Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Auto- ja motokaubad

   


   
   


   
   
   

  

  

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Autokülmik – mis see on ja millist autokülmikut osta? Foto: Nikita Korchagin   pexels.com Mäletate, kuidas Muhvil oli autos külmik, kus ta kõiki oma jäätiseid hoida sai? Ja võibolla ka Sammalhabeme samblahabemest pärit pohladest tehtud moosi?  Tahaks ise ka Muhvi kombel vabalt ringi rännata? Tanklab...
Mis tingimustel on talverehvid kohustuslikud 2022? Foto: Marc Kleen. Unsplash.com Elame nelja aastaajaga kliimas. See tähendab, et iga autojuht peab olema valmis korralikuks talveks, kus on nii lund, jääd kui ka lörtsi. Selleks, et vältida rohkelt libedusest tekkinud õnnetusi, on Eesti riik teinud t...
Autoaku laadimine pole mustkunst – tunne põhitõdesid! Foto: Unsplash.com Kas teadsid, et autoaku laadimine on võimalik ka siis, kui sa parajasti ei sõida? Kasutades välist akulaadijat, saate hoida auto akud laetuna ja sõiduvalmis. Selles postituses vastame mõnele kõige sagedasemale küsimusele auto aku laa...
Alkomeetri kalibreerimine: kuidas tagada täpne näit? Foto: 1a.ee   Tahaksid restoranis klaasi veini võtta, kuid oled autoga? Pidu läks õhtul pikale ning nüüd tahaks koju sõita? Kui tarbid vahel alkoholi ja omad autot, on alkomeeter kasulik abimees. Sisetunne võib hommikul peale pidu veel petta, kuid kodu...

Autokaubad- kuidas valida sobivad tooted?

Auto omamine on puhas rõõm, kui masin on töökorras ning viib meid ilma tõrgeteta punktist A punkti B . Kuidas aga hoolitseda sõiduki eest nii, et rahul oleks nii autoomanik kui ka neljarattaline sõber ise?
 
Elementaarne on, et kui bensiini tuluke hakkab põlema, siis läheme tanklasse ja lisame kütust. Ja kui auto annab märku, et klaasipesuvedelik on otsas, valame me seda juurde. Mida aga auto jaoks veel vaja läheb, et sõber käivituks igal hommikul, temaga oleks hea sõita ning lisaks kõigele, näeks ka väga hea välja?
 
Müügil on palju erinevaid autokaupasid ja esmapilgul võib olla raske valida nii paljude toodete hulgast just see õige. Automarke ja mudeleid on väga palju erinevaid ja sama kehtib ka autokaupade ja autohooldustoodete kohta. Järgnevalt teeme pisikese kiire ülevaate, mis on autokaubad ja kuidas neid valida.

Mootoriõli ja filtrid

Mootor on auto süda ja selle eest hoolitsemisel mängib rolli õigesti valitud ja kvaliteetne mootoriõli. Õli ja filtrite reagulaarne vahetamine on väga oluline mootori tervise seisukohast. Õlivahetus tuleb teha vastavalt läbisõidule, kuid üldiselt mitte harvemini kui üks kord aastas.
 
Mootoriõli vahetamiseks on enamasti vaja vaid kahte erinevat toodet- õiges koguses mootoriõli ja sobivat õlifiltrit. Õli tuleb valida vastavalt sellele, mida tehas on sõidukile ette näinud. Sama kehtib ka õlifiltrite kohta.
Kui teil on alles auto käsiraamat, siis on sealt hea ja lihtne järgi vaadata, mis on just teie auto jaoks sobiv õlisort. Kui see võimalus aga puudub, siis saab sõidukile sobiva õli vaadata järgi ise ka internetist või minna autokauplusesse koos sõiduki tehnilise passiga.  Õlipakenditel on kaks erinevat tähist , mida tuleb jälgida. Selleks on viskoossuse klass ja kvaliteediklass:
  •  Viskoossuse klass- Võtame näiteks endale ette mootoriõli Castrol Edge 5W-30 LL.  Õlide puhul on tegemist tähe ja numbrikombinatsiooniga, kus esimene number , (antud juhul 5W ) tähendab õli voolavust madalatel temperatuuridel ning teine number (30) näitab õli voolavust suurematel temperatuuridel.  Mida madalam on W tähega number, seda kiiremini õli madalatel temperatuuridel voolab ning vajalikesse kohtadesse jõuab.  Teine arv aga näitab seda, et mida kõrgem on number, seda paremad on õli määrimisomadused 100 °C mootori töötemperatuuri juures. Sõiduautodele on sobib õli märgistusega 30-40.
  • Õli kvaliteet- õli kvaliteeditunnuseks on tähekombinatsioonid ACEA ja API. Esimest kasutatakse üldiselt Euroopas ja samuti Eestis. API klassifikatsioon on kasutusel Ameerikas. Eestis on ACEA mootoriõlid jagatud nelja kategooriasse- A, B, C ja E. Mis tähendavad omakorda erinevaid mootoreid nagu bensiinimootorid, diiselmootorid, uued katalüsaator süsteemidega mootorid ning raskeveokite ehk rekkate diiselmootoreid.
Et aga sõidukile täpselt sobiv kvaliteeditähis leida, tuleb taaskord pilk peale visata sõiduki käsiraamatule. Pöörduda võib ka õlimüüja poole või auto margiesindusse, kus on võimalik auto VIN koodi järgi sobiv toode leida.

