Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Milline on hea tolmuimeja?

1-Hea tolmuimeja
Allikas Freepik.com

Tolmuimejaid on väga erinevaid ning nende seast valida on iga aastaga aina keerulisem. Hea tolmuimeja võib ühe inimese jaoks tähendada lihtsust ja mugavust, teise jaoks aga funktsionaalsust ja ilu. Nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi.

Tolmuimejad, nagu ka paljud muud asjad elus, tulevad väga erinevates suurustes, kujudes ning funktsioonides. Viimase aja trendina on raketina taevasse tõusnud robottolmuimejad, kuid jätkuvalt on au sees ka hiljuti populaarsust kogunud varstolmuimejad ja klassikalised kott-tolmuimejad. Kuhugi ei ole kadunud ka tsüklonpuhastajad ning multifunktsionaalsed vedelikku absorbeerivad kuivpuhastid. 

Tolmu imemine on igas majapidamises oluline tegevus. Mõnes tehakse seda tihedamini, teises jällegi harvemini. Kui tolmu juba kokku peab koguma, siis võiks see tegevus olla lihtsalt teostatav ja võimalikult meeldiv. Kui aga valikus on nii palju erinevaid tolmuimejaid, siis on õige valimine eriti keeruline. Kuidas tolmuimejate maailmas orienteeruda ning mis on tolmuimeja valimisel oluline? 

Võimsus ennekõike

Hea tolmuimeja peaks olema piisavalt võimas, et eemaldada põrandalt tolmu ja mustust, kuid samas ei tohiks see elektriarvet suurel määral mõjutada. Võimsuse juures on oluline silmas pidada kahte asjaolu. Tolmuimejad on võimelised tarbima väga palju elektrit,olles samal ajal väga väikese imemisvõimsusega.

Üheks neist ongi elektritarbimine – kui palju elektrit tolmuimeja tööd tehes tarbib. Kodukasutaja tolmuimejad jäävad üldiselt vahemikku 1500-3000W. Teine oluline näitaja on kasulik võimsus, teisisõnu, kui palju suudab tolmuimeja korraga sisse imeda. See võimsus jääb tavaliselt 250-480W vahele. Väikese korteri puhastamiseks sobib hästi tolmuimeja, mille kasulik võimsus on 250-320W vahel.

Allergiatega inimestele (eriti neile, kellel on tolmuallergia või astma) soovitatakse suurima võimaliku võimsusega tolmuimejaid. Nii saadakse kätte iga väiksemgi tolmukübe. Kuigi see kõlab atraktiivselt ka tavakasutaja jaoks, siis olgu öeldud, et sellised tolmuimejad kulutavad kiiremini riidest materjale (nagu vaibad ja diivanid). Seega jääb igaühe enda otsustada, kui võimast tolmuimejat endale koju osta.

Tolmuimeja müratase

Ilmselt ei ole keegi kunagi salaja tolmu imenud, sest see pole lihtsalt võimalik. Ka hea tolmuimeja teeb heli ning sõltuvalt seadmest võib see heli olla valjem või vaiksem. Keskmiselt teevad tolmuimejad 70-80 dB suurust müra.

Miks tolmuimejad üldse peavad müra tekitama? Lisaks mootori tööhelile toimub tolmuimejas intensiivne õhu sisse imamine. See aga tekitab heli, sest õhk liigub kiiresti ja õhu osakesed põrkavad vastu tolmuimeja erinevaid osi tekitades niiviisi heli, mida meie tajume mürana. Seega ei ole võimalik valmistada tolmuimejat, mis imeks hästi tolmu ning oleks samal ajal nii vaikne, et seda ei kuulekski. 
2-Hea tolmuimeja
Allikas Freepik.com

Tolmuimejat on võimalik vaiksemaks teha, kui regulaarselt puhastada tolmuimeja filtrit. Puhastamata filtrist on õhul raskem läbi tulla ning mootor peab rohkem tööd tegema. See tähendab aga kõrgemat mürataset, kõrgemat elektritarbimist ning halvemat imemist. Hoides filtrid puhtana kestab ka tolmuimeja kauem. 

