PC.

MF Assist and Peaking functions for focus refinement

These features help you fine-tune the focus as you desire. Manual Focus (MF) Assist magnifies the area you are focusing on to enable more precise adjustment, while Peaking highlights the sharpest or most in-focus area with your choice of colour to help determine whether further focusing adjustment is required.

Toote tegelik värvus võib erineda piltidel kujutatavast ning pilt on illustratiivne. Toote kirjeldus on üldise iseloomuga ning seal ei pruugi olla välja toodud kõik omadused. E-poe hinnad võivad erineda kauplustes ja teeninduspunktides kehtivatest hindadest. Kampaaniad e-poes võivad erineda jaekaubanduse kampaaniatest. Kampaaniatoodete kogused on piiratud ning jaekaubanduse laojäägid ja e-poe olevad kaubad ei pruugi kokku langeda, seetõttu võib eeldatav tarneaeg tellimuse vormistamisel näidatust erineda. Kui mõnda toodet tellimuse täitmise hetkel laos ei ole, teavitatakse Ostjat sellest eraldi esimesel võimalusel.

Kas olete näinud vigu tootekirjelduses või piltide galeriis? Teavita meid