Autoakud

Sellest, kui hea tervise juures autoaku on saab aimu esimeste külmade saabumisel. Tavaliselt annab see tunda siis, kui hommikul kõige kiirem aeg on. Ikka siis kui vaja ise tööle jõuda, lapsed kooli ja lasteaeda viia ning auto ühtäkki ei enam ei käivitu. Sellise ´´toreda´´ olukorra vältimiseks , tasub varakult üle vaadata autoaku olukord.
 
Aku keskimiseks elueaks peetakse tavaliselt kolm kuni viis aastat. Kui sõidud on piisavalt pikad ja laevad akut korralikult, võib aku kesta isegi kauem. Autoakule antakse tootjapoolne garantii peamiselt kaheks aastaks, mõne tootja puhul võib see olla kuni kolm aastat.
 
Kui aga autoaku vajab vahetamist, tuleb valida uus aku täpselt selline, mis vastab sõiduki tehnilistele nõudmistele. Kõige lihtsam on muidugi piiluda kapoti alla, juhi istme alla või pagasiruumi (vastavalt sellele, kus teie autol aku paikneb) ning uurida aku näitajaid  ja osta samasuguste näitajatega uus aku. Ka on võimalik uurida aku kohta nii internetist või akude müüja käest, kes oskab soovitada just teie autole sobivat toodet.
 
Üldiselt, kui on teada aku mõõdud, kuidas asetsevad akul klemmid ja aku mahtuvus ampertundides  (Ah), siis on nende andmete põhjal juba väga lihtne tellida oma neljarattalisele uus akumulaator.

Autorehvid

Kõige olulisem on jälgida rehvil olevaid tähiseid, ehk siis rehvi laiust, kõrguse/laiuse suhet ja velje diameetrit. Autole sobilikud rehvimõõdud leiab  auto käsiraamatust või kleebistelt, mis asuvad näiteks kõrvalistuja ukse piidal, kütuseluugi siseküljel või kapoti all.
 
Kuna meie kodumaal on esindatud kõik neli aastaaega, siis on vaja valida rehvid , mis sobivad meie kliima ja teeoludega. Suvel sõitmiseks on mõeldud rehvid, mille jääksügavus on minimaalselt 1,6mm ning talverehvidel peab mustrisügavus olema vähemalt 3 mm. Suverehvide kasutamine on lubatud 1. märtsist kuni 1. detsembrini, kuid nende kasutamine on kohustuslik 1. maist kuni 15. oktoobrini.
 
Talverehvideks peetakse nii lamellrehve (mida tõsi küll, võib kasutada terve aasta vältel)  ja naastrehve, mille kasutusaeg on enamasti määratletud.  Näiteks on lubatud sõita naastrehvidega alates 15.oktoobrist kuni 31. märtsini. Alates 1. detsembrist kuni 1.märtsini on talverehvide kasutamine juba kohustuslik.
 
See missugust talverehvi eelistada- kas naastu või lamelli on maitse asi. Talvisel linnasõidul teeb lamellrehv kenasti oma töö ära, kuid kui elate maal kus teeolud pole nii head, tasub kaaluda naastrehvide ostmist.
Kuna korralikud lamellrehvid pole just kõige odavama hinnaga, siis on mõistlik kasutada suveperioodil ikkagi suverehve ja talveperioodiks alla panna lamellrehvid. Nii kuluvad kallimad rehvid vähem ning kokkuhoid terve rehvijooksu pealt on kindlasti tuntav.

