«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Monitori kalibreerimine – kellele ja milleks?

monitori kalibreerimine (3)
Allikas: Unsplash.com

Ekraanide kasutamine on saanud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Parima kasutamise tagab kvaliteetne toode, mis on õigesti seadistatud. Kuidas siiski saada parim kasutajakogemus ning säästa sealjuures oma silmi? 
 
Iga monitor on erinev ning edastab värve erinevalt. Kaks täpselt samasugust ekraani näitavad erinevat pilti, sest nende seadistused on erinevad. Kuigi arvatakse, et tavakasutaja jaoks ei ole korrektselt kalibreeritud monitor esmatähtis ning eelkõige peaksid selle pärast muretsema näiteks fototöötlusega tegelevad inimesed, siis reaalsuses mõjutab kalibreerimata monitor iga tavakasutaja elu. Kasvõi veebipoest riideid tellides on oluline teada, et ekraanil kuvatud värv vastaks hiljem toote värvile. 

Mis on monitori kalibreerimine?

Monitori kalibreerimine on protsess, mille käigus sätestatakse kuvatavad toonid vastavusse ühistele standarditele. Lihtsamini, monitori kalibreerimine on värvitoonide seadistamine nii, et need vastavad päriselule. Professionaalid kasutavad selleks eraldi tarkvara ning USB-ga ühendatavat seadet, mida kutsutakse spektromeetriks või kolorimeetriks. 

Eksperdid soovitavad monitori kalibreerida iga 2-6 nädala tagant, sest ajas monitori heledus ja värvid muutuvad. LED filtrid tuhmuvad ning see muudab kuvatavate värvide tooni. Regulaarselt kalibreerides võid kindel olla, et saad alati parima võimaliku kasutajakogemuse. 

Monitori kalibreerimise olulisus

Monitori kalibreerimine on oluline, et saavutada neutraalne valge värvitihedus. Samuti on oluline, et muud värvid oleksid võimalikult täpsed ja vastaksid ümbritsevatele värvidele. See on hea ka silmadele, sest värv on ühtlasem ja silmad ei väsi nii kiiresti.

Monitori kalibreerimine teostatakse tavaliselt enne seadme esmakasutamist - näiteks kui on soetatud uus monitor. Seadistatakse nii, et oleks mugav ja ilus vaadata ning seejärel seda protsessi enam ei korrata. Kõik seadmed aga vajavad hooldust – seda ka monitorid. Seetõttu on soovitatav iga 2-6 nädala järel monitor uuesti üle kalibreerida.

Võid täiesti kindel olla, et üks ja sama pilt paistab kõikidest arvutitest erinev. Mõne juhul on erinevus ainult ekraani heleduses ja pildi erinevus väikene, teisel on lisaks ekraani heledusele veel tooni vahe ja pilt paistab hoopis teistsugune.
monitori kalibreerimine
Allikas: Unsplash.com

Kui kodukasutaja jaoks ei pruugi värvierinevus veebipoes kuvatava ja reaalse vahel olla suur probleem, siis töökeskkonnas on ülioluline, et kliendile saadetav foto oleks võimalikult tõepärane mitte ainult kujult, vaid ka värvidelt.  See nõuab mõlemalt osapoolelt kalibreeritud monitoride kasutamist.  

Kas minu ekraan vajab kalibreerimist?

Jah! Kõikide arvutite ekraanid vajavad kalibreerimist sõltumata tootjast. Levib ekslik arvamus, et Apple toodetud ekraanid ei vaja kalibreerimist. Kuigi Apple tooted on väga kvaliteetsed, siis nii nagu kõikidel teistel ekraanidel, nii ka Apple ekraani heledus ajas muutub põhjustades sellega värvide muutumist. Lisaks ei saa kindel olla, et Apple vaikimisi seadmed vastavad üldtunnustatud standardile. Alati tasub ekraani sätted üle kontrollida.  

IPS-monitorid (tasapinnas lülituvad ekraanid) on kõrgelt hinnatud fotograafide ja graafiliste disainerite poolt. Kas neid peab kalibreerima? Muidugi! IPS kuvari eeliseks on selle täpne värvide edastus ja võimalus vaadata ekraani nurga alt. See aga ei tähenda, et IPS monitoril kuvatav pilt on kalibreerimata jätmisel aasta pärast sama hea. Ajas LED filtrid väsivad. Igat ekraani on vaja kalibreerida. 

Kui ma töötan sülearvutiga ja mul ei ole eraldi seisvat monitori, kas siis peaksin ikkagi kalibreerimise pärast muretsema? Jah! Ka sülearvuti ekraan vajab kalibreerimist, sest selle LED filtrid väsivad samamoodi. 

Mille järgi ekraani kalibreerida?