Tolmuimeja lisatarvikud

Kodutehnika ostuga tasub kindlasti tähelepanu pöörata ka kaasa tulevatele lisatarvikutele. Lisaks universaalsele põrandaharja otsikutele tuleb kasuks ka parketiotsik ja väiksemad otsikud, millega on mugav puhastada näiteks arvuti klaviatuuri. Hindamatu väärtusega on pragude jaoks mõeldud otsik, millega on võimalik koristada ka kõige väiksematest vahedest, kuhu tavalise põrandaharjaga ei pääse. Kuigi lisatarvikuid on üldjoontes võimalik juurde soetada, on palju mugavam, kui need on kohe kaasas. 
3-Hea tolmuimeja
Allikas Pixabay.com

Millest tolmuimejad tehtud on?

Tolmuimejad on tavaliselt tehtud plastikust ning metallist. Osaliselt on tolmuimejas metallist osad vahetatud plastiku vastu, sest see teeb seadme kergemaks ning nii on sellega mugavam opereerida. 

Tolmuimejat ostes on oluline läbi mõelda, millised peaksid olema tolmuimeja rattad. Kummist rattad on kindlasti vaiksemad kui plastikust ning tõenäosus põrandaid ära kriipida on väiksem. Samas on plastikust rattad kergemad ning sõidavad vaipkatte peal palju paremini. Seega, enne kui asud tolmuimejat välja vahetama, tutvu selle kõigi osadega ning vali vastavalt oma kodule parim lahendus. 

Juhtmega või juhtmeta?

Selle üle on vaieldud sellest hetkest alates kui juhtmevabad tolmuimejad tulid. Neid on mugav kasutada ning nendega saab puhastada kõike! Soovi korral saad tolmuimeja endaga kergelt kaasa võtta ning lisaks kodule tõmmata üle ka auto interjööri. Sellised tolmuimejad töötavad akude pealt. Seega peab olema alati valmis, et ühel ilusal hetkel saab aku tühjaks ning koristamine tuleb edasi lükata. 

Juhtmega tolmuimejad töötavad alati, kui need on vooluvõrku ühendatud. Juhtmega tolmuimejal ei saa kunagi aku tühjaks, küll aga võib juhe osutuda liiga lühikeseks ning selle pidev ümbertõstmine on tüütu. Juhtmega tolmuimejaid soovitatakse majapidamistesse, mis on keskmisest suuremad ja kus on palju vaipkattega pindu. 

Kui juba juhtmega tolmuimeja valida, siis tuleb arvestada juhtme pikkusega. Kõige lihtsam on enne tolmuimeja soetamist kodus ringi vaadata, kuidas tolmuimejat tulevikus kasutama hakkate. See tähendab, et juhtme pikkus tuleks arvestada vastavalt kodu suurusele. Mida pikem on juhe, seda raskem on masin. Sissekeritava juhtme puhul muudab pikem juhe ka korpuse suuremaks. 

Akude eluiga ja kestvus

Nagu eespool juba mainitud, töötavad juhtmevabad tolmuimejad akude pealt. Akudel on teatav eluiga, tavaliselt 3-5 aastat. Seega peab akutoitel töötavat tolmuimejat ostes arvestama akude väljavahetamise lisakuluga. 
4-Hea tolmuimeja
Allikas Unsplash.com

Kui aga rääkida koristusajast, siis on see väga varieeruv. Osad aku pealt töötavad tolmuimejad suudavad koristada mõnikümmend minutit, teised jällegi ligi tund või isegi rohkem. See sõltub nii konkreetsest tolmuimejast kui ka sellest, mida koristatakse. Näiteks vaipa on tolmuimejal raskem koristada, mistõttu kasutab see imemiseks rohkem energiat ja aku tühjeneb kiiremini. Keraamilise plaadi või parketi peal on kerge tolmu tõmmata ning ka aku peab kauem vastu, enne kui laadimist vajab. 

Robottolmuimejad

Robottolmuimejad on viimase aja tõusev trend. Koristamine jäetakse ustavale sõbrale, kes valitud graafiku järgi oma pesast välja sõidab ning kodule ringi peale teeb. Roboteid on erinevaid. Mõni vajab kogumiskasti puhastamise pärast igat kasutuskorda, teine aga tõmbab end kodujaamas tühjaks ning vajab puhastamist kord kahe kuu jooksul. 
5-Hea tolmuimeja
Allikas Unsplash.com

Robotid on mugavad abimehed, kellele võib julgelt üldkoristuse usaldada. Robotite eluaeg on umbkaudselt 4 aastat. Sõltuvalt robotist on võimalik seadistada ka erinevad tsoonid, kus robot käib tihedamini või kuhu ta oma nina kunagi ei pistaks. Robot ei vaja pidevat hoolt, kuid aeg-ajalt tuleks sensorid üle vaadata, et tagada parem koristustulemus. 

Robottolmuimejate miinuseks on igasugused narmalised vaibad ja maas vedelevad juhtmed. Robot imeb need oma harjaste vahele kinni ning ei saa enam ise lahti. Lisaks ei meeldi robotitele nelijalgsed toolid, mille keskele on võimalik kinni jääda. Robotid kipuvad kitsastes kohtades puru siiski maha jätma. Robotid on ka võrreldes teiste tolmuimejatega kallimad.

Tolmuimejate kotid ning filtrid

Tavalised klassikalised tolmuimejad koguvad mustust kas kottidesse või konteinerisse. Konteinerit on mugav tühjendada ning omades konteinerisse koguvat tolmuimejat ei pea kunagi muretsema, kas majapidamises leidub veel kasutamata tolmukotte. Küll aga tolmuimejad, mis koguvad tolmu tolmukottidesse, mahutavad korraga rohkem mustust ning kotte vahetades lendab õhku vähem tolmuosakesi tagasi. 

Muidugi on tolmukotiga tolmuimeja raskem, eriti siis, kui kott hakkab täituma. Kui soovida majapidamisse kerget tolmuimejat, siis tasub mõelda varstolmuimeja peale. Neid on mugav ka kappi ära panna, sest tänu oma kujule ei vaja väga palju ruumi. 
6-Hea tolmuimeja
Allikas Freepik.com

Erinevad koristamisviisid

Vanasti sai tolmuimejaga ainult tolmu imeda, kuid tänapäeva tehnoloogia on niivõrd palju edasi läinud, et osade tolmuimejatega saab lisaks kuivkoristusele kokku imeda ka vett ja isegi põrandaid pesta. Sellised masinad on väga multifunktsionaalsed ning aitavad majapidamises hästi korda hoida. Vanasti sai tolmuimejaga ainult tolmu imeda

Kui üks masin on mitmes asjas hea, siis see lihtsalt ongi mitmes asjas hea. Nii aitab multifunktsionaalne seade ühteaegu põrandaid pesta, vett ära imada ja põrandat kuivatada. Muidugi ei puudu ka tavaline tolmu imemise funktsioon. Seetõttu on multifunktsionaalsed masinad ka veidi kallimad kui tavapärased tolmuimejad. 

Kui palju maksab üks tolmuimeja?

Tolmuimejate hinnad kõiguvad seinast seina. Hind sõltub tavaliselt tolmuimeja funktsioonidest, kasutatud materjalidest, võimsusest ning tootjast. Hinnavahe võib jääda isegi mitmekümne kordseks. Tolmuimejat valides on nii soodsamaid kui ka vähem soodsamaid valikuid. See ei tähenda aga, et kallim seade alati parem oleks, vaid valida tuleb vastavalt oma vajadustele ja võimalustele. Valik on suur ning igaüks leiab endale sobiva seadme

Enne kodutehnika ostmist tasub kindlasti läbi mõelda oma primaarsed vajadused ja ootused, kasutustingimused ning ka hinnaklass. Seejärel tuleb uurida, millised tolmuimejad neid vajadusi rahuldavad ning millised on nende tolmuimejate teised parameetrid. Niimoodi tegutsedes võid kindel olla, et protsessi lõpuks on sul kodus ustav abiline, mis on valmis igal ajal koristustalguid alustama!
 
 
Varstolmuimeja Ariete 2764 Evo 2in1

Varstolmuimeja Ariete 2764 Evo 2in1

49,60 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 49,60 €
Laos
Varstolmuimeja Jimmy JV83, 2500 mAh

Varstolmuimeja Jimmy JV83, 2500 mAh

235,75 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 235,75 €
SMART LEASING 10
Varstolmuimeja Ariete 2764 Evo 2in1

Varstolmuimeja Ariete 2764 Evo 2in1

49,60 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 49,60 €
Laos
Varstolmuimeja Jimmy JV83, 2500 mAh

Varstolmuimeja Jimmy JV83, 2500 mAh

235,75 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 235,75 €
SMART LEASING 10