Autohooldusvahendid

Ilusa ja puhta autoga ringi vurada on uhke tunne ja mis kõige tähtsam,  õiged hooldusvahendid aitavad auto kerel kesta kauem. Suvel kuumade ilmadega hakkab asfalt sulama ja autole satub pigi. Talvel seevastu rikub auto keret aga sool, mis tekitab roostet.
 
Muidugi on alati võimalik minna pesulasse ja maksta täisteenuse eest, kus ei pea ise muretsema pigi eemaldamise ega pesu pärast. Küll aga leidub päris palju inimesi, kes kasutavad näiteks pesulaid kus on võimalik survepesuriga ise autot pesta või pesevad autot oma koduhoovis. Sellisel juhul on alati suureks abiks parimad ja kvaliteetsed pesu- ja autokaubad nagu:
  • Šampoonid – parima tulemuse saamiseks , tuleb kasutada alati spetsiaalselt autode pesemiseks mõeldud toodet. Need on neutraalse PH tasemega ja sisaldavad erinevaid aineid, mis aitavad parandada auto pealmist vahakihti.  Eraldi on olemas šampoonid nii velgede kui autokere pesuks.
  • Vahad – ilusa ja sileda ilme saavutamiseks on mõistlik autot vahatada ja poleerida. Selle protsessi õnnestumiseks on vaja, et auto pind oleks kuiv ja puhas. Autodele on mõeldud eraldi kuivatuslapid, mida soovitame kindlasti kasutada. Vaha kasutamine annab auto kerele kaitsva kihi ja ei lase mustusel nii lihtsalt koguneda. Täpsemad juhised kuidas masinat vahatada ja poleerida, leiab tavaliselt toodete pakendite pealt.
  • Silikoonid – erinevad silikoonmäärded on mõeldud näiteks autouste, pagasiruumi ja aknaid ümbritseva vooderise jaoks. See aitab suurepäraselt külmal ajal akende tihendite kinni jäämise ja autouste kinni külmumise vastu.
  • Nahahooldusvahendid – nahast istmed autodes on suurepärane ja hea lahendus, nii mugavuse kui puhastamise poolest. Küll aga vajab nahast toode aegajalt korralikku hooldust, et ei tekiks näiteks pragusid jms. Naha jaoks on spetsiaalsed hooldusvahendid- kas spreyd või kreemid, mida lapiga istmele kanda ning sisse hõõruda.
  • Klaasipuhastusvahendid jpm.- erinevad klaasipesuvahendid, kas talviseks või suviseks kasutamiseks. Suvine klaasipesuvahend ei talu miinuskraade, küll aga eemaldab selline vahend suurepäraselt autoklaasilt surnud putukad ja muu mustuse. Talvine klaasipesu seevastu talub hästi ka suuri miinuskraade ja seetõttu tuleb külmal ajal kindlasti kasutada talvist klaasipesuvedelikku.
Õigete autokaupade valimine on tähtis seetõttu, et sõidumasin teeniks meid pikalt. Auto pole just kõige odavam tarbevahend ning alati tasub valida pisut kallimad ja kvaliteetsemad autokaubad, et korras oleks nii tehniline kui ka visuaalne pool.
 

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Mida silmas pidada autokaupu ostes?
Kõige tähtsam on veenduda selles, et ostetav toode sobib teie auto mudeli ja margiga ning on autotootja tehase poolt heakskiidetud.
Millised on parimad rehvid?
Parimad rehvid on valitud vastavalt auto tüübile ning teeoludele. Liiklusohutus on väga tähtis ning head ja kvaliteetsed rehvid on väga olulised.
Millised on parimad auto akud
Parimad autoakud on valitud vastavalt auto margile ja mudelile. Kuna igale autole sobib erinev aku, siis on väga raske välja tuua kõige paremat. Küll aga tasub valida tuntud firmade akusid, kuna siis on võimalik kindel olla ka toote kvaliteedis.
Mida jälgida autoakut ostes?
Seda kas soovitud toode sobib ka teie autole. Kõige lihtsam on osta uus aku , nö spikerdades andmeid oma vana aku pealt. Kui on teada aku mõõdud, kuidas asetsevad akul klemmid ja kui suur on aku mahutavust ampetundides (Ah), siis on nende andmete põhjal väga lihtne soetada uus aku.
Mida jälgida rehve ostes?
Kõige olulisem on jälgida rehvil olevaid tähiseid, ehk siis rehvi laiust, kõrguse/laiuse suhet ja velje diameetrit. Autole sobilikud rehvimõõdud leiab üldiselt auto käsiraamatust või kleebistelt, mis asuvad näiteks kõrvalistuja ukse piidal, kütuseluugi siseküljel või kapoti all.