Monitori kalibreerimiseks ei ole tarvis haarata värviliste paberite järgi, et siis nende värvi võrrelda ekraanil kuvatava värviga. Samamoodi nagu abiks ei ole värvilised paberid, ei soovitata monitori kalibreerida silma järgi, vaid kasutada selleks loodud tehnoloogia abi.

Nii nagu juba eespool mainitud kasutatakse monitori kalibreerimiseks vastavat mõõteseadet. Mida teha aga siis kui sellistele vahenditele ligipääs puudub või see kõik tundub liiga keeruline? Sellisel juhul on võimalik kasutada ka internetis leiduvat vabavara (siinkohal olgu öeldud, et tulemus on ainult nii hea kui on kalibreerija oma silmanägemine) või pöörduda murega professionaali poole. 

Tavapärased monitori standardid

Üldlevinud arvamuse kohaselt on kõige kasutajasõbralikum ning tõepärasema värviga monitorid sellised, mis on värvitoonilt kalibreeritud 6500 Kelvinile ja mille heledustase on 120-140 cd/m2. Vaikimisi seaded ei pruugi nendele tingimustele vastata.kraani kalibreerimise tulemust mõjutavad ka erinevad monitoride lisatarvikud. Seega enne kalibreerimist pööra kindlasti tähelepanu ka ekraani katvatele filter kiledele. 

Monitoride tootjad ja müüjad võivad tootmise käigus vaikimisi seadeteks sätestada oluliselt külmema või soojema tooni, mis ei vasta reaalsusele. Oled ehk isegi märganud, et arvutipoode külastades on kõik ekraanid natukene erineva tooni ja heledusega? See ei ole seotud ekraani olemuse, vaid selle kalibreerimisega. Soovi korral saaks kõik (süle)arvutite ekraanid kalibreerida poes samasuguseks, kuid nii ei paistaks erinevad tooted enam nii hästi välja. 

Kas monitori võiks kalibreerida telefoni järgi?

Tihti usuvad inimesed, et mida väiksem ekraan, seda parem värviedastus ja tõepärased toonid. Seetõttu haaratakse tihti ekraani kalibreerimisel telefoni või tahvelarvuti järele. Need aga on veel rohkem paigast ära kui monitorid. Samamoodi nagu monitoride tootjad on oma äranägemise järgi monitorid kalibreerinud, on seda teinud ka telefonide tootjad. 
monitori kalibreerimine (2)
Allikas: Unsplash.com

Paljud telefonid on juba disainitud nii, et vastavalt välis valguse intensiivsusele muudavad need oma ekraani heledust. Kuidas siis otsustada, milline telefoni ekraani heledus on arvuti ekraanile sobiv? Just seetõttu ei soovitata arvuti monitori kalibreerida telefoni ega tahvelarvuti järgi.

Nagu öeldakse - kordamine on tarkuse ema. Seega kalibreeri oma monitor iga 2-6 nädala järel ning võid kindel olla, et just sinul on kõige parem kasutajakogemus. Alusta sellega juba täna!
 
 
 
Монитор Philips 273V7QDSB/00, 27″, 5 ms

Монитор Philips 273V7QDSB/00, 27″, 5 ms

147,84 / шт.
Монитор Philips 273V7QDAB/00, 27″, 5 ms

Монитор Philips 273V7QDAB/00, 27″, 5 ms

На складе
Монитор AOC C24G1, 24″, 1 ms

Монитор AOC C24G1, 24″, 1 ms

На складе
Монитор MSI Optix G241VC, 23.6″, 1 ms

Монитор MSI Optix G241VC, 23.6″, 1 ms

239,00 / шт.
На складе
Скидочный код
Монитор Dell S2421HGF, 23.8″, 1 ms

Монитор Dell S2421HGF, 23.8″, 1 ms

178,99 / шт.
На складе
Монитор Dell S2721HGF, 27″, 1 ms

Монитор Dell S2721HGF, 27″, 1 ms

219,00 / шт.
Монитор Dell S2421HN, 24″, 4 ms

Монитор Dell S2421HN, 24″, 4 ms

139,99 / шт.
ТОП товар
Монитор Samsung T35, 24″, 5 ms

Монитор Samsung T35, 24″, 5 ms

141,08 / шт.
На складе
Монитор Philips 273V7QDSB/00, 27″, 5 ms

Монитор Philips 273V7QDSB/00, 27″, 5 ms

147,84 / шт.
Монитор Philips 273V7QDAB/00, 27″, 5 ms

Монитор Philips 273V7QDAB/00, 27″, 5 ms

На складе
Монитор AOC C24G1, 24″, 1 ms

Монитор AOC C24G1, 24″, 1 ms

